Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Alternatif Tıp » Balık Yağı Faydaları Nelerdir. Omega-3 Faydaları ?

Balık Yağı Faydaları Nelerdir. Omega-3 Faydaları ?

Balık Yağı Faydaları Nelerdir. Omega-3 Faydaları ?

Hayvansal omega-3 yağları, optimal sağlık için ve özellikle beyin sağlığı için kritik öneme sahiptir. Hatta bir travmatik beyin hasarı sonrası beyin fonksiyonunu  iyileştirmek için mucizeler sunar.

Düşük EPA ve DHA konsantrasyonlarının, tüm nedenlerden kaynaklanan ölüm riskini azaltığı ve bilişsel gerilemeyi hızlandırdığı gösterilmiştir.

Son zamanlardaki araştırmalar, balık yağının yaşa bağlı beyin atrofisini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

En yüksek seviyedeki omega-3 yağ asitleri olan yaşlı kadınlar, beyinlerinin yaşlandıkça en düşük seviyede olanlara göre daha iyi korunmasını sağlamışlardır, bu da bir yıl veya iki yıl boyunca daha iyi beyin fonksiyonlarını sürdürecekleri anlamına gelebilir.

Önceki araştırmalar, gençlerde omega-3 yağının beyin fonksiyonu üzerindeki yararlı etkisini de doğruladı ve DHA alımının fonksiyonel kortikal aktivite için güçlü bir modülatör olduğu sonucuna vardı.

Omega-3 zengin balık yağı, piyasadaki en iyi araştırılmış besinlerden biridir. Geniş kapsamlı sağlık yararları tekrar tekrar kanıtlanmıştır ve hayvan bazlı omega-3 yağları, genel olarak sağlığın iyileştirilmesi için herkese önerdiğim birkaç  tavsiyeden biridir.

Özellikle beyin sağlığınız için kritik öneme sahip olup travmatik beyin hasarı sonrası bile beyin fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olabilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, balık yağının yaşa bağlı beyin atrofisini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, her yıl ABD’de yaklaşık 1,7 milyon travmatik beyin hasarı meydana geliyor ve bu da balık yağının kullanımının çok heyecan verici olmasını sağlıyor. Ucuzdur ve bazı durumlarda kontrendike olabilecek bir kan inceltici gibi görünmesine rağmen, yan etkileri neredeyse yoktur.

Önde gelen omega-3 tıbbi literatürde travmatik beyin hasarı için balık yağı kullanımını tanımlayan yedi vaka başarılı bir şekilde iyileştirilmiştir..

Travmatik beyin hasarı için terapötik bir müdahale olarak balık yağının arkasındaki teori bir anda basit ve karmaşıktır. Basitçe ifade edilen, beynin hücre duvarı bazen, omega-3 yağ asitlerinden oluşur.

‘Eğer bir tuğla duvarınız varsa ve hasar görürse, tamir etmek için tuğla kullanmak istemez miydiniz?’ Beyin Sağlığı Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’nün kurucusu Dr. Michael Lewis dedi. ‘Önemli dozlarda (omega-3 yağ asitleri) kullanarak takviye ederek, beynin kendini tamir etmesini sağlarsınız.’ ‘

 

Yapılan araştırmalarda balık yağının nöroprotektif etkilerini gösterdi: “Emniyet profili, kullanılabilirliği ve n-3 FA [omega-3 yağ asitleri] nin satın alınabilirliği göz önüne alındığında, genel olarak Güvenli Miktarlar olarak kabul edildi. eikosapentaenoik asit ve dokosaheksaenoik asidin günde 3,000 mg’a kadar, atlet ve asker için, sadece genel sağlık yararları için değil, aynı zamanda beyin hasarı riski taşıyan veya yüksek risk altındakiler için de düşünülmesi gerekir.

 

Deneylerde insanlara günde iki ila beş gram balık yağı verilmiş, yaklaşık 3 gram (3,000 mg) ortalama alınarak bu araştırma özellikle uygulanabilir olmuştur.

Omega-3 Yaşlı Beyin Korunmasına Yardımcı Olur

İlgili bir habere göre, 3 Nöroloji dergisinde yakın zamanda yayınlanan bir çalışmada , ” balık yağında bulunan en yüksek omega-3 yağ düzeyine sahip yaşlı kadınların , beynini yaşlandıkça en düşük seviyede olanlara göre daha iyi koruduğunu ” bildiriyor. Bu, bir veya iki yıl boyunca daha iyi beyin fonksiyonlarını sürdürecekleri anlamına gelebilir.

Araştırmacılar, Kadın Sağlığı İnisiyatif Hafıza Çalışmasında 1,100’den fazla katılımcının kırmızı kan hücrelerindeki omega-3 yağ düzeylerini değerlendirdi. Katılımcıların yaş ortalaması 70 idi.

Sekiz yıl sonra beyin hacimleri MRI taraması kullanılarak ölçüldü. Omega-3 seviyeleri en yüksek olan -% 7.5 – çalışmanın başlangıcında olan kadınlar, sekiz yıl sonra% 0.7 daha büyük beyin hacmine sahipti. Bellek oluşumunda önemli bir rol oynayan hipokampus da % 2.7 daha büyüktü.

Araştırmacılar bulgularını “RBC DHA + EPA düzeyleri ile yaşlı, demanssız kadınlardan oluşan bir kohortta yaşla ilişkili bilişsel gerileme arasında bir ilişki bulamadıklarını“ belirterek özetlemiştir.

Ancak bulguları yok , omega-3 yaşa bağlı beyin atrofisi yavaşlatan yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Alzheimer’lılarda beyin büzülmeleri hızlanır ve bu da beyninizi Alzheimer’ın önlenmesinin önemli bir parçası haline getirir. Bloomberg’e göre:

“… bellek için ne anlama geldiğini incelemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var, diyor James Pottala” Omega-3’ler beyin hücre zarları için bloklar oluşturuyor “dedi Pottala … Eğer belli omega-3 seviyelerine ulaşıyorsa ‘özellikle de yemek ve takviye yoluyla güvenli bir şekilde alınabilceğinden, büyük bir zihinsel sağlık yararına sahip olacak demansı önleyebilir veya geciktirebilir.

Profesör Pottala, daha önce yapılan çalışmalarında, haftada iki kez yağda kızartılmış yağlı balık yemenin ve balık yağı takviyeleri almanın EPA ve DHA’nın ortalama kırmızı kan hücresi düzeyini  %7,5’e çıkarabileceğini gösterdiğini belirtti. Bu çalışmada omega-3 düzeyleri tek tek hesaplandı.

Omega-3 Beyin Fonksiyonunu Nasıl Etkiler?

Önceki araştırmalar , omega-3 yağının gençlerde beyin fonksiyonu üzerindeki yararlı etkisini de doğrulamıştır ve balık yağı alımının “işlevsel kortikal aktivite için güçlü bir modülatör” olduğu sonucuna varmıştır. Bir başka daha kısa zincirli omega-3 yağ, ALA (alfa-linolenik asit), 18 yaşına kadar olan çocukların normal beyin gelişimi için önemli olduğu da tespit edilmiştir.

Çalışmaya, iki ay boyunca günlük 400 mg balık yağı, 1.200 mg balık yağı veya bir plasebo almak için rastgele atanan 8 ve 10 yaşları arasında 33 sağlıklı erkek dahil edildi.

Daha sonra, erkek çocuklar video oyunları oynarken, çocukların beyin aktivasyon modellerini fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) kullanarak ölçümler yapıldı.

En yüksek günlük dozu alan grupta, kırmızı kan hücrelerinin (eritrositler) membranındaki DHA seviyeleri yüzde 70 oranında artmıştır. Düşük doz grubunda yüzde 47’lik bir artış görülürken, plasebo grubu DHA düzeylerinde yüzde 11’lik bir azalma görülmüştür.

FMRI verileri, ek DHA alan gruplarda beynin dorsolateral prefrontal korteks bölümünün aktivasyonunda önemli artışlar olduğunu göstermektedir.

Bu, beyninizin çalışma belleği ile ilişkili bir alanıdır. Ayrıca, oksipital korteks (görsel işlem merkezi) ve serebellar korteks (beyin kontrolünde rol oynayan) da dahil olmak üzere beynin diğer bölümlerindeki değişiklikleri fark ettiler. Araştırmacılar şunları kaydetti:

“Bu bulgular, bu görüntüleme paradigmasının, DEHB ve majör depresyon dahil olmak üzere omega 3 yağı eksiklikleri ile ilişkili psikiyatrik bozukluklarda, kortikal aktivitede eksikliğin altında yatan nörobiyolojik mekanizmaları aydınlatmak için yararlı olabileceğini düşündürmektedir.”

 

Balık Yağı nerden alınmalıdır ?

Benim bakış açımdan, tıbbi deneyime ve ezici bilimsel kanıtlara dayanarak, yemeklerinizde yeterli omega-3 aldığınızdan emin olun, ya vahşi somon ya da krill yağı gibi yüksek kaliteli bir omega-3 takviyesi alın , optimal sağlığınız için kesinlikle çok önemlidir . Omega-3’ün yararlı bir formu keten tohumu, chia, kenevir ve birkaç başka gıdada bulunsa da , omega-3 içeren iki yağ asidi, DHA ve EPA içeren en yararlı bileşenler sadece balıklarda ve krillerde bulunabilir.

 

Krill Yağı  Antartika sularında balinaların etrafında yaşayan ve karidese benzeyen minik canlılardan yani krillerden elde ediliyor..

Ne yazık ki, hemen hemen tüm kaynaklardan, tüm balıklar, zehirli cıva ile ciddi şekilde kirlenmiş, bu yüzden rutin olarak balık tüketmeye yönelik önceki tavsiyeleri değiştirdim. Çoğu insan için artık daha fazla tavsiye edilmez. Bu kuralın tek istisnası vahşi yakalanan Alaska somonu . Balık, düzenli olarak yiyeceğim ve sağlıklı bir kaynak olarak tavsiye edeceğim bir besin kaynağıdır.

Yabani somonun omega-3 seviyelerinin sadece yarısını içerdiğinden, çiftlik somonundan kaçınmanızı önemle tavsiye ederim . Çiftlik somon’u ayrıca çevresel toksinler, sentetik astaksantin ve verildiği tahıl yemlerinden genetik olarak işlenmiş organizmalar da dahil olmak üzere bir dizi zararlı kirletici içerebilir.

Yüksek kaliteli omega-3 yağlarının kaynağı için favori tavsiyem kril yağıdır . Kril’deki omega-3, emilimini arttıran fosfolipidlere bağlanır, bu da daha azına ihtiyacınız olduğu anlamına gelir ve diğer birçok balık yağı ürünü gibi geğirme veya burkulmaya neden olmaz.

Ek olarak, balık yağından daha 50 kat daha fazla astaksantin, güçlü bir antioksidan içerir. Bu, yüksek derecede bozulabilir omega-3 yağlarının, hücresel dokunuza entegre edebilmeniz için oksitlenmesini önler. Laboratuvar testlerinde, kril yağı 190 saat boyunca sabit bir oksijen akışına maruz kaldıktan sonra hasarsız kaldı . Bunu sadece bir saat sonra süzülen balık yağıyla karşılaştırıldı. Bu, kril yağını, balık yağına kıyasla oksidatif hasara karşı yaklaşık 200 kat daha dayanıklı hale getirdiğini gösterdi..

Kril yağı satın alırken, etiketi okumak ve içerdiği astaksantin miktarını kontrol etmek isteyeceksiniz. Ne kadar iyi olursa olsun, her bir gram kril yağı başına 0.2 mg’ın üzerinde olan bir oran, onu kirlilikten koruyacaktır.

Omega-3: Yapabileceğiniz En Önemli Takviyeler

Genel bir kural olarak, pek çok takviyenin bir hayranı değilim. Güvenliğiyle ilgili bir sorun olduğu için değil  beslenme  takviyeleri piyasadaki en güvenli ürünler arasındadır; reçeteli ilaçlar daha 62.000 kat daha güvenli bir yüksek kaliteli ürün kullanıyorsanız sağlanan ve bunlar beslenme yetersizlikleri köklü rahatsızlıkları geniş bir yelpazede iyileştirmek yardımcı olma konusunda çok etkili olabilir.

Bu, optimal sağlığın beslenmeden kaynaklandığına inanıyorum; hala abur cubur yiyerek vücudunuzu kandıramazsınız.

Ancak Krill yağı benim istisnalarımdan biridir, çünkü çoğu omega-3 yağında ciddi bir eksiklik vardır. Aslında, omega-3 eksikliği muhtemelen insanlarda altıncı en büyük beslenme problemidir . Düşük EPA ve DHA konsantrasyonlarının, tüm nedenlerden ölüm riskinin artmasına neden olduğu ve bilinçsel gerilemeyi hızlandırdığı gösterilmiştir.

Depresyondan muzdarip(acı çeken) olanların da, depresyona sahip olmayan kişilere göre kanlarında daha düşük omega-3 seviyelerine sahip oldukları bulunmuştur.

Sorunları daha da karmaşıklaştıran çoğu insan işlenmiş gıdalardan çok fazla hasar gören omega-3 yağ tüketir.Ne yazık ki, ideal besin kaynağı olan balık, kirlilikten ciddi şekilde etkilendi ve bu da yüksek kaliteli hayvansal omega-3 yağ benzeri krili takviye etmeyi daha da önemli hale getirdi.

Hamile kadınların çoğu bu yağın önemli eksikliklerine sahip olduğundan ve çocuğunuz için sorun yaratabileceğinden, bu tavsiyeye özellikle dikkat etmelidir. Vücudunuzun omega-3 yağları oluşturamadığını fark etmek önemlidir, bu yüzden bir fetüsün tüm omega-3 yağlarını annesinin beslenmesinden elde etmesi gerekir. Bu nedenle, annenin beslenmesi  ve DHA’nın plazma konsantrasyonları, çocuğunuzun beyin gelişimini etkileyebilecek olan gelişmekte olan fetüsün DHA durumunu doğrudan etkiler .

Sağlığınız her yönden kuşatma altında. Çevresel toksinler, ultra işlenmiş gıdalar, EMF’ler, hükümet destekli GDO’lar ve diğer birçok tehdit bizi çevreliyor. En son sağlık bilgisi ile donatılmadıkça kendinizi korumak mümkün değildir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz