Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » B 9 Vitamini Nedir ? B 9 Vitamini Faydaları

B 9 Vitamini Nedir ? B 9 Vitamini Faydaları

B 9 Vitamini Nedir ? B 9 Vitamini Faydaları

B9 Vitamini veya folik asit, DNA sentezi ve amino asitlerin metabolizması için gereklidir. Öncelikle fetal sağlık ve gelişimdeki rolü ile popülerdir. Folik asit, omurilik bozukluklarını önlemek ve doğmamış bir bebeğin sinir sistemini geliştirmek için çok önemli rol oynar

B9 Vitamini Faydaları

Doğum kusurlarını önlemeye yarar

Erken yaşlanmayı önler

Kalp krizini önlemeye yarar.

Zihinsel bozukluğu tedavi eder

Vücudunuzun daha fazla kırmızı kan hücresi üretilmesine yardımcı olur

Diğer faydalar arasında depresyonla mücadele, kas oluşumunu desteklemek, serbest radikallerle savaşmak, kanseri önlemek ve doğurganlığa yardımcı olmak yer alıyor.

B9 Vitamini (Folik Asit) Nedir?

Folik asit ve folat birbirinin yerine kullanılsa da, metabolik etkileri oldukça farklıdır. Folat, B9 vitamininin doğal formunda vardır birçok hayvan yemi ve bitkisinde bulunur. Folik asit ise vitaminin sentetik şekli olup, takviye edilmiş gıdalar ve takviyeler halinde bulunur.

B9 Vitamini Sağlığa Faydaları ( Folik asit faydaları )

 

Folik asit, demir ve kalsiyumun doğum öncesi sağlık için en gerekli unsurlardan biri olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, vücudun genel sağlığını desteklemek için B9 vitamininin sayısız yararı vardır.

B 9 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ( Folik asit hangi besinlerde bulunur )

 • Tam tahıllar (kahverengi pirinç, arpa, darı)
 • Et (kırmızı et, kümes hayvanları, balık)
 • Yumurta ve süt ürünleri (süt, peynir),
 • Baklagiller
 • Tohumlar ve fındık (ayçiçeği tohumu, badem)
 • Koyu yapraklı sebzeler (brokoli, ıspanak)
 • Meyveler (narenciye, avokado, muz)
 1. Doğum Kusurlarını Önlemek İçin En İyi Vitamin B 9

B9 vitamininde bulunan folik asidin doğum kusurlarını önlediği iyi bilinir ve doğmamış bir bebeğin omurga gelişimini sağlar. Hamile bir anne B9 vitamin eksikliğinden muzdarip olursa, nöral tüp defektleri dahil ciddi sorunlarla karşılaşabilir.

 1. B 9 Vitamini Erken Yaşlanmayı Önler

Cildin yaşlandıkça sarkması nadir değildir. Bununla birlikte, araştırmalar düzenli olarak folik asit tüketen insanların kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerinin başlamasını geciktirebileceğini ortaya koymaktadır. B9 Vitamini takviyesi ayrıca insan vücudunda stres hormonlarının üretimini önleyerek yaşlanmayı geciktirir.

Ayrıca, B9 Vitamini metabolizmayı hızlandırır ve besin maddelerinin etkili bir şekilde emilmesini sağlar. Bu nedenle, sonsuza kadar genç kalmak isteyen insanlar, diyetlerine iyi folat kaynakları dahil etmeli veya folik asit takviyesi kullanmalıdır.

 1. B 9 Vitamini Kalp Krizini Önler

Pek çok insan homosisteinin (bir tür amino asit olan) fazlalığının birçok kalp komplikasyonuna yol açtığını ve felç geçirme riskini artırabileceğini bilmemektedir.

B9 vitamini en önemli yararlarından biri, iyi kalp sağlığını desteklemek için vücuttaki homosistein seviyesini düzenleyen bir vitamin olmasıdır.

Folik asit ayrıca çok sayıda kalp rahatsızlığını önlemek için insan kalbindeki kolesterol birikme seviyesini kontrol eder.

 1. Zihinsel Bozuklukları Tedavi Ediyor

B9 vitamini tüketmenin bir diğer önemli yararı, birçok duygusal bozukluğu başarıyla tedavi edebilmesidir. Bu yüzden birçok doktor anksiyete ve depresyonu hafifletmek için folik asit takviyesi yazmaktadır.

 1. Vücudunuzun Daha Fazla Kırmızı Kan Hücresi Yapmasına Yardımcı Olur

 

B9 Vitamini vücudumuzda kırmızı kan hücresi bölünmesi ve replikasyonunda kullanılır ve vücudunuzun bu hücreleri nasıl ürettiğine dair karmaşık prosedürü destekler.

B9 vitamini eksikliği yani folik asit eksikliği, megaloblastik anemi olarak bilinen bir sağlık bozukluğuna yol açabilir. Bu, birinin çok fazla kan hücresine sahip olmadığı ve sahip olduğu kırmızı kan hücrelerinin oldukça büyük olduğu bir sağlık komplikasyonudur. Bu vitamin, vücudunuzun diğer B-Kompleks vitaminleri ile birlikte daha fazla kan hücresi (eritropoez) üretme sürecini geliştirmesine yardımcı olmakla doğrudan ilgilidir.

B9 vitmainleri, kırmızı kan hücreleri üretmek için gereken tek besin değildir, ancak bu süreçte çok önemli bir rol oynar. Bu nedenle, anemi tedavisi için tavsiye edilmesi gereken evrensel bir ektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz