Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Alternatif Tıp » B12 Vitamini nedir ? Vitamin B12’nin  Sağlığa Faydaları

B12 Vitamini nedir ? Vitamin B12’nin  Sağlığa Faydaları

B12 Vitamini nedir ? Vitamin B12’nin  Sağlığa Faydaları

Kobalamin olarak da bilinen B12 vitamini, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu ancak üretemediği önemli bir vitamindir.Doğal olarak hayvansal ürünlerde bulunur, ancak bazı gıdalara eklenir ve oral destek veya enjeksiyon olarak kullanılabilir.

B12 vitamini vücudunuzda birçok role sahiptir. Sinir hücrelerinizin normal fonksiyonunu destekler ve kırmızı kan hücresi oluşumu ve DNA sentezi için gereklidir.

Yetişkinlerin çoğu için, önerilen günlük alım miktarı (RDI), hamilelik veya emziren kadınlar için daha yüksek olmasına rağmen, 2.4 mcg’dir.

B12 vitamini, enerjinizi artırarak, hafızanızı iyileştirerek ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olarak vücudunuza etkileyici şekillerde fayda sağlayabilir.

B12 Vitamini hangi besinlerde bulunur

Süt ve süt ürünleri
Süt, yoğurt ve kefir.
Yumurta
Tavuk, kaz ve ördek yumurtaları.
Ciğer
Dana, kuzu, koyun ancak özellikle kuzu ciğeri B12 vitamini açısından zengindir.
Kabuklu deniz ürünleri
İstiridye, midye, yengeç, ıstakoz.
Balık
B12 vitamini özellikle uskumru, somon, ton ve lüfer balıklarında bulunur.Ayrıca bu balıklar Omega 3 alımı içinde önemlidir.
Kırmızı et
Özellikle sığır ve kuzu etleri yüksek oranda B12 içerir.

İşte hepsi bilimsel olan B12 vitamininin sağlığa faydaları

 1. Kırmızı Kan Hücresi Oluşumu ve Anemi Önleme ile Yardımcı Olur

 

B12 vitamini vücudunuzun kırmızı kan hücreleri üretmesinde yardımcı olarak hayati bir rol oynar.

Düşük vitamin B12 seviyeleri, kırmızı kan hücresi oluşumunda bir azalmaya neden olur ve bunların düzgün bir şekilde gelişmesini önler

Sağlıklı kırmızı kan hücreleri küçük ve yuvarlak iken, B12 vitamini eksikliği vakalarında daha büyük ve tipik olarak oval hale gelirler.

Bu daha büyük ve düzensiz şekli nedeniyle kırmızı kan hücreleri kemik iliğinden uygun bir oranda kan dolaşımına geçemez ve megaloblastik anemiye neden olur

Anemik olduğunuzda, vücudunuzun hayati organlarınıza oksijen taşımak için yeterince alyuvar hücresi yoktur. Bu, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtilere neden olabilir.

ÖZET Vitamin B12, kırmızı kan hücresi oluşumunda rol oynar. B12 vitamini seviyeleri çok düşük olduğunda, kırmızı kan hücrelerinin üretimi değişerek megaloblastik anemiye neden olur.

 1. Gebelik Sorunlarını Önleyebilir

Sağlıklı bir gebelik için yeterli vitamin B12 seviyeleri çok önemlidir.

Çalışmalar, bir fetusun beyin ve sinir sisteminin anneden uygun şekilde gelişmesi için yeterli B12 seviyeleri gerektirdiğini göstermektedir.

Gebeliğin başlangıç ​​safhasında B12 vitamini eksikliği nöral tüp defektleri gibi doğum kusurları riskini artırabilir. Ayrıca, maternal vitamin B12 eksikliği prematüre doğum veya düşük yapma oranına katkıda bulunabilir.

Bir çalışmada, B12 vitamini düzeyleri 250 mg / dL’den düşük olan kadınların, doğum kusuru olan bir çocuğu doğurma olasılıklarının üç kat daha fazla olduğu bulunmuştur..

B12 vitamini eksikliği olan ve 150 mg / dL’nin altında olan kadınlar için risk, 400 mg / dL’nin üzerindeki düzeylere kıyasla beş kat daha yüksekti

ÖZET Sağlıklı bir gebelik için uygun B12 vitamini seviyeleri önemlidir. Beyin ve omurilikte doğum kusurlarının önlenmesi için önemlidirler.

 1. Kemik Sağlığını Destekleyebilir ve Osteoporozu Önleyebilir

Yeterli B12 vitamini düzeylerini korumak kemik sağlığınızı destekleyebilir .

2,500’den fazla erişkinde yapılan bir çalışmada, B12 vitamini eksikliği olan kişilerin de normal kemik mineral yoğunluğundan daha düşük olduğu gösterilmiştir.

Azalmış mineral yoğunluğuna sahip kemikler zaman içinde hassas ve kırılgan hale gelebilir ve bu da osteoporoz riskini artırır.

Diğer çalışmalar, özellikle de kadınlarda düşük vitamin B12 seviyeleri ile zayıf kemik sağlığı ve osteoporoz arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

ÖZETB12 vitamini kemik sağlığınızda hayati bir rol oynayabilir. Bu vitaminin düşük kan seviyeleri, artmış osteoporoz riski ile ilişkili bulunmuştur.

 1. Makula Dejenerasyon Riskinizi Azaltabilir.

Makula dejenerasyonu temel olarak merkezi görüşünüzü etkileyen bir göz hastalığıdır.

Yeterli B12 vitamini düzeylerinin korunması, yaşa bağlı maküler dejenerasyon riskini önlemeye yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, B12 vitamini takviyesinin, kan dolaşımınızda bulunan bir tür amino asit olan homosistein miktarını azaltabileceğine inanıyor.

Yükselmiş homosistein düzeyleri, yaşa bağlı maküler dejenerasyon riskinin artması ile ilişkili bulunmuştur.

40 yaş ve üstü 5.000 kadının yer aldığı bir çalışma, B12 vitamini ve folik asit ve B6 vitamini ile desteklenmenin bu riski azaltabileceği sonucuna varmıştır.

Yedi yıl boyunca bu takviyeleri alan grubun, plasebo grubuna kıyasla daha az maküla dejenerasyonu vakası vardı. Bu durumun herhangi bir formunu geliştirme riski% 34 daha düşük iken, daha şiddetli tiplerde% 41 daha düşüktür.

Sonuç olarak, B12 vitamininin görme sağlığının desteklenmesinde ve maküler dejenerasyonun önlenmesinde rolünü tam olarak anlamak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

ÖZET Yeterli B12 vitamini düzeylerinin korunması, kanınızda homosistein seviyelerini azaltır. Bu yaşa bağlı makula dejenerasyonunun gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir.

 1. Depresyon ve Depresyon Belirtilerini İyileştirebilir

B12 vitamini ruh halinizi geliştirebilir.

B12 vitamininin ruh hali üzerindeki etkisi henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, bu vitamin, ruh halini düzenleyen bir kimyasal olan serotoninin sentezlenmesi ve metabolize edilmesinde hayati bir rol oynamaktadır.

Bu nedenle, B12 vitamini eksikliği deprese bir duygudurum yaratabilir serotonin üretiminin azalmasına yol açabilir.

Çalışmalar, bu vitamin eksikliği olan kişilerde depresyon belirtilerini iyileştirmek için B12 vitamini takviyelerinin kullanımını desteklemektedir.

Depresyon ve düşük B12 vitamini düzeyi olan kişilerde yapılan bir çalışmada, hem antidepresan hem de B12 vitamini alanların, sadece depresyon semptomları gösterme olasılığının, sadece antidepresanlarla tedavi edilenlere göre daha fazla olduğu bulunmuştur.

Bir başka çalışmada, vitamin B12 eksikliğinin şiddetli depresyon riskinin iki katıyla ilişkili olduğu bulunmuştur.

Ek olarak, yüksek vitamin B12 seviyeleri daha iyi tedavi sonuçlarına ve majör depresif bozukluktan (MDB) iyileşme olasılığına bağlıdır.

B12 vitamini takviyeleri bir eksikliği olan kişilerde ruh halini ve depresyonu iyileştirmeye yardımcı olsa da, araştırma şu anda normal B12 seviyeleri olanlarda aynı etkiye sahip olduklarını önermemektedir.

ÖZETDuyguları düzenleyen bir kimyasal olan serotonin üretimi için B12 vitamini gereklidir. B12 vitamini takviyeleri, mevcut bir eksikliği olan kişilerde ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 1. Nöronların Kaybını Önleyerek Beyninize Yararlı Olabilir

Vitamin B12 eksikliği, özellikle yaşlı yetişkinlerde hafıza kaybıyla ilişkilidir.

Vitamin beyindeki nöronların kaybı olan ve sıklıkla hafıza kaybı veya bunama ile ilişkili olan beyin atrofisini önlemede rol oynayabilir.

Erken evre demanslı kişilerde yapılan bir çalışmada, B12 vitamini ve omega 3 yağ asidi takviyelerinin kombinasyonunun zihinsel gerilemeyi yavaşlattığı gösterilmiştir.

Bir başka çalışmada, normalin düşük tarafındaki B12 vitamini düzeylerinin bile zayıf bellek performansına katkıda bulunabileceği bulunmuştur. Sonuç olarak, bu vitamin ile takviye, klinik olarak teşhis edilen bir eksiklik olmadığı halde bile belleği iyileştirebilir.

B12 vitamini takviyelerinin hafıza ve bilişsel işlev üzerindeki etkisine dair sağlam sonuçlar çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

ÖZETB12 vitamini, beyin atrofisini ve hafıza kaybını önlemeye yardımcı olabilir. Bu vitaminle desteklenmenin eksiklik olmayanlarda belleği iyileştirip iyileştiremeyeceği konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 1. Size Enerji Desteği Verebilir

B12 vitamini takviyeleri uzun bir enerji dalgası için go-to ürün olarak lanse edilmiştir.

Tüm B vitaminleri vücudunuzun enerji üretiminde önemli bir rol oynarlar, ancak kendilerine mutlaka enerji sağlamazlar.

Şu anda, vitamin B12 takviyelerinin bu vitaminin yeterli seviyesine sahip olanlarda enerji seviyesini arttırabilceği gösteren bilimsel bir kanıt yoktur

B12 vitamini suda çözünebildiğinden, vücudunuz fazla miktarda depolayamaz. Fazlalık vücudunuzdan geçer ve idrar yaparken elimine edilir .

Diğer yandan, B12 vitamini açısından önemli derecede eksikseniz, ek almak veya alımınızı arttırmak enerji düzeyinizi artırır.

Aslında, B12 vitamini eksikliğinin en sık görülen erken belirtilerinden biri, yorgunluk veya enerji eksikliğidir.

ÖZETB12 vitamini vücudunuzda enerji üretimine dahil olur. Bir ek almak enerji düzeyinizi artırabilir, ancak sadece bu vitaminte yetersiz kalırsanız.

 1. Homosistein Azaltarak Kalp Sağlığını Geliştirebilir

Ortak amino asit homosisteinin yüksek kan düzeyleri, kalp hastalığı riskinin artmasına bağlanmıştır.

B12 vitamini açısından önemli derecede eksikseniz, homosistein düzeyleriniz yükselir.

Çalışmalar, B12 vitamininin homosistein düzeylerini azaltmaya yardımcı olduğunu, bu da kalp hastalığı riskinizi azaltabileceğini göstermiştir .

Bununla birlikte, şu anda B12 vitamini takviyelerinin bu konuda etkili olduğunu gösteren hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Bu nedenle, B12 vitamini ve kalp sağlığı arasındaki ilişkiyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

ÖZET B12 vitamini, kalp hastalığı riskinin artmasıyla ilişkili bir tür amino asit olan kan homosisteinini azaltabilir. Bununla birlikte, araştırma şu anda B12 vitamininin bu riski azalttığı iddiasını desteklememektedir.

 1. Sağlıklı Saçlar ve cilt sağlığında B12 vitamini

B12 vitamininin hücre üretimindeki rolü göz önüne alındığında, sağlıklı saç, cilt ve tırnakları desteklemek için bu vitaminlerin yeterli seviyeleri gereklidir.

Aslında, düşük B12 vitamini seviyeleri, hiperpigmentasyon, tırnak renklenmesi, saç değişiklikleri, vitiligo (yamalardaki cilt rengi kaybı) ve açısal stomatit (iltihaplı ve çatlamış ağız köşeleri) dahil olmak üzere çeşitli dermatolojik semptomlara neden olabilir.

B12 vitamini ile takviyenin B12 eksikliği olan kişilerde dermatolojik semptomları iyileştirdiği gösterilmiştir.

Bununla birlikte, eğer bu vitaminte iyi beslenmiş ve eksikse, ek almak cildinizi, tırnak direncinizi veya saç sağlığınızı iyileştirmek için olası değildir

ÖZET Sağlıklı B12 vitamini seviyeleri saçınız, cildiniz ve tırnaklarınız için önemlidir. Ancak, B12 yi ek olarak almak muhtemelen seviyeniz zaten yeterli ise bu alanlarda sağlığınızı geliştirmeyecektir.

B12 Vitamini Eksikliği

Vitamin B12 eksikliği iki yoldan birinde ortaya çıkabilir. Ya beslenmenizde yeterli miktarda yoktur veya vücudunuz B12 vitaminini yediğiniz yiyeceklerden tamamen ememez .

B12 vitamini eksikliği riski olan kişiler şunlardır

 • Daha yaşlı yetişkinler
 • Crohn hastalığı (Crohn hastalığı, kronik (süreğen) ve gastrointestinal kanalın -ağızdan makata kadar- herhangi bir yerinde oluşabilen iltihabi bir hastalıktır. ) veya çölyak hastalığı (Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, Gluten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir) gibi gastrointestinal rahatsızlıkları olan kişiler
 • Bariatrik cerrahi veya barsak rezeksiyonu cerrahisi gibi gastrointestinal cerrahi geçirenler
 • Katı bir diyette olan insanlar
 • Kan şekeri kontrolü için metformin alan kişiler
 • Kronik mide ekşimesi için proton pompa inhibitörlerini alan kişiler

Birçok yaşlı erişkinde, midede hidroklorik asit sekresyonu azalır ve B12 vitamini emiliminde bir azalmaya neden olur.

B12 vitamini sadece hayvansal ürünlerde doğal olarak bulunur .

Bazı bitkisel bazlı sütler veya tahıllar B12 vitamini ile takviye edilmiş olsa da vegan diyetleri çoğu zaman bu vitaminte sınırlıdır ve bu da insanları eksiklik riski altına sokmaktadır.

Sağlıklı ve çeşitli bir diyet yapıyorsanız, B12 vitamini eksikliğinin önlenmesi kolay olmalıdır. Ancak, risk altında olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Vitamin B12 eksikliği çoğunlukla oral veya intramüsküler enjeksiyonlarla önlenebilir veya çözülebilir.

ÖZET B12 vitamini eksikliği için risk faktörleri arasında düşük hidroklorik asit sekresyonu, bazı ilaçlar veya gastrointestinal hastalık ve ameliyatlar nedeniyle bu vitamini absorbe etme kabiliyeti bulunmaktadır. B12 sadece hayvansal ürünlerde bulunduğundan veganlar da risk altındadır.

Önemli Not ;

B12 vitamini, diyet veya takviyelerle elde etmeniz gereken suda çözünen bir vitamindir.

Birçok bedensel fonksiyondan sorumludur ve büyük doğum kusurlarını önleyerek, kemik sağlığını destekleyerek, ruh halini iyileştirerek ve sağlıklı bir cilt ve saç sağlayarak, sağlığınıza çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir.

Beslenmeniz boyunca yeterli B12 vitamini almanız çok önemlidir. Ancak, yeteri kadar almayı veya emilmeyi etkileyen bir durumunuz varsa, takviyeler B12 alımınızı arttırmanın basit bir yoludur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz