Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Avokado Yağı Nedir? Avokado Yağı Faydaları

Avokado Yağı Nedir? Avokado Yağı Faydaları

Avokado Yağı Nedir? Avokado Yağı Faydaları

Avokado son zamanların en popüler meyvelerindendir.Avokado yağının  sağlığa yararları arasında bağışıklık sisteminin iyileştirilmesi, kalp hastalıklarıyla mücadele, kan sağlığının iyileştirilmesi, göz sağlığının korunması, yaşlanma ve ciddi hastalıklarla mücadele, kanser riskinin azaltılması ve metabolizmanın düzenlenmesi sayılabilir. Diğer faydalar eklem sağlığının iyileştirilmesi, artritle mücadele, diş sağlığının korunması, cilt sağlığının iyileştirilmesi ve kuru ve hasar görmüş saçların onarılmasını içerir.

Avokado Yağı Nedir? Avokado Yağı Nasıl Yapılır

 

Avokado yağı, avokado meyvesinden elde edilen, etli kısmından alınan ve meyvenin posasını gidermek için damıtılan yağdır.Avokado yağı yaygın olarak sağlıklı bir yiyecek olarak satılmaktadır.

Avokado yağı, kullanım amacına bağlı olarak çok farklı şekilde işlenir: cilt ürünleri için yağın çıkarılması ve işlenmesi genellikle ağartma ve koku giderme ile olur. Yemeklerde kullanılan avokado yağı farklı olarak işlenmektedir.

 

Avokado Yağının Faydaları

 1. İmmün Sistem Sağlığını Geliştirir

 

Avokado yağı, diğer birçok vitaminlerin biyolojik kullanımında bir taşıyıcı ve katalizördür. Öncelikle, karotenoidlerin (Vitamin A analogları) ve Vitamin E’nin emilimini artırabilir .Bunlar insan bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için inanılmaz derecede önemlidir. Avokado yağı alımının arttırılması, hastalığa karşı gelişmiş bir direnç ve genel olarak sağlığı iyileştirme anlamına gelir

 

 1. Kalp Hastalıkları ile Mücadele

 

Avokadoda bulunan oleik asit, omega ailesinin çok daha az ünlü bir üyesi olan Omega-9’dur. Bunun temel nedeni, vücutta bir dereceye kadar üretilebiliyor olmasıdır.Ancak bir Oleik asit diyetinin alımı, atardamarlarda ve koroner kalp hastalığında plak birikmesine karşı koruyan, kalbin sağlığı ve ömrü üzerinde büyük yararlar sağlayabilir.

 

 1. Kan Sağlığını Geliştirir

 

‘Kan lipitleri’, kan dolaşımındaki çeşitli yağların dengesini, ‘iyi’ ve ‘kötü’ kolesterollerin yanı sıra trigliseritleri ifade eder. Kötü kolesterol veya trigliseritlerin çok fazlası hiperlipidemiye neden olabilir ve arterlerin tıkanması, kan basıncındaki artış ve kalp krizi olasılığı gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Avokado yağı hindistan cevizi, mısır ve hatta zeytinyağı gibi diğer yağlarla karşılaştırıldığında  kötü kolesterolü düşürmede en iyi etkiye sahiptir.

 

 1. Göz Sağlığını Korur

 

Avokado yağı, çeşitli antioksidan ajanlarda yüksektir.Diğer yağlar gibi bitkilerin tohumundan veya çekirdeğinden ziyade avokado meyvenin etli kısmından üretildiği için, daha fazla miktarda fitokimyasal madde sağlar. Bunlar, sağlık yararları sağlayan ve vitaminlere benzer bazı etkileri olan bitki bazlı kimyasallardır. Lutein bunun sadece bir örneği, bu kimyasallar göz sağlığını korumak için çok önemlidir.

 

 1. Antioksidanlar Yaşlanma ve Ciddi Hastalıklarla Mücadele Ediyor

 

Avokado yağının antioksidan özellikleri, yaşlanmanın olumsuz etkilerinin, organların bozulmasının ve kanserin gelişmesinin önemli bir nedeni olan hücre hasarı riskini azaltabilir.

 

 1. Prostat Kanseri Risklerini Düşürür

 

Avokado yağında bulunan fitosterollerin, prostat kanseri gelişimini engellediği bilinmektedir.

 

 1. Metabolizmayı düzenler

 

Avokado yağı bileşimi sağlık için de faydalıdır – temel olarak kan şekeri seviyelerinin kontrolünde ve insülinin sağlıklı salgılanmasında etkili olan tekli doymamış yağlardan oluşur. Tip 2 diyabet hastası olanlar için bu çok büyük bir avantaj olabilir. Ayrıca avokado yağında vücutta üretilmeyen düşük Omega 3 ve 6 seviyeleri de vardır.

 

 1. Eklem Sağlığını Geliştirir ve Artritle Savaşır

 

Çalışmalar, avokado yağı tüketiminin eklemlerdeki sertliği ve ağrıyı azaltabileceğini göstermiştir. Bu, yaşlanma ile ilişkili başka bir yaygın sorundur ve inanılmaz derecede rahatsız edici olabilir. Avokado yağının sağlıklı olanlar üzerinde veya artrit gelişiminin erken evrelerinde koruyucu etkileri olduğu anlamına gelebilir.

 

 1. Diş Sağlığını Korur

 

Çalışmalar, avokado yağının, kemik ve diş minerallerini bozan, dentin ve emaye bakımına yardımcı olan proteinleri bloke ettiğini göstermektedir. Vücudun bu bölgelerinde kalsiyum ve potasyum sağlığını koruyabilir isek, daha sağlıklı dişler ve diş etlerine sahip oluruz.

 

 1. Avokado Yağının Cilde Faydaları

 

Avokado yağının A vitamini ve E vitamini emilimini artırmadaki etkisinden bahsettik , ancak E vitamini cilt ve saç sağlığı ile yakından ilgilidir. Aynı şekilde, cilde avokado yağı sürdüğümüzde nemlendirici bir maddedir, UV ışını koruması sağlar ve kanser hücreleri ile savaşmak için kullanılan persin gibi kimyasallar içerir.

 

 1. Güçlü saçlar için avokado yağı

 

Cilt sağlığında olduğu gibi, avokado yağı, yiyeceklerle birlikte tüketildiğinde veya doğrudan saça uygulandığında saçın kozmetik ve sağlık özellikleri için yararlıdır. Kuru saçlarla ilgili hasarı tedavi etmek için avokado yağı yaygın olarak kullanılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz