Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Cinsel Sağlık » Bakteriyel Vajinozis Nedir? Kadınlarda Akıntının Belirtileri ve Tedavisi

Bakteriyel Vajinozis Nedir? Kadınlarda Akıntının Belirtileri ve Tedavisi

Bakteriyel Vajinozis Nedir? Kadınlarda Akıntının Belirtileri ve Tedavisi

Bakteriyel Vajinozis (Kadınlarda Akıntı) Nedir?

Bakteriyel vajinozis (BV) yani diğer adıyla kadınlarda akıntı , bakterilerin neden olduğu vajinada bir enfeksiyondur. Vajina doğal olarak lactobacilli ve anaerob adı verilen birkaç “kötü” bakteri adı verilen “iyi” bakteriye sahiptir. Normal olarak, lactobacilli ve anaeroblar arasında dikkatli bir denge var. Ancak bu denge bozulduğunda, anaeroblar sayıca artabilir ve BV’ye yani kadınlarda kokulu akıntıya  neden olabilir.

 

Kadınlarda akıntı BV, 15-44 yaş arası kadınlarda en sık görülen vajinal enfeksiyondur. Aynı zamanda, gebe olan ve her yıl yaklaşık 100 bin hamile kadını etkileyen en yaygın enfeksiyonlardan biridir, kadınlarda akıntı tipik olarak hafif bir enfeksiyondur ve ilaçla kolaylıkla tedavi edilebilir. Ancak, tedavi edilmediğinde, enfeksiyon gebelik sırasında cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve komplikasyonlar için riskinizi artırabilir.

Bakteriyel Vajinozun( Kadınlarda akıntı ) Belirtileri Nelerdir?

 

Akıntı görülen kadınların yaklaşık yüzde 50 ila 75’inde herhangi bir semptom görülmemektedir. Semptomlar ortaya çıktığında, anormal ve kötü kokulu vajinal akıntınız olabilir.

 

Akıntı genellikle ince ve donuk gri veya beyazdır. Bazı durumlarda, aynı zamanda köpüklü olabilir. Genellikle akıntı ile ilişkili balık benzeri koku olabilir.BV’ye neden olan bakterilerin ürettiği kimyasalların bir sonucudur. Menstruasyon ve cinsel ilişki genellikle kokuyu daha da kötüleştirir, çünkü kan ve meni kokulu kimyasalları salmak için bakterilerle reaksiyona girer. Vajinanın dışındaki kaşıntı veya tahrişler de BV’li kadınlarda ortaya çıkabilir.

Bakteriyel Vajinoz Nedenleri

Kadınlarda akıntı (BV), vajinadaki bazı bakterilerin aşırı çoğalmasının sonucudur. Vücudun diğer bölümlerinde olduğu gibi ağız ve bağırsaklar da dahil olmak üzere vajinada yaşayan çeşitli bakteriler vardır. Bu bakterilerin çoğu, aslında bedeni hastalığa neden olabilecek diğer bakterilerden korur. Vajinada, laktobasiller, enfeksiyöz bakterilerle savaşan doğal olarak bulunan bakterilerdir. Enfeksiyöz bakteriler anaeroblar olarak bilinir.

 

Doktorlar kadınlarda akıntıyı tetikleyen bakteriyel dengesizliğin nedenini bilmiyorlar. Bununla birlikte, bazı faktörler enfeksiyonu geliştirme riskinizi artırabilir. Bunlar şunları içerir:

 

 • Douching (kadinlarin regl donemlerinden sonra içlerinde kalan parcalari ve kani temizlemek icin bir torbaya doldurduklari bitki sulari vs gibi malzemeler ile iclerini yikamalari seklinde bir eyleme imkan saglayan aparat (torba)
 • Korunmasız cinsel ilişkiye sahip olmak
 • Birden çok seks ortağı olan
 • Antibiyotik kullanmak
 • Vajinal ilaçlar kullanarak
  Bakteriyel Vajinozis (Kadınlarda akıntı ) Nasıl Teşhis Edilir?

BV’yi teşhis etmek için doktorunuz size tıbbi geçmişinizi sorar ve bir pelvik muayene yapar. Muayene sırasında doktorunuz vajinayı inceleyecek ve bir enfeksiyon belirtisi olup olmadığını kontrol edecektir. Doktorunuz ayrıca vajinal akıntınızın bir örneğini de alacaktır, böylece mikroskop altında analiz edilebilir.

Kadınlarda akıntı nasıl tedavi edilir

Kadınlarda akıntı (BV) sıklıkla antibiyotiklerle tedavi edilir. Bunlar,kulandığınız haplar veya vajinaya yerleştirdiğiniz bir krem ​​olarak gelebilir. Kullanılan tedavi tipine bakılmaksızın, doktorunuzun talimatlarına uymak ve tüm ilaç tedavisini tamamlamak önemlidir.

 

Tedavi alındıktan sonra, BV genellikle iki ila üç gün içinde temizlenir. Bununla birlikte, tedavi genellikle en az bir hafta devam eder. Doktorunuz ilaçları kesene kadar ilaçları almayı bırakmayın. Enfeksiyonun tekrar etmemesi için antibiyotikleri zamanında kullanmanız önemlidir.

Kadınlarda kötü kokulu Akıntının Olası Komplikasyonları Nelerdir?

Tedavi edilmediğinde, kadınlarda akıntı ciddi komplikasyonlara ve sağlık risklerine neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

 

 • Gebelik komplikasyonları: BV’li gebelerin erken doğum veya düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca doğumdan sonra başka bir enfeksiyon tipi geliştirme şansı daha yüksektir.
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar: BV herpes simpleks virüsü, klamidya ve HIV de dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalanma riskinizi artırır .
 • Pelvik inflamatuar hastalık: Bazı durumlarda BV, pelvik inflamatuar hastalığa, kadınlarda üreme organlarının enfeksiyonuna yol açabilir . Bu durum infertilite riskini artırabilir.
 • Cerrahiden sonraki enfeksiyonlar: BV, üreme sistemini etkileyen ameliyatlardan sonra sizi daha fazla enfeksiyon riskine sokar. Bunlar histerektomi, kürtaj ve sezaryen doğumları içerir.

Bakteriyel Vajinoz (kadınlarda akıntı) Nasıl Önlenebilir?

Akıntı yani BV’yi geliştirme riskinizi azaltmak için aşağıdaki adımları yapabilirsiniz:

 • Tahrişi en aza indirin. Vajina dışını temizlemek için sabun kullanmadan vajinal tahrişleri en aza indirebilirsiniz. Hafif ve cansız sabun bile vajinayı tahriş edebilir. Ayrıca sıcak küvet ve jakuzili spa dışında kalmak için yararlıdır. Pamuklu iç çamaşırı giymek bölgeyi serin tutmaya ve tahrişi önlemeye yardımcı olabilir.
 • Douching, vajinayı enfeksiyondan koruyan bazı bakterileri temizler ve bu da BV alma riskinizi artırır.
 • Her zaman cinsel eşinizle birlikte prezervatif kullanın BV’nin yayılmasını önlemek için en iyi yol budur. Ayrıca cinsel partner sayınızı sınırlamak ve her altı ayda bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları test etmek de önemlidir.

Kadınlarda akıntı yaygın bir enfeksiyondur, ancak bu koruyucu önlemleri almanız riski azaltabilir. Özellikle hamile iseniz doktorunuza doktorunuza danışın

 

Kadınlarda kötü kokulu akıntı cinsel ilişki sırasında kötü kokulara sebep olabilir ve bu durumdan partnerinizde etkilenebilir.Ayrıca bazı araştırmalar bu akıntıların erkeklerde’de enfeksiyonlara sebep olduğunu göstermektedir.

Hem sağlığınız hemde mutlu bir cinsel hayat için akıntı problemleriniz için hemen bir uzmandan yardım isteyiniz..

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz