Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » B 3 Vitamini nedir? B 3 Vitamini Faydaları ve B 3 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

B 3 Vitamini nedir? B 3 Vitamini Faydaları ve B 3 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

B 3 Vitamini nedir? B 3 Vitamini Faydaları ve B 3 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

B3 Vitamini etkileyici sağlık yararları ile birlikte geliyor. Bu faydalar arasında kalp hastalığı riskini azaltmak, zihinsel sağlığı geliştirmek, diyabet tedavisi, artrit semptomlarını hafifletmek, trigliserit seviyelerini düşürmek, cilt fonksiyonlarını iyileştirmek ve iktidarsızlığı tedavi etmek sayılabilir. Diğer yararlar kötü kolesterolü düşürmeyi ve sindirimi düzenlemeyi içerir.

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam tarzı sürdürmek istiyorsak vücudumuzun en iyi şekilde çalışması gerekir. B3 Vitamini ayrıca çok sayıda vücut fonksiyonunu destekleyen ve optimum sağlık sağlayan anahtar bir besin maddesi olan Niacin olarak da adlandırılır.

B3 Vitamini nedir?

B3 Vitamini diğer adı niasin , idrarla deşarj edildiğinden vücudumuzda uzun süre kalmayan ve suda çözünen bir vitamindir. Bu aynı zamanda eğer gerekli değilse vücudunuzun fazla miktarda niasin salgılayabileceği anlamına gelir.

Tüm B vitaminlerinde olduğu gibi, B3 vitamini de enzimlerin işlerini doğru şekilde yapmasına yardımcı olarak yiyeceği yakıta dönüştürmeye yardımcı olur. Özellikle, B3 vitamini, hücresel metabolizmada yer alan iki koenzim olan NADP ve NAD’nin önemli bir bileşenidir.

Dahası, bu vitamin, güçlü bir antioksidan olarak hareket etmenin yanı sıra, DNA’nın yapımında, sinyal vermesinde ve onarılmasında kilit bir rol oynar.

Niasin Eksikliği Nasıl Görünür?

Vücudunuzun niasin düzeyinde eksiklik olup olmadığını söylemenin iyi bir yolu, aşağıdaki belirtilere dikkat etmektir ;

B 3 Vitamini eksikliği Belirtileri

Yorgunluk

Zihinsel karışıklık ve hafıza kaybı

Depresyon

Cilt sorunları

İshal

 

B3 Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur

 

Günlük B3 vitamini dozu almaya gelince, çok çeşitli yiyecekler mevcuttur.

B 3 Vitamini hangi besinlerde nulunur ?

Et

Yumurtalar

Ton balığı

Yulaf

Esmer pirinç

Peynir

Buğday gevreği

Süt

Bakliyat

Yer fıstığı

Bira mayası

Hububat

Ekmek

Yoğurt

Balık

Karaciğer

Yağsız kırmızı et

Kuru Tahıllar

Kepekli tahıllar

Fındık

Kuru fasulye

Zenginleştirilmiş rafine tahıllar

B3 Vitamini Sağlığa Faydaları (Niacin)

 

B3 Vitamini, insan ırkının uzun zamandır yavaşça keşfettiği bir çok sağlık yararına sahiptir.

 1. Pellegra Hastalığına B 3 Vitamini

 

Sindirim sorunları, zayıf kaslar, cildi tahriş edici veya pellegralı kişilerde ciddi niasin eksikliği olabilir. Bu tür kişilerin, durumun semptomlarını hafifletmek için beslenmelerine yüksek dozda niasin takviyesi eklemesi gerekir.

 1. Niasin Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Niasin, vücudumuzdaki kolesterol yönetimine yardımcı olur ve bu da kalp hastalığı riskini azaltır. B3 Vitamini, kan damarlarını genişlettiği ve böylece kan dolaşımını iyileştirdiği ve kardiyovasküler sistemin genel işlevselliğini arttırdığı bilinmektedir.

 1. B 3 vitamini Ruh Sağlığını Geliştirir

B3 vitamini takviyeleri normalde duygudurum bozuklukları, depresyon ve anksiyete tedavisinde kullanılır. Depresyondan muzdarip olan insanlarda normalde niasin bulunmadığı tespit edilir. Ayrıca, düşük seviyelerde nörotransmitter serotonin tipik olarak depresyona neden olur. B3 vitamini ruhsal dengeyi sağlar.

 1. Diyabet İçin B 3 Vitamini

B3 Vitamini, yüksek kan şekeri seviyelerini ve diyabet semptomlarını tedavi etme yetenekleriyle bilinir. Şeker hastalarının çoğu, BBA vitamini yardımıyla HBA1C seviyelerini etkili bir şekilde ayarlayabilir.

 1. Artrit Belirtilerini Hafifletebilir

İlk çalışmalardan biri, B3 vitaminin bazı osteoartrit semptomlarını en aza indirmeye yardımcı olduğu, böylece eklem hareketliliğini arttırdığı ve ayrıca NSAID gereksinimini azalttığı sonucuna varıldı.Fareler üzerinde yapılan bir başka çalışma, B3 vitamini içeren bir enjeksiyonun, artrit ile bağlantılı enflamasyonu en aza indirdiğini buldu.

 1. Trigliseritlerin Seviyelerini Düşürür

 

B3 Vitamini kan yağları için çok faydalıdır, çünkü trigliseritleri yaklaşık% 20 ila% 50 oranında azaltma kabiliyetine sahiptir. Bunu, trigliserit sentezi sürecinde yer alan bir enzimin etkisini durdurarak yapar. Sonuçta, bu LDL (Düşük yoğunluklu lipoprotein) ve VLDL (çok düşük yoğunluklu lipoprotein) üretimini azaltır. Bunları trigliseritler ve kolesterol seviyesinde almak için terapötik dozlar gerekir.

 1. Enerji sağlar

Niasin, karbonhidratları, proteinleri ve yağları enerjiye dönüştürmenin çok önemli bir görevini yerine getirir.

 1. B 3 Vitamini Cildin İşlevini Geliştirir

B3 Vitamini, cilt hücrelerinin oral yolla kullanılması veya topikal olarak losyonlar halinde cilde uygulanması gibi güneş hasarlarına karşı korunmasına yardımcı olur. Son araştırmalara göre, niasin bazı cilt kanseri türlerini önlemeye yardımcı olabilir.

 1. İktidarsızlığı Tedavi Etmeye Yardımcı Olur

B3 Vitamini, erektil disfonksiyon ve iktidarsızlık gibi cinsel bozuklukları olan insanlar için seks hormonları oluşturmaya yardımcı olur.

 1. LDL’yi düşürür ve HDL Kolesterolünü Artırır

1950’lerden beri, niasin, yüksek bir kolesterol seviyesini tedavi etmek için kullanılmıştır. Aslında, vitamin “kötü” LDL kolesterolünü% 5 ila% 20 azaltabilir. Ancak, potansiyel yan etkileri nedeniyle yüksek kolesterol seviyelerinin birincil tedavisi değildir. Bunun yerine, öncelikle kolesterolü düzenlemek için kullanılır.

 1. Sindirim Düzenler

Niasin, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur, bu da sağlıklı bir iştah ve sindirimin artmasına yol açar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz