Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Alternatif Tıp » Balın Faydaları

Balın Faydaları

Balın Faydaları

Bal, bağışıklık sistemini güçlendirmek, yaraları ve yanıkları iyileştirmek, enfeksiyonları önlemek, solunum sisteminde iltihabı yatıştırmak, öksürük ve soğuk algınlığını ortadan kaldırmak, kan şekerini dengelemek ve atletik dayanıklılığı arttırmak gibi vücut için bir dizi şey yapar. İçinde birçok mineral ve besin vardır, bu yüzden diyetimizde önemli bir elyaf haline gelmiştir.

Balın sağlığa faydaları nelerdir?

Balın sağlık yararları oldukça etkileyicidir ve bu kadar yoğun bir besin kaynağı olduğu için farklı öğünlere eklenebilir. Bal, kan şekeri seviyelerini izleyebilir, enerjiyi sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde artırabilir, iltihabı hafifletebilir, kalp sağlığını koruyabilir , yaraların iyileşme sürecini hızlandırabilir ve enfeksiyonları önleyebilir.

Bal, son 2.500 yıl boyunca dünyanın dört bir yanında sayısız kültür tarafından kullanılmıştır. Balın sayısız sağlık yararları onu hindistan doğal tedavisi olan ayurveda tedavisi gibi geleneksel ilaçların önemli bir unsuru haline getirse de, bilim adamları ayrıca modern tıp ile ilgili olarak, özellikle yaraların iyileşmesinde faydalarını araştırmaktadır .

Peki balı bu kadar popüler yapan nedir? Büyük olasılıkla, tüketilebilme kolaylığıdır. Doğrudan yiyebilir, reçel gibi ekmeğe koyabilir , meyve sularındaki şeker yerine kullanabilir veya ılık su, limon suyu, tarçın ve ev yapımı ilaç için diğer otlar ile karıştırabilirsiniz . Lezzetinin yanı sıra sağlık yararları için tercih edilir, bu da onu son derece yararlı ve çok yönlü hale getirir.

Balın Faydaları

Yararları, hem geleneksel hem de modern tıp uzmanlarından alınan aşağıdaki tedavileri içerir.

Bal Sağlıklı Bir Tatlandırıcıdır

Birçok yiyecek ve içecekte şeker yerine kullanılabilir. Genel sağlığınız için normal beyaz şekere göre çok daha iyi bir tatlandırıcı olarak kullanılmasını sağlayan yaklaşık% 69 glikoz ve fruktoz içerir.

Bal Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Ilık su ile tüketildiğinde şekerden daha fazla kaloriye sahip olmasına rağmen, bal vücudunuzda depolanan yağın sindirilmesine yardımcı olur. Benzer şekilde, limon suyu veya tarçınlı bal kilo azaltmaya yardımcı olur. Zayıflamak için bal ile yapılan sağlıklı içecek tarifi ise ; bir limon suyu ,bir tatlı kaşığı toz tarçın bir yemek kaşığı bal ve ılık su bir bardak içinde karıştırın aç karına günde iki defa sabah ve akşam tüketebilirsiniz

Bal Öksürük Giderir

2012 yılında balın gece öksürüğü ve uyku kalitesi üzerine etkisini bulmak için 1 ila 5 yaş arası 300 çocuk üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Pediatri Dergilerinde yayınlanan sonuçlar , balın çocukluk çağı solunum yolu enfeksiyonları (URI) ile ilişkili öksürük ve uyku zorluğu için tercih edilebilir bir tedavi olabileceğini göstermiştir.

Bal Enerjiyi Artırır

Bal, bir çorba kaşığı başına yaklaşık 64 kalori içerir. Bu nedenle birçok insan tarafından enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır. Öte yandan, bir çorba kaşığı şeker size yaklaşık 15 kalori verecektir. Dahası, içindeki karbonhidratlar kolayca glikoza dönüştürülebilir, çünkü vücudun bu saf ve doğal maddeyi sindirmesi çok basittir.

 

Bal Performansı Artırır

Araştırmalar balın bir sporcunun performansını artırmada çok etkili olduğunu göstermiştir. Bir egzersizden sonra kan şekeri seviyelerini korumak, kasları iyileştirmek ve glikojeni eski haline getirmek ve vücuttaki insülin miktarını düzenlemek için harika bir yoldur.

Belleğin Geliştirilmesi

Bal , beynin hafıza ile ilgili işlevlerini önemli ölçüde artırabilen polifenoller içerir.Geri çağırma fonksiyonlarındaki açıklara karşı koyar ve moleküler düzeyde bellek oluşumunu indükler. Belleği geliştirmeye yardımcı olan bu nöral devrenin modülasyonudur. Yapılan araştırmalar , balın çeşitli öğrenme ve hafıza fonksiyonlarını iyileştirmek için beyin morfolojisini geliştirdiğini buldu.

Bal Vitamin ve Mineraller Bakımından Zengin

Balın içerdiği vitamin ve mineraller genellikle C vitamini , kalsiyum ve demir içerir . Öte yandan, normal şekerdeki vitamin ve mineral içeriği tamamen önemsizdir.

Bal Antiseptik Özelliklere Sahiptir

Anti-bakteriyel ve mantar önleyici özelliklere sahiptir, bu nedenle geleneksel ilaçlarda genellikle doğal bir antiseptik olarak kullanılır. Farklı tıbbi dereceli ballar üzerinde yapılan in-vitro testler, insanlarda hayatı tehdit eden enfeksiyonlara neden olan antibiyotiğe dirençli bakterilerin varlığında bile güçlü bakterisidal aktivite göstermiştir . Bununla birlikte, antimikrobiyal aktivite arının topladığı nektar kaynağına bağlıdır.

Antioksidan Özellikleri

Serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasında çok etkili olan nutrasötikler içerir. Sonuç olarak, vücudumuzun bağışıklığı birçok kronik sağlık durumuna karşı iyileşir. Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yayınlanan balın antioksidan özellikleri üzerine yapılan bir çalışma , bu nitelikleri fenolikler, peptitler, Maillard reaksiyon ürünleri, organik asitler, enzimler ve diğer küçükleri içeren çok çeşitli bileşiklerin varlığına bağladı. bileşenler. [8]

Bal Antikanser Özelliklere Sahiptir

Balın antikanser potansiyeli konusunda artan kanıtlar vardır.Bu antiproliferatif, apoptoz, antimutajenik ve antienflamatuar özellikleri ile kendini gösterir. Bununla birlikte, çiçek kaynağı da özelliklerine karar verir. Doğal bir madde olarak bal gelişmekte olan ülkelerde kanser tedavisinde sürdürülebilir ve düşük maliyetli bir seçenektir.

Bal Cilt ve Saç Bakımında Kullanılır

Süt ve bal genellikle birlikte servis edilir, çünkü bu bileşenlerin her ikisi de pürüzsüz ve güzel bir cilt yaratmaya yardımcı olur . Bu kombinasyonu her sabah tüketmek,birçok ülkede yaygın bir uygulamadır. 2019 yılı araştırmaları kepek ve dermatit için bal kullanımını araştırdı ve doğruladı. Ham balın seboreik dermatiti, ilişkili saç dökülmesini önemli ölçüde iyileştirebileceğini ve haftalık olarak uygulandığında saç dökülmesini durdurduğu bilinmektedir

Bal Yara İyileşmesini Hızlandırır

Yaraların tedavisinde bal bir dizi incelemeye tabi tutulmuştur. Bunlar aşağıda listelenmiştir:

  • Bal, antimikrobiyal özelliklere sahiptir.
  • Otolitik debridman teşvik edilmesine yardımcı olur.
  • Kötü kokulu yaraları deodorize eder.
  • Yara dokularını uyararak iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Hareketsiz yaralarda iyileşme sürecinin başlatılmasına yardımcı olur.
  • Aynı zamanda nemli yara iyileşmesini teşvik etmeye yardımcı olur.

Bu iyileştirici güçler abartılı değildir. Bu tür araştırmalar, tüm dünyada bal severlerin sahip olduğu inançlara bilimsel kanıt sağlayacak ve daha fazla insana fayda sağlamaya yardımcı olacaktır.

 

Önemli Not : Bal içeriği çok önemlidir.Tedavi etkileri arıların topladığı çiçekler , çiçek sayısı çeşitliliği gibi faktörlere bağlıdır.Bazı balların değerli olmasının sebebi budur.Tek bir çiçekten elde edilen bal ile çeşitli çiçeklerden elde edilen ballar arasında önemli farklar vardır. Aldığınız balın kalitesine mutlaka önem verin.

Herhangi bir alerjiniz var ise hamilelik ve kalıtsal hastalığınız var ise kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz