Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Alternatif Tıp » Ballı Sütün Faydaları

Ballı Sütün Faydaları

Ballı Sütün Faydaları

Süt ve bal  iyi huylu özellikleri ile bilinir. Bir araya getirildiklerinde, birçok şaşırtıcı sağlık yararı sağlarlar. Bu, cilt bakımındaki faydaları ve dayanıklılık arttırması ile bilinmektedir.

Bal, antioksidan , antibakteriyel ve mantar önleyici özelliklerinin yanı sıra solunum sorunları üzerinde yatıştırıcı , antienflamatuar etkileri  nedeniyle geleneksel olarak sağlık için kullanılır . Öte yandan süt, geleneksel olarak yağda çözünen vitaminler A ve D B vitaminleri ve  kalsiyumun yanı sıra hayvansal proteini ve laktik asidi içeren  vitamin ve mineral içeriği ile ünlüdür. Bununla birlikte, bu özellikler süt ve bal birlikte alındığında birleşerek bazı benzersiz ve arzu edilen faydalara neden olabilir.

Ballı Sütün Faydaları

Ballı sütün sağlığa faydaları şunlardır;

Cilt bakımı

Hem bal hem de süt antimikrobiyal ve temizleme özelliklerine sahiptir. Bal ile yapılan deneyler, cildi etkileyen mikropları öldürebildiğini , mikrobiyal patojeniteyi değiştirdiğini, immünolojik parametreleri modüle ettiğini, antibiyotiklere ters direnç gösterdiğini, tümör hücre büyümesini engellediğini ve UV hasarına karşı koruduğunu gösterdi.

Sütle karıştırıldığında, bal maskeleri akne gidermek için etkilidir . Yüz maskesi, her iki malzemenin özelliklerini bir araya getirir. İkisi doğal temizleyicidir, çünkü karışım cilde sağlıklı bir ışıltı verir. 

Sindirime Yardımlar

Yapılan bir araştırmaya göre bal iyi bir prebiyotik kaynağıdır.Prebiyotikler, sütte bulunan bir tür probiyotik olan bifidobakteriler üzerinde uyarıcı bir etki göstermiştir. Karbonhidratlar bal ve oligosakkaritler sağlıklı için gerekli olan bu faydalı bakterilerin sağlıklı ve doğru çalıştığından emin olur.

 

Sindirim sistemindeki bakteriyel denge iyi olduğunda, kabızlık , kramplar ve şişkinlik gibi bir dizi tahriş edici durumu ortadan kaldırır . 

 

Dayanıklılığı Artırır

Her sabah bir bardak süt ve balın bir kişinin dayanıklılığını arttırdığı düşünülmektedir. Süt protein içerirken, bal metabolizmanın etkili bir uyarımı için gerekli karbonhidratları içerir. Yapılan bir araştırma sütün egzersiz sonrası etkili bir içecek olabileceğini buldu . Çoğu spor içeceğiyle karşılaştırıldığında, süt, güç ve dayanıklılık aktiviteleri yapan insanlar için daha besleyicidir. 

Sütün hayvansal proteinleri enzimler tarafından bazik amino asitlere ayrılır ve daha sonra insanlar için kullanılabilir proteinler oluşturmak üzere yeniden düzenlenir. Bu dönüşümdeki fazla malzeme daha sonra kullanılabilir enerji olarak oksitlenir. Proteinler insan diyetinin önemli bir parçasıdır ve bal metabolizmalarını uyarmaya yardımcı olur.

Kemik sağlığı

Bal üzerine araştırmalar devam ettikçe, balın vücuttaki gıdalardan besin taşıyıcı ve taşıyıcı olarak hareket ettiği yavaş yavaş anlaşılmaktadır. Özellikle, bal, sütün zengin bir kaynak olduğu vücudun akut kalsiyum alımını artırabilir. Hayvan deneylerinde , balın kısa bir süre için kalsiyum emilimini arttırdığını buldu.

Bu nedenle, bal ve sütü birlikte tüketmek, vücudunuza sadece kemik sağlığınıza fayda sağlamak için gerekli besinleri (yani kalsiyum) vermekle kalmaz, aynı zamanda vücuttaki emilimini de en üst düzeye çıkarır. Uygun kalsiyum seviyeleri osteoporoz ve eklem iltihabı gibi durumları önleyebilir .

Uykusuzluğu Azaltır

Bal ve süt, alternatif tıpta uykusuzluk ve uykusuzluk için ilaçlar olarak kullanılmıştır. Bireysel olarak, her ikisi de etkilidir, ancak birlikte alındığında etkiler güçlendirilir. Bal, salgılanan insülin miktarında kontrollü bir artışa neden olan ve beynin içine salınan triptofanı da teşvik eden nadir şekerli gıdalardan biridir.

Triptofan normalde gevşeme hissi uyandıran serotonine dönüştürülür. Ayrıca, serotonin yaygın olarak iyi araştırılmış bir uyku yardımı olan melatonine dönüştürülür . Triptofan tükenmesinin uyku sürekliliği üzerindeki olumsuz etkisi Psikiyatri Araştırmaları’nda yayınlanan bir çalışmada iyi gösterilmiştir.Böylece bal ve süt uykusuzluğu azaltmak için kullanılabilir. 

 

Yaşlanma Karşıtı Özellikler

Yunanlılar, Romalılar, Mısırlılar ve Kızılderililer de dahil olmak üzere birçok eski uygarlıktaki insanlar gençliklerini korumak için süt ve bal içtiler. Süt ve bal kombinasyonunun çevik ve genç hale getirerek tüm vücudu etkilediği düşünülmektedir. Süt ve bal uzun bir yaşam sağlamaya yardımcı olabileceğinden, bunların kombinasyonu “yaşam iksiri” olarak biliniyordu.

Süt ve bal birlikte karıştırıldığında, kombine antioksidan özelliklerinden de yararlanırız. Antioksidanlar, cilt bozulmasının, kırışıklıkların ve lekelerin başlıca nedenlerinden biri olan serbest radikallere saldırır. Balın bazı gıda kaynaklı patojenlerin büyümesini kontrol edebilen antioksidanları olduğu bulunmuştur.

Antibakteriyel Özellikler

Ilık süte eklenen balın şişkinlik, kabızlık ve bağırsak bozukluklarını iyileştirdiğine inanılmaktadır. Soğuk algınlığı ve öksürük gibi solunum bozukluklarını tedavi etmek için de iyidir.

Ilık Sütte Bal Toksik Olurmu ? Ballı Süt Zararlımı ?

Ilık süte eklendiğinde bal toksik olmaz. Bal 140 dereceden daha yüksek sıcaklıklara ısıtılmamalıdır.Araştırmalara göre, bal, ısıtıldığında, bir toksin olarak adlandırılan hidroksimetil furfuraldehit (HMF) üretir. Bu nedenle, bu kombinasyonun tam sağlık yararlarını elde etmek için, sıcak süt içine eklenmesi önerilir. Bu yüzden bir bardak bal ve sütün tadını çıkarın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar
  1. Aynur dedi ki:

    Her gece cocuklarıma ballı sut ıcırıyorum cok sukur hasta olmuyorlar.

  2. Mustafa dedi ki:

    Ben eskiden cok içiyordum market sütü ile olmaz köy sütü kullanın

  3. Adnan dedi ki:

    Çiğ yumurta atmak gerekirmi

  4. Yumurta ve pekmezde koyuyorum ben super oluyor

Yorum Yaz