Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Yağlar » Aspir Tohumu Yağı Faydaları

Aspir Tohumu Yağı Faydaları

Aspir Tohumu Yağı Faydaları

Özünde bir bitki olan olan Aspir, çok dallı, otsu bir yapıdadır. Devedikeni denilen bitkiye benzerliği ile tanınmaktadır. Aspir bitkisinin tohumları ticari olarak kullanılmaya başladığından beri değer kazanmıştır.

Aspir yağı oluşturmak için ticari olarak yetiştirilen ve her dalda ortalama 5 adet çiçek veren bu bitkinin her çiçeğinde 15 ile 20 arasında tohum bulunuyor. Genellikle mevsimlik yağmur alan kurak coğrafyada yetişmekte olan aspir bitkisi doymamış yağ açısından zengin bir kaynağa sahiptir.

Aspir bitkisini bu kadar değerli yapan şeyler de faydalarıdır. Aspir yağının faydaları sadece halk arasında söylentiyle kalmayıp bilimsel olarakta incelenmiştir. Laboratuar ortamında yapılan araştırmalar neticesinde aspir yağının gıda takviyesi olarak kullanımının insana faydaları göz önüne serilmiştir. Aspir yağı sadece gıda takviyesi olarak kullanılmıyor. Sabun, gıda boyası, cila ve boya yapımı gibi ticari amaçlarda da aspir bitkisinden faydalanılmaktadır.

Aspir Tohumu Yağı Faydaları

Aspir tohumu yağının faydaları arasında en bilindikleri vücut için olanlarıdır. Sağlık alanında çok kullanılan aspir tohumu yağı içinde bulunan Omega-6 ve linoleik asit insan vücudunun dengesini sağlamakta ve kolesterolü düzenlemektedir.

Yüksek kolesterol rahatsızlığı yaşayanların tercih ettiği bir gıdadır.
Kalp krizi ve damar rahatsızlıklarına iyi geldiği bilimsel olarak da kanıtlanan aspir yağının faydaları konusuna kan şekerini düzenlemesini de ekleyebiliriz.

Öyle ki aspir tohumu yağının faydaları saymakla bitmiyor. Vücut direncini düzenlemesi ve arttırması, kalp/damar rahatsızlığı yaşayan özellikle yaşlı bireylerin derdine deva olması nedeniyle bu ürün çok tercih edilmektedir.

Aspir tohumu yağının sağlık açısından faydaları olduğu gibi cilt bakımı konusunda da faydaları vardır. Yüzdeki siyah noktaların giderilmesi, saç diplerinde bulunan egzamanın azalması için aspir yağı kullanılmaktadır.

Aspir tohumu yağı kilo vermeye yardımcı olur. Son zamanlarda zayıflatma etkisi içinde sık kullanılmaya başlanmıştır. Kilo vermek için aspir tohumu yağı kullanıyorsanız, sabahları aç karına bir tatlı kaşığı yağdan tüketmeniz yeterlidir.Zaman içerisinde etkisini göreceksiniz.

Aspir Yağı Nasıl Kullanılır ?

Uzun yıllardır ticari amaçla ülkemizde yetiştirilen aspir bitkisinin ortalama 150 günlük büyüme ve olgunlaşma süreci bulunmaktadır. Bu bitkinin dikenli ve dikensiz olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Aspir bitkisinin tohumları preslenerek çıkarılan yağın rengi beyaz, sarı, kırmızı ve turuncu renklerinde olabilmektedir. Bu bitkinin cinsine göre değişmektedir.

Aspir yağını sürerek ve içerek kullanabilirsiniz. Cildinizdeki sağlık sorunları için kullanmak istediğinizde rahatsızlığınızın gerçekleştiği bölgeye aspir yağını iyice ovalayarak sürmeniz gerekmektedir. Kalp, damar, kolesterol vb. rahatsızlıklar için kullanılmak istenildiğinde ise sıvı halinin tüketilmesi önerilmektedir.
İçerek aspir yağını tüketmek için 1 su bardağına yarım ılık su ve 1 tatlı kaşığı aspir yağı koyarak karıştırınız. Karışımı ılık bir şekilde tüketiniz. Cilt sorunları için ise günde iki defa cildinizdeki sorunlu bölgeye masaj yöntemi ile güzelce uygulayınız.

Kimyasal içerikli ilaç kullanımı yerine birçok doktor doğal üretim aspir yağını tavsiye etmektedir. Aspir yağının faydaları sağlık ve cilt bakımı konusunda etkili olması nedeniyle doktorların da tavsiyesi olmuştur. Aspir yağını kısa sürede tüketmek faydadan çok size sağlık sorunları çıkarabilir. Buzdolabında muhafaza etmeniz ve 40 gün gibi bir sürede bir paketi tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz