Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » B 5 Vitamini Nedir ? B 5 Vitamini Faydaları B 5 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

B 5 Vitamini Nedir ? B 5 Vitamini Faydaları B 5 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

B 5 Vitamini Nedir ? B 5 Vitamini Faydaları B 5 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

B5 Vitamini faydaları arasında hormon stimülasyonu, stresi azaltmak, kalbi sağlıklı tutmak, yorgunluğu azaltmak ve vücuda dayanıklılık sağlamak yer almaktadır. Diğer yararları arasında cilt ve saç bakımı, vücudun daha fazla hemoglobin üretmesine yardımcı olması, yaraların iyileşmesi ve romatoid artritin önlenmesi yer alıyor.

Vücudun, organların düzgün çalışmasını sağlayan dahili işlemleri gerçekleştirmek için vitaminlere ve minerallere ihtiyacı vardır. B5 Vitamini (pantotenik asit) vücudun düzenli olarak kullandığı temel asitlerden biridir.

 

Roger .J.Williams ve R.W Truesdail, ilk kez 1931’de B5 Vitamini’ni keşfetti. Diğer bileşiklerin bir kombinasyonunda bulundu ve 1938’de başarılı bir şekilde izole edildi. “Her yerde” anlamına gelen Yunanca Kelime Pantos, bilimsel ismine ilham verdi. Tüm canlı hücrelerde bulunduğu için bu vitamin ismini hak ediyor.

B5 Vitamini nedir?

Pantotenik asit olarak da bilinen B5 vitamini, diğer tüm B vitaminleri gibi suda da çözünür. Tüm vitaminler, insan vücudunun karbonhidratları enerjiye dönüştürmesine ve ayrıca yağları parçalamasına yardımcı olur. B5 Vitamini, tüm vücutta ve beyinde sağlıklı işleyen bir sinir sistemi için gereklidir.

İnsan vücudu kolesterol sentezlemek ve metabolik süreci sürdürmek için B5 vitamini yolunun her adımına ihtiyaç duyar.

Kapsüller, yumuşak jeller veya tabletler aracılığıyla tüketilebilir, bu özel vitaminin önerilen alımı belirlenmemiştir, ancak yaşa göre birkaç öneri verilmiştir:

 1. haftada 1.7 mg

7 ila bir yıl 1.8 mg

1-3 yıl 2 mg

4-8 yaş 3mg

9-13 yaş 4mg

14-18 yaş 5mg

19 + yıl 5mg

Emzikli anneler 7mg

 

B5 Vitamini eksikliği oldukça nadirdir, ancak yine de mümkündür, semptomlar artmış yorgunluk, bulantı, uykusuzluk, kusma, baş ağrısı, depresyon, karıncalanma, üst solunum yolu enfeksiyonları ve mide ağrıları olabilir.

B5 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

Tavuk Karaciğeri 8.3 mg

Somon balığı 1.9mg

Ayçekirdeği 1.98mg

Güneşte kurutulmuş domates 1.1mg

Avokado 2mg

Mısır 1.18mg

Brokoli 0.52 mg

Mantar 1.3 mg

Yoğurt 1,45 mg

Karnabahar 0.71 mg

B5 Vitamini Faydaları

 

 1. B 5 Vitamini Hormonları Uyarır

B5 Vitamini, vücuttaki farklı salgı bezlerinden hormon salınımını düzenleyen ve dengeli ve ihtiyaç duydukları görevleri yerine getirmelerini sağlayan uyarıcı özelliklere sahiptir. B5 Vitamini, vücuttaki hormonların uyarılmasını içeren çoklu enzimatik işlemlerin bir sentezleyicisidir.

 1. B 5 Vitamini Stresi hafifletir

Depresyon ve anksiyete B5 vitamini eksikliğinin bir sonucu olabilir, aşırı ruh hali düşüklüğünden muzdarip insanlar semptomlarını azaltmak için B5 vitamini alımını arttırmalıdır. B5 Vitamini ruh hali ile ilişkili hormonları düzenler ve zihni sakin tutar.

 1. B 5 Vitamini Kalp Sağlığı İçin Gereklidir

Kalp, vücuttaki en hayati organlardan biridir ve besinlerin kan yoluyla vücudun farklı bölgelerine verilmesinden sorumludur. Bunun dışında iyi yağların korunmasına ve kan damarlarının kolesterolsüz kalmasını sağlayan vücuttaki aşırı yağların uzaklaştırılmasına yardımcı olur. B5 vitamini sağlıklı kalp için gereklidir.

 1. Dayanıklılık

Aktif bir metabolizma aktif bir zihin ve vücuda eşittir. B5 Vitamini vücuttaki metabolik süreçler için esastır; Vücudun enerjilendirilmesi için vücudun yağları ve kompleks karbonhidratları parçalamasına yardımcı olur. Hızlı metabolik süreçten enerji salınımı vücudun ve zihnin düzgün çalışmasını sağlar ve yorgunluk belirtilerini azaltır.

 1. Cilt Bakımı ve Saç Sağlığı İçin B 5 Vitamini

B5 Vitamini bir uyarıcıdır ve tüm vücuttaki hormonları dengeler. Bu fonksiyon saç köklerinin pigmentasyonunu korumaya yardımcı olur ve ayrıca cildin daha sıkı ve sağlıklı görünmesini sağlar. Sağlıklı bir B 5 vitamini alımı yüzdeki kırışıklıkların ve yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltma özelliklerini göstermiştir.

 1. Sağlıklı Bağışıklık Sistemi

Vücudun hastalıkları uzak tutmak için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyacı vardır, B5 vitamini, vücudun güçlü olmasına ve zinde kalmasını sağlar.

 1. Hemoglobin

 

B5 Vitamini hücre dönüşümünde ve hücre yenilenmesinde önemli bir rol oynar. B5 Vitamini, demir ve bakır gibi elementlerle uyum içinde hareket ederek vücudun daha fazla hemoglobin üretmesine yardımcı olur.

 1. Artan Metabolik Hız

B 5 vitamini enzimatik süreçlerin devam etmesini sağlamak için vücudun ihtiyaç duyduğu temel bir besindir. Vücudun proteinleri parçalamasına ve kasları daha hızlı bir şekilde yeniden oluşturmasına yardımcı olur.

 1. Kolesterol Sentezleyici

B5 Vitamini bir kolesterol sentezidir ve kötü kolesterol seviyelerini önemli ölçüde düşürmeye yardımcı olur. Çalışmalar, bu vitaminin kandaki trigliseritleri azaltmaya yardımcı olabileceğini ve ayrıca yağ tutulmasını azalttığını göstermektedir.

 1. Yara İyileşmesi

Fareler üzerinde yapılan birkaç çalışma, B5 vitamininin yara iyileşme özelliklerini hızlandırmada olumlu bir rol oynadığını göstermiştir. Önceki gözlemler B5 vitamininin vücudun solunum yolu enfeksiyonlarını azaltmasına ve bakterilere karşı savaşmasına yardımcı olduğunu gösterdiği gibi, bu aynı zamanda kanın yara iyileşmesi ve pıhtılaşması için de faydalı olabilir.

 1. Romatoid Artrit ( iltahaplı Romatizma ) Önleme

Birkaç çalışma romatoid artrit muzdarip insanların hepsinin B5 vitamini eksikliği gösterdiğini göstermektedir. Beslenmenize B 5 eklenmesi aslında bu tür artritlerin neden olduğu iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir ve ayrıca ağrıyı da azaltabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz