Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sebze ve Meyvelerinn Şifaları » Avokado Faydaları Nelerdir ?

Avokado Faydaları Nelerdir ?

Avokado Faydaları Nelerdir ?

Benim düşünceme göre avokado, gezegendeki en sağlıklı beş gıdadan biri olarak sıralanmalıdır.

Neden avokado yemelisin? Avokadolar, birçok nedenden dolayı gerçekten harika bir besindir, ancak yakın zamana kadar değeri bilinmiyordu. Bugün  kısmen ortaya çıkarılan düşük yağlı beslenme riskleri sayesinde avokado faydalarının çok daha fazlasına ek olarak kritik, sağlıklı tekli doymamış yağları içerdiğini biliyoruz: çeşitli antioksidanlar, çoklu iz vitaminleri ve mineraller avokadoda vardır.

Avokado bir meyve mi, sebze mi? Aslında avokado bir meyvedir.

Geçtiğimiz on yılda artan popülaritesine rağmen,insanlar avokado meyvesini nasıl tüketeceğinden emin değiller, avokadoları sadece salatalar, sandviçlerde yiyebilirler .Ancak, çoğu ülkede, düzenli olarak tatlılarda kullanıldığını biliyoruz.

Avokadolar, folat, A vitamini , potasyum ve daha fazlasını barındırır Besleyici kalp için sağlıklı yağlar sağlarken, herhangi bir öğün veya atıştırmalık için bir dolgu ilavesi yaparlar . Esansiyel besinlerle dolu avokado faydaları arasında gelişmiş kalp sağlığı, hormon dengesi, daha iyi sindirim sistemi sağlığı ve daha fazlasını da içine alabileceğimiz daha çok şey vardır.

Avokado Besin Değerleri

Özellikle de avokadoların ne kadar lezzetli olduğunu düşündüğünüzde Kalori açısından, bir orta boy avokado yaklaşık 215 toplam kaloriye sahiptir. Sağlıklı yağ, lif ve fitokimyasal içerikten dolayı, bu süper besleyici yoğun gıda sadece kilo vermenize yardımcı olmaz aynı zamanda bir çok hastalığa iyi gelir.

Avokado porsiyon büyüklüğü tüm meyvenin yaklaşık beşte biri olmasına rağmen (30 gram), bazı çalışmalara göre ortalama tüketim bir kerede bir avokado (68 gram) civarındadır.

İşte avokado besin değerleri

 • 113 kalori
 • 6 g diyet lifi
 • 10 gram yağ
 • 6 gram karbonhidrat
 • sadece 0,2 gram toplam şeker
 • 14 miligram K vitamini (yüzde 19 DV)
 • 60 miligram folat (yüzde 15 DV)
 • 6 miligram C vitamini (yüzde 12 DV)
 • 343 miligram potasyum (yüzde 10 DV)
 • 2 miligram pantotenik asit (yüzde 10 DV)
 • 4 miligram B6 vitamini (yüzde 9 DV)
 • 3 miligram E vitamini (yüzde 7 DV)
 • 5 miligram magnezyum (yüzde 6 DV)

Avokado aşağıdaki temel besinleri içerir:

 • Tekli doymamış yağlar – İnsülin direncini tersine çevirmek ve kan şekeri seviyesini düzenlemek için gösterilen, avokado ve avokado yağı , dünyada tekli doymamış yağların en zengin kaynaklarından biridir. Doymuş ya da “kötü” yağlardan farklı olarak, bu doymamış yağlar aslında sizin için iyidir ve kalbe ve beyne yardım eder. Bu yağlar on yıllardır kalp hastalığına, kansere, bilişsel gerileme ve diğer birçok hastalığa karşı koruma ile bağlantılı olan Akdeniz diyetinde ana diyet formudur .
 • Karotenoidler – Avokado, bellek ve beyin aktivitesini artırabilen tekli doymamış yağ olan oleik asit içerir. Oleik asit sırayla vücudun karotenoid emilimine yardımcı olur. Karotenoidler belirli meyve ve sebzeleri parlak sarı, turuncu veya kırmızı renk veren kimyasal bileşiklerdir. Beta-karoten en yaygın karotenoidlerden biridir. Karotenoid faydaları arasında sağlıklı büyümeyi ve gelişmeyi desteklemek ve diğerlerinin yanı sıra bağışıklığı arttırmak sayılabilir.

 

 • Yağda eriyen vitaminler A, E ve K – Vücudumuzun sadece bu vitaminlerin düzgün çalışması için değil, aynı zamanda metabolik faktörleri (magnezyum ve çinko gibi) etkilemek için temel minerallerle (magnezyum ve çinko gibi) entegre bir şekilde birlikte çalışırlar. tiroid hormonu gibi).
 • Suda çözünen B ve C vitaminleri – B-kompleks vitaminleri ve C vitamini vücudunuzda saklanmaz. Bu, onları her gün doldurmanız gerektiği anlamına gelir. Avokadolar iyi bir C ve B vitamini kaynağıdır.Günlük bir avokado tüketmek sizi doktordan uzak tutar.
 • Önemli mineraller (magnezyum, potasyum, demir ve bakır gibi) -Avokadoyu mükemmel bir kaynak yapan şey içinde bu mineralleri barındırmasıdır. Avokadoda bulunan potasyum içeriğini karşılamak için iki muz yemeniz gereklidir.
 • Lif yükleri – Avokado, çoğu gıdadan daha fazla çözünür lif içerir ve kan şekeri düzeylerini stabilize etmeye, düzgün bağırsak düzenliliğini sağlamaya ve uygun kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olur.
 • Protein – Avokado, en iyi protein listesinde yer almaktadır . Herhangi bir meyvenin en yüksek protein ve en düşük şeker içeriğine sahip olan avokado, yağsız kas kütlesi oluşturmaya ve yağ yakmaya karşı eşsiz bir denge sunar .
 • Antioksidan fitokimyasallar (beta-sitosterol, glutatyon ve lutein gibi) Katarakt gibi çeşitli hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olmak için avokado gibi fitokimyasallar açısından zengin bir sebzeyi tüketmek iyi bir fikirdir. Antioksidan fitokimyasallar, DNA’yı değiştirme ve hücre mutasyonları ile sonuçlanan oksidatif hasarı (serbest radikaller olarak da adlandırılır) önler.
 • Folat – Çok önemli besin folatı kaynağı olduğundan, avokado faydaları arasında belirli doğum kusurlarının önlenmesi sayılabilir.
 • Phytonutrients (polifenoller ve flavonoidler) – Bu gibi bileşikler eklemler, kalp, beyin, iç organ sistemleri, deri ve bağ dokusu dahil olmak üzere vücudun her bölümünü etkileyebilen inflamatuar ve dejeneratif bozukluk riskini azaltmanın anahtarıdır.

 

Avokadonun faydaları

Avokadonun bilimsel faydalarını yukarıda açıkladık,Avokado yaklaşık 20 vitamin ve mineral içeren besin açısından yoğun bir meyvedir. Besleyici özelliğinden dolayı, birçok avokado faydası vardır. Bunlar daha iyi kalp ve sindirim sağlığı içerir; sağlıklı cilt, saç ve gözler; diğerleri arasında kanser önleme ve zayıflama.

1. Geliştirilmiş Kalp Sağlığı

Avokadolar (özellikle avokado yağı), yağ asidi bileşimleri nedeniyle kan lipidlerini dengeleyerek kalp sağlığını destekler. Kimyasal yapısına göre avokado yüzde 71 oranında tekli doymamış yağ asidi, yüzde 13 çoklu doymamış yağ asidi ve yüzde 16 doymuş yağ asidi barındırır

Bu yağlar kan akışını kesen arterlerin sertleşmesi, gelişimini engellediği bilinmektedir.Avokadonun çoklu insan çalışmalarında kolesterol ve yüksek tansiyonun azaltılmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Neyse ki, yıllarca unutulduktan sonra, avokado gibi sağlıklı yağ kaynaklarının kardiyovasküler sağlığı sürdürmek için neden bu kadar önemli olduğunu açıklayan büyüyen klinik çalışmalar var. Örneğin, Meksika’dan araştırmacılar, hem sağlıklı yetişkinlere hem de yüksek kolesterolü olanlara avokado ile zenginleştirilmiş bir diyet uyguladılar ve avokado yemeden önce ve sonra nasıl olduklarını karşılaştırdılar.

Sadece bir hafta sonra, normal lipit düzeyine sahip sağlıklı kişiler avokado yediklerinde toplam kolesterol düzeylerinin yüzde 16 düştüğü keşfedildi. Yüksek kolesterol grubunda gözlenen sonuçlar daha da derindi.

2. Metabolik Sendrom için Düşük Risk

Avokado yiyenlerin yetişkinlerde klinik olarak daha düşük metabolik sendromla ilişkili olduğu bulunmuştur. Metabolik sendrom, kalp hastalığı, inme ve diyabet geliştirme riskinizi artıran bir dizi durum için bir terimdir. Diğer avokado yararları arasında şunlar bulunur: hipertansiyon, yüksek kan şekeri, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, obezite ve bel çevresinde aşırı vücut yağı.

Avokado diyabet, obezite ve insülin, trigliseritler ve kolesterol gibi kardiyovasküler hastalıklar için risk faktörleri ile ilişkili hormonları düzenlemeye yardımcı olur. Araştırmacılar 17.567  yetişkinin yeme alışkanlıklarını değerlendirdikten sonra bazı ilginç gerçekleri keşfettiler:

 • Düzenli olarak avokado yiyen insanlar, avokado olmayan tüketicilerden ortalama olarak daha dengeli bir diyet yaparlar.
 • Çalışmanın sonuçları, vücut kitle indeksi (VKİ), vücut ağırlığı ve bel çevresi değerlerinin “anlamlı olarak düşük” olduğunu ve “iyi kolesterol” HDL düzeylerinin düzenli olarak avokado yiyen kişilerde daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Sonuç olarak, araştırmacılar avokado tüketicilerinin, normalde onları yemeyen kişilere göre yüzde 50 daha az metabolik sendrom gelişme olasılığı olduğunu keşfettiler!

3. Sağlıklı Ciltler, Gözler ve Saçlar

Peki, neden avokado cildiniz için iyidir? Yağda çözünen vitaminler ve tekli doymamış yağlar bakımından zengin olan avokado faydaları, hem yenildiğinde hem de topik olarak kullanıldığında parlak deriyi, parlak gözleri ve parlak saçlar meydana getirir. Doğrusu avokado’nun cildin faydaları arasında, doğanın en iyi nemlendiricisi olma olasılığı vardır.

Avokado, göz sağlığını koruyan ve sağlıklı, genç görünümlü cilt ve saçları koruyan bir tür karotenoid olan lutein içeren bileşenleri barındırır. Karotenoidler, kirlilik ve UV ışık hasarı gibi çevresel toksinlerin etkilerini engellemek için bilinen havuç, kabak ve tatlı patates gibi sebzelerde bulunan antioksidan fitokimyasallar grubudur. Buda demek oluyorki birkaç sebzede bulunan bu bileşenler avokadoda tek başına bulunur.

Araştırmalar, diyetsel karotenoidlerin hastalık riskini, özellikle de cildin belirli kanserlerini ve makula dejenerasyonu gibi yaşa bağlı göz bozukluklarını azaltma ile ilgili sağlık yararları sağladığını göstermektedir. Lutein, göz hastalıklarının önlenmesi için yararlıdır çünkü göze ve cilde giren, DNA’yı değiştiren ve serbest radikal hasarına neden olan zarar veren mavi ışık ışınlarının türünü emer.

Sağlıklı ve ışıltılı bir cildi desteklemek için, cildinize bir avokado kabuğunun iç kısmını sürün ve birincil nemlendiriciniz olarak avokado yağı kullanın.

4. Kanser Önleme

2011’de yayınlanan bir ön çalışma, her avokado içindeki özel bitkisel kombinasyonun, antikanser etkilerini göstermektedir.

Avokadoların hem kanser hem de diyabet için azaltılmış risklerle bağlantılı olmasının bir başka nedeni de onların iyi yağlar bakımından zengin olmasıdır. Bunların, inflamasyonu azaltma kabiliyetleri nedeniyle, diğer yağ asitlerine kıyasla, kronik hastalıklara karşı daha iyi koruma sağladığı gösterilmiştir. Bu yağlar aynı zamanda prostatı oldukça korumaktadır ve daha iyi immün fonksiyona ve prostat kanseri riskine karşı duyarlıdır. Karotenoid antioksidanlar ise cilt kanserinin önlenmesi için faydalıdır.

5. Kilo vermenize yardımcı olur

Çoğu insanın inandığının aksine (özellikle yüksek glisemik, rafine edilmiş karbonhidratlar) ve daha yüksek sağlıklı yağların kilo kaybını hızlandırdığı biliniyor bu yüzden hızlı kilo vermek istiyorsanız , avokado arkadaşınızdır. Yağlar süper doludur ve daha az yemeye yardımcı olan tokluk hormonlarını artırır. Acıkmadan daha uzun süre gitmenize izin veriyor ve aşırı yeme, atıştırmalık ve şeker bağımlılığını önlemeye yardımcı oluyorlar .Sağlık bir yaşam İçin avokado salatası tariflerine bir göz atın

6. Daha İyi Sindirim Sağlığı

Bildiğiniz gibi, avokado, liflerin en iyi meyve kaynaklarından biridir. Avokado büyüklüğüne bağlı olarak, bir bütün meyve 11–17 gram lif sağlar Bu da neredeyse tüm meyve ve sebzelerin, tahılların ve fasulyelerin neredeyse hepsinden daha fazladır

Yüksek lifli gıdalar sindirim sistemi sorunu olan herkes için önemlidir çünkü lif bağırsaktaki bakteri dengesini değiştirmeye yardımcı olur, sağlıklı bakterileri artırırken bazı sindirim bozukluklarının kökeni olabilecek sağlıksız bakterileri azaltır. Elyaf aynı zamanda dışkıya hacim kazandırmaya yardımcı olur, tuvalete gitmeyi kolaylaştırır ve bağırsak ve kolon yoluyla atık ve toksinlerin çekilmesine yardımcı olur.

Yağlar sindirim ve besin emilimi için de önemlidir, çünkü bağırsakların iç kısmını beslerler.

7. İnsülin Direnci ve Diyabetten Koruma

Avokadoda bulunan yararlı yağlar, sağlıklı kan lipid profilleri geliştirir, kan basıncına aracılık eder, insülin duyarlılığını artırır ve glikoz seviyelerini düzenler; bunun yanı sıra ,obezite , oksidatif hasar ve metabolik fonksiyonlar üzerindeki olumsuz etkileri önler.

8. Daha İyi Hormonal Denge ve Bilişsel İşlev

Yağ asitleri, merkezi sinir sistemi işlevlerini, üreme sağlığını ve bilişsel işlevleri düzenlerken hormon düzeylerini etkilediği ve hormonları doğal olarak dengelediği için önemli bir rol oynar . Sonuç olarak, yeterli sağlıklı yağlar yediğinizde ruh haliniz içinde faydalanabilirsiniz.

Diğer bir deyişle, daha yüksek yağ içeren diyetler, beyinde meydana gelen uygun düşünce işleme, hormon üretim ve stres azaltma mekanizmalarını kolaylaştırdığı için depresyon, anksiyete ve diğer zihinsel bozukluk risklerini azaltabilir. Avokado bu yağ asitlerini barındırdığı için vazgeçilmez bir gıdadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz