Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » B 6 Vitamini Nedir ? B 6 Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur B 6 Vitamini Faydaları

B 6 Vitamini Nedir ? B 6 Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur B 6 Vitamini Faydaları

B 6 Vitamini Nedir ? B 6 Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur B 6 Vitamini Faydaları

B 6 Vitamini faydaları

B 6 Vitamini veya Piridoksinin sayısız yararı vardır, bu yararlar daha sağlıklı bir cildi desteklemeyi, karaciğeri detoksifiye etmeyi, kan damarlarının sağlığını arttırmayı, bilişsel işlevi geliştirmeyi, ruh hali değişimlerini gidermeyi, anemiyi iyileştirmeyi, göz sağlığını desteklemeyi, romatoid artrit semptomlarını önlemeyi içerir. Ayrıca diyabet,hamileliğe bağlı bulantı tedavisi ve saç dökülmesini tedavi eder.

B6 Vitamini Nedir?

B6 Vitamini ayrıca piridoksin olarak da adlandırılır. B kompleksi ailesine ait olan ve çok çeşitli fonksiyonları geliştirmede önemli bir rol oynayan vitaminlerden biridir.

B6 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

B6 Vitamini nelerde bulunur diyorsanız işte cevabı,B6 Vitamini yeşil fasulye, tahıllar, kepekli tahıllar, buğday tohumu ve cevizde bulunur. Beslenmenize et, yumurta, balık ve karaciğer ekleyerek de bu vitamini alabilirsiniz.

Diğer kaynaklar arasında lahana, karnabahar, muz, havuç, ıspanak ve soya fasulyesi bulunur.

B6 Vitamini Sağlığa Faydaları ( Piridoksin faydaları )

B6 Vitamini sadece metabolizmayı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda görüşü destekler ve cilt sağlığı üzerinde birçok olumlu etkiye sahiptir. Ayrıca karaciğeri detoksifiye eder ve böbreklerin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

 

 1. Daha Sağlıklı Bir Cilt Sağlar

B6 vitamini en dikkat çekici yararlarından biri, kusursuz cildin korunmasına yardımcı olmasıdır. Erken yaşlanma belirtilerini önlemek istiyorsanız, B6 vitamini ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü yavaşlatmanın en iyi doğal yollarından biridir.

Ayrıca kuru cilt, egzama ve akne gibi birçok cilt koşulunun giderilmesinde yardımcıdır. Aynı zamanda melanom ve sedef hastalığı gibi birkaç ciddi cilt hastalığını da tedavi eder.

 1. Karaciğer Detoksifiye Eder

B6 vitamini bir başka büyük yararı, istenmeyen kimyasalların vücuttan uzaklaştırılmasında çok önemli bir rol oynar. Bu nedenle, kronik karaciğer fonksiyon bozukluğunu tedavi etmek için karaciğer hastalıkları çeken hastalara önerilmektedir.

 1. Kan Damarlarının Sağlığını Artırır

Kandaki homosistein seviyelerini düzenler. Bu, et gibi kaynaklardan tüketilen proteinden elde edilen bir amino asit türüdür. Çünkü bu bileşiğin yüksek seviyeleri iltihaplanma ve birçok kalp hastalığının başlangıcına neden olabilir; İyi homosistein seviyelerini korumak için diyetinize B6 vitaminini eklemeniz önemlidir.

Ayrıca, birçok kalp rahatsızlığını önlemek için iyi kolesterol ve tansiyon seviyelerini korur.

 1. Bilişsel İşlevini Geliştirir

B6 vitamini ile ilgili en iyi şeylerden biri, bilişsel işlevinizi güçlendirmenin doğal bir yoludur. Eksikliği, demans ve Alzheimer gibi birçok beyin rahatsızlığı ile bağlantılıdır. B6 vitamininin etkili bir sinir sistemi için çok önemlidir.

Ayrıca, serotonin ve norepinefrin gibi “iyi hormonlar hissetmek” üretiminde olumlu bir etkiye sahiptir.

 1. Depresyon İçin B 6 Vitamini

Klinik çalışmalar, beyindeki serotonin seviyesini artırdığını ve depresyonu gidermek için diğer “mutlu hormonların” üretimi üzerinde de önemli bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır.

Davranış bozukluğu çeken, enerji eksikliği çeken veya konsantrasyonu korumakta güçlük çeken hastalar B 6 Vitamininden büyük ölçüde faydalanabilirler.

 1. Anemi Tedavisi

Kanda hemoglobin oluşturmak için B6 vitamini gerektiğinden, anemiyi tedavi etmek için harika bir ilaçtır. Vücudunuz yetersiz miktarda kırmızı kan hücresi üretmeye başlarsa, anemi ile ilişkili semptomlar geliştirirsiniz. B 6 Vitamini kansızlığı tedavi edebilir ,yorgunluk ve vücut ağrıları dahil olmak üzere semptomları hafifletebilir.

 1. Gözler İçin B 6 Vitamini

B6 Vitamini, yaşa bağlı maküler dejenerasyonu ve besin eksikliği nedeniyle görme kaybını başarıyla tedavi eder.

 1. Romatoid Artrit Belirtileri Giderir

B 6 Vitamini eksikliği birçok romatoid artrit semptomuyla ilişkilidir ve ciddi ağrılara neden olabilir. Araştırmalar, romatoid artrit muzdarip hastaların eklem ağrısı ve kas ağrısını hafifletmek için mümkün olduğunca fazla B6 vitamini alması gerektiğini ortaya koymaktadır.

 1. Diyabetin Önlenmesi İçin B 6 Vitamini

Klinik denemeler ve araştırmalar diyabetin önlenmesi ile B6 vitamini tüketimi arasında açık bir bağlantı olduğunu ortaya koyuyor. Şeker hastaları genellikle diğer ciddi komplikasyonlara yol açabilecek B6 vitamini eksikliğinden muzdariptir.

 1. B 6 Vitamini Gebelikle İlgili Bulantıyı Tedavi Ediyor

Doktorlar, hamile annelere, mide ve sabah rahatsızlığını gidermek için diyetlerine zengin B6 vitamini kaynakları eklemelerini önermektedir.

 

 1. B 6 Vitamini Saç Dökülmesini Engeller

B6 vitamininin en ilginç yararlarından biri, ciddi saç dökülmesi vakalarını ve buna bağlı komplikasyonları tedavi etmede muazzam bir fayda sağlamasıdır.

Sonuç

Vitamin B 6’yı hem doğal kaynaklardan hem de takviyeden alabilirsiniz. Hamilelik sırasında tüketmek güvenlidir. Bununla birlikte, daha yüksek dozlar doğmamış bebeğinize de zarar verebilir.

B6 Vitamini, genel sağlığımızı iyileştirmek için çok sayıda fayda sunar. Yüksek bir dozajın nörolojik hasara yol açabilir. B6 takviyelerini doktor kontrolünde almanız tavsiye edilir.

 

B6 Vitamini eksikliği ancak doktor kontrolünde ortaya çıkar.B6 vitamini eksikliği yaşamak istemiyorsanız yukarıdaki yiyecekleri beslenmenize eklemekte fayda vardır.

 

Dr. Noyan Özün

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz