Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Alternatif Tıp » Basur Nedir? Basur Belirtileri ve Tedavisi

Basur Nedir? Basur Belirtileri ve Tedavisi

Basur Nedir? Basur Belirtileri ve Tedavisi

Basur; anüs bölgesinde bulunan rektum yapısında ki süngersi dokusunda bulunan damarların zaman zaman fazla gelişmesi, zaman zaman ise anüs bölgesinden dışarıya aşma durumu olarak tanımlanmaktadır.

Basur kendi bünyesinde iç ve dış olmak üzere iki ayrı şekilde incelenir. İç basur genellikle kanamalara dayalı olarak meydana gelmektedir, dış basur ise pıhtılaşmaya dayalı ağrı hissinin fazla olduğu durum olarak adlandırılmaktadır.

Basur Nedenleri ve Basur Tedavisi

Basur tedavisi ve Basur nedenleri arasında insanları şaşkına çevirecek sebep yatmaktadır. Basurun görüldüğü bölgeye iki ayak üzerinde bulunan canlıların bu noktaya basınç yapmasından dolayı görülmektedir. Bu durum dört ayak canlılarda ise, neredeyse hiç görülmediği saptanmıştır. Basurda ki diğer etken ise karın içerisinde bulunan basınç etkisidir. Bu basıncın etkisini arttıran etkenler arasında;

Prostat hastalığı
Kabızlık
Kronik öksürük
Ağır kaldırma
Şişmanlık,
Hamilelik
yer almaktadır. Bu süreçlerde kişilerin özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir.

Basur Belirtileri Nelerdir?

Basur tedavisinden öncelikli olarak belirtilerinden bahsedelim. Basur görülme olasılığı çeşitli sebeplerle her insanda mevcut olabilecek durumdur. Ancak bazı belirtiler vardır ki, bu durumlar olasılıkları netleştirmeye yetecek yöntemler arasındadır.

Basur belirtileri;

Büyük abdest sonrasında ortaya çıkan kanamalar
Büyük abdest sonrasında makatta meydana gelen şişlik ve dışarıya çıkan parça
Makat bölgesinde hijyene bağlı olarak meydana gelen kaşıntı,
Makat bölge de sürekli olarak ele gelen şişkinlik hissi
Çeşitli etkenlere bağlı ağrılar
arasında gösterilmektedir. Ancak benzeri durumların devamlılığı söz konusu olduğunda doktorunuza başvurmanız da fayda bulunacaktır.

Basura Ne İyi Gelir?

Basur tedavisinde yapılması ve uygulanması gereken yöntemleri sizlere aktaralım. Basurun oluşumunda veya tedavi süreci durumunda besin konusunda diyet ve dikkat konusunda önem gerekmektedir. Basura ne iyi gelir diye düşünenlere ise, günlük en az 1,5 litre su tüketerek başlanmalıdır.

Besin konusunda lif, kepek ekmeği ve meyve tüketerek dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Sıcak su havuzuna oturmak basuru hafifletir ve her gün tekrarlandığında basurun geçmesini sağlamaktadır. Temizliğe dikkat etmekte basurun ilerlemesini engeller ve yenilenmesinin önüne geçilmiş olur.

Günlük sporlara dikkat edin, bisiklet ve at gibi araçlardan olabildiğince uzak durunuz. Sıcak etkene sebep olacak sauna hamam gibi ortamlardan olabildiğince uzak durunuz, alkol, kahve gibi bağırsak tembelliğine yol açacak yiyeceklerden uzak durunuz.

Tuvalet konusunda kendiniz belirli alışkanlığa sahip kılın, günlük belirlenen saatler arasında uygulamaya çalışın. Kişisel temizliğe önem gösteriniz. Kıyafet konusunda da oldukça dikkat edin, dar ve sıkı kıyafetlerden olabildiğince kendinizi uzak tutun. Bu tarz deneyimler sonuç vermemesi durumunda cerrahi müdahaleye başvurunuz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz