Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Badem Yağı Faydaları

Badem Yağı Faydaları

Badem Yağı Faydaları

Badem yağı faydaları

 

Badem yağı E vitamini ile doludur ve harika bir magnezyum, fosfor ve bakır kaynağıdır. Bu cilt sağlığı , saçların bakımı ,Saçların sağlıklı kalması , kalp sağlı ve diğer yararları saymakla bitmez.

 

Antioksidan bakımından zengin yağ, serbest radikal savaş yetenekleriyle bilinir. Aynı zamanda bağışıklığı arttırması ile bilinir.

 

Badem yağı saçlara uygulanırsa saçları yumuşatır ve güçlü olmasını sağlar.Saç için badem yağı alıyorsanız kaliteli bir marka olmasına özen gösterin.Doğal badem yağı bulmak zordur ama iyi markalar doğala yakın yağ üretmektedir.Benim bildiğim cemil efendi badem yağı doğala yakın .Bunun yanında badem yağının saça faydaları şunlardır ; Bu aynı zamanda tatlı badem yağı faydaları olarak da bilinir.

 

-Saçların uzamasına yardımcı olur

-Saç dökülmesini engeller

-Saçların dökülmesini engeller

-Saçların beyazlamasını engeller

-Kepeğe karşı oldukça etkilidir

 

Badem yağı saça nasıl uygulanır

 

Badem yağını saça uygulamak için alinize bir miktar dökün ve saç uzunluğuna göre saçlara uygulayın. Saç diplerine bir pamuk yardımı ile uygulayabilirsiniz.

 

Omega-3 yağ asitleri içeren badem yağı, sağlıklı kolesterol seviyelerini korumanıza ve hafızanızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Kanser ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Badem yağı, cildi yatıştırmak ve küçük yaraları ve kesikleri tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Eski Çin tıbbı uygulamalarında egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır.

 

Badem yağı hızla emilir ve güçlü bir nemlendiricidir, bu yüzden yüz ve ya vücutta kullanılabilir. Doğrudan uygulayabilir veya uçucu yağlarla karıştırabilirsiniz.Ayrıca badem yağı harika bir masaj yağıdır.

 

Saçkıran gibi diğer mantar enfeksiyonlarının giderilmesine yardımcı olur. Badem yağını temizleyici olarak makyaj temizliğinde kullanabilirsiniz.Ayrıca ;

 

Badem yağı cildi ve cilt tonunu iyileştirir. Çok yumuşatıcıdır, bu da nem ve su kaybının emilimini dengelemeye yardımcı olduğu anlamına gelir. Antibakteriyel ve A vitamini dolu olduğu için, akne tedavisinde badem yağı kullanılabilir. E vitamini konsantrasyonu ayrıca güneş hasarlarını iyileştirmeye, yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

 

-İnce çizgi ve kırışıklıklarda etkilidir.

-Göz çevresi bakımında ve göz altı morluklarının tedavisinde etkilidir.

-Saçlara olan faydası gibi kirpiklere de iyi gelir

-Kuru dudaklara iyi gelir.Özelliklle kış aylarında kullanabilirsiniz.

-Güneş ışığının zararlı etkilerinden sizi korur

Badem yağı Cilt için nasıl kullanılır

 

Badem yağına parmağınızı bandırım ve cildinize yavaşça masaj yaparak iyice yedirin. Bu şekilde bırakın.

 

Besleyici yağ saçınızı yumuşatabilir ve güçlendirebilir. B-7 vitamini veya biotin bakımından zengindir, bu nedenle badem yağı saç ve tırnakların sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olur. Badem yağını saç derisi tedavisi olarak kullanabilirsiniz.

 

Antibakteriyel ve mantar öldürücü özellikleri, kepek oluşumuna neden olan mayanın dengelenmesinde etkilidir. Cildi kolayca emer, böylece badem yağı saç derisini nemlendirmede ve saç köklerini temizlemede oldukça yararlıdır.

Kalbin badem yağı tükettiğin için sana teşekkür edecek.

 

Tekli doymamış yağ asitleriyle dolu, badem yağı “iyi” kolesterol veya yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) seviyelerini yükseltebilir. Ayrıca, doymuş ve trans yağların yerini aldığında düşük seviyelerde “kötü” kolesterol veya düşük yoğunluklu lipoproteinleri (LDL) de azaltabilir.

 

Badem yağı, yüksek antioksidan seviyeleri, vücuttaki iltihabı azaltma kabiliyeti ve kolesterol üzerindeki etkisi nedeniyle kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Badem yağı beslenmesinde rafine edilmemiş veya saf yağları, yağın yanmasını ve besin değerini yok etmesini önlemek için düşük ısıda tutmayı unutmayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz