Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » B 12 vitamini Nedir? B 12 Vitamini Faydaları

B 12 vitamini Nedir? B 12 Vitamini Faydaları

B 12 vitamini Nedir? B 12 Vitamini Faydaları

B 12 Vitamini Nedir

b12 nedir.Suda çözünebilen bir vitamin olan B12 Vitamini vücudun sistemleri ve işlevleri için son derece önemlidir. İstatistikler, B12 vitamini eksikliğinin, dünyanın fakirleşmiş bölgelerinde önde gelen sağlık sorunlarından biri olduğunu gösteriyor.

B12 Vitamini, vücudun diğer bölümleriyle birlikte ruh halini, enerji seviyesini, ve hafızayı etkiler. Ayrıca, sistemdeki adrenalin seviyelerinin artmasının etkisi olan halsizliği azaltmada etkili olur. Kardiyovasküler ve sinir sisteminin düzenlenmesinde zorunlu olan enzim üretimi, hormon salgılanması ve DNA sentezi süreci gibi birçok metabolik işlemi sürdürmüştür.

B12 Vitamini nelerde var sorusuna cevap olarak, çoğunlukla hayvanlardan elde edilen gıdalarda bulunur. Bitki kaynakları, genetik olarak değiştirilmediği sürece B 12 vitamini içermez.

B 12 Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur

B12 vitamini belirli bir bitki veya meyvelerde bulunmaz.B 12 vitamini çok karmaşık bir vitamindir.B 12 vitaminini belirli bakteriler ve arkeller tarafından üretilmektedir.Bu organizmalar geviş getiren otçul hayvanların yedikleri otların etrafında bulunmaktadır.Bu şekilde organizmaları alırlar ve B12 üretmeyi sağlarlar tam anlamıyla bilimsel kanıt olmasada tavuk eti , küçük baş ve büyük baş hayvan etlerinde B 12 vitamni bulunmaktadır.

B12 Vitamini Faydaları

 1. Daha Fazla Enerji

B 12 Vitamini vücudunuzun içinde gerçekleşen metabolik işlemler için oldukça faydalıdır. Bunun nedeni, karmaşık karbonhidratları, hücreler tarafından enerji elde etmek için kullanılan basit glikoz zincirlerine dönüştürmedeki rolüdür.

Bu, neden aşırı yorgunluğun B12 vitamini eksikliğinin bir sonucu olarak sık sık keşfedildiğini açıklar.

 

 1. Psikolojik Hastalık Geliştirme Riskini Azaltır

Vücut yeterli B12 vitamini içeriğine sahip olmadığı zaman, sinir sistemi zorlu bilişsel süreçlere ayak uyduramaz. Sonuç olarak, nörolojik ve psikolojik girişim bilişsel gelişimi engelleyecektir. B12 vitamini biliş için önemi sinir sisteminin bozulmasını önlemektir. Bu, Alzheimer’in kronik hafıza kaybı ile karakterize edilen hastalığının gelişme riskini azaltmadaki önemini vurgulamaktadır.

 1. Ruh halinizi geliştirin

12 Vitamini, sinir sistemini düzenleme yeteneğine sahip olan bir diyetin ana bileşeni olarak kabul edilir. Bunu yaparak, depresyon ve anksiyete gibi herhangi bir duygudurum bozukluğu geliştirme olasılığını azaltır. Ayrıca, vücudun yüksek düzeyde zihinsel stresle başa çıkmasına ve nörolojik işleyişini sürdürmesine yardımcı olan bazı bileşiklerin üretilmesinde aracıdır.

 1. Sağlıklı Kalp için B 12 Vitamini

Kalp hastalığı, hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerin karşılaştığı önemli bir sağlık sorunudur. Bu önemli bir husustur, çünkü B12 vitamini sağlıklı bir kardiyovasküler sistem için de faydalıdır. Artan homosistein düzeyleri vücuda zararlıdır, çünkü kan damarlarına zarar verebilir ve venöz tromboz veya ateroskleroz gibi ölümcül hastalıklara neden olabilir. B12 Vitamini, bu hormonun seviyelerini düzenleyerek, amino asitler parçalandığında üretildiği için kanda rol oynar.

 1. Güzel Saç ve Cilt

B12 vitamini kızarıklık, aşırı yağ / kuruluk ve iltihaplanma gibi sağlıksız belirtileri azaltarak cildi iyileştirir. Bu besini içeren gıdaların saç kırılmasının ve daha güçlü foliküllerin oluşmasına neden olur. Böylece, erken saçsızlığa karşı korunma sağlar.

 1. Sindirim İşlemleri

Gerekli sindirim enzimlerinin üretilmesinde hayati önem taşıdığı için, B12 vitamini, kompleks bileşikleri vücut tarafından emilmesi daha kolay olan çözünür, daha basit bileşiklere bölerek sindirim sürecine yardımcı olur. Sağlıklı bakterileri sindirim sistemi içinde tutar ve yok edilmelerini önler. Sindirim sistemindeki sağlıklı bakteri dengesi ve zararlı bakterilerin dışlanması, iltihaplı bağırsak hastalıkları gibi rahatsızlıkların gelişmesini önler.

 1. Gebelik için faydalı

B12 vitamininin DNA sentezi için önemi nedeniyle, bebeğin sağlıklı gelişmesini sağlayan hayati bir besindir. Annelerin vücudundaki sağlıklı B12 vitamini ve folat seviyeleri nedeniyle zihinsel ve fiziksel gelişimleri korunur. B12 vitamini sürekli folat ile birlikte çalıştığı için, doğum kusurlarının oluşma olasılığı azalır.

 1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Daha fazla araştırma B12 vitamininin bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerine ve bazı kanser türlerinin önlenmesindeki rolüne odaklanmaktadır. B12 vitamininin bu etkisinin folat varlığında arttığı tespit edilmiştir. Birincil araştırma, B12 vitamini varlığı ile daha sağlıklı bir bağışıklık sistemi nedeniyle vücudun kansere yakalanma riskinin azalması arasındaki ilişkiyi giderek daha fazla gösteriyor.

 1. Kırmızı Kan Hücreleri Üretir

B12 vitamininin oynadığı bir diğer rol, kanda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olmasıdır. Düşük bir kırmızı kan hücresi sayımı, kronik yorgunluk ile karakterize olan ve en ufak bir aktivite yaparak bitkin hale gelen anemi gibi ağrılı bir hastalığın gelişmesi anlamına gelebilir.

 1. Analjezik ve Antienflamatuar Olarak Çalışır

B12 vitamininin bazı formları ağrı yönetimi için gereklidir ve ağrılarla onsuz vücut başa çıkamazdı. Bel, boyun veya bacak gibi ağrılı hastaları içeren çalışmalar B12 vitamini alımının durumlarını önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermiştir.

 1. Sağlıklı Tırnaklar

B12 vitamini eksikliği işareti, hafif bir baskı uygulansa bile kırılan zayıf tırnaklardır. B12 vitamini yönünden zengin yiyeceklerin sağlıklı alınması, daha güçlü tırnaklara neden olur ve kendinizi ağrılı kırılmadan kurtarabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz