Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Çaylar » Ashwagandha Faydaları

Ashwagandha Faydaları

Ashwagandha Faydaları

Ashwagandha Faydaları-Kış Kirazı Faydaları

Ashwagandha nedir ? (Withania somnifera) kökü çağların bir bitkisidir. Hindistan’ın geleneksel tıbbı olan Ayurveda tıbbının ‘ ginsengi ‘ dir ve fiziksel enerjiyi ve atletik yeteneği geliştiren, soğuk algınlığı ve enfeksiyonlara karşı bağışıklığı artıran ve cinsel kapasiteyi ve doğurganlığı artıran bitkileri tanımlamak için kullanılan bir terim olan ‘adaptogen’ olarak kabul edilir .

Ashwagandha Sağlığa Faydaları

Bağışıklığı güçlendirir

Ashwagandha nın genel enerji teşvik edici, hastalığı önleyen tonik olarak tanınmasının bir nedeni, bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi olabilir. Bir dizi çalışma, ashwagandha veya bitkiden çıkarılan bazı kimyasalların kemirgenlerde beyaz kan hücresi sayısında ve diğer güçlendirilmiş bağışıklık ölçülerinde önemli artışlar göstermiştir.

Ashwagandha Yatıştırıcı Özelliklere sahiptir

Ashwagandha’nın merkezi sinir sistemi üzerinde hafif bir yatıştırıcı etkisi olabilir ve hayvan çalışmalarında kas gevşetici olduğu gösterilmiştir.

Canlılığı artırır

Özellikle kronik hastalıklardan kurtulma ve artritik durumlar için ağrı yönetimi sırasında canlılığı arttırmak için yaygın olarak kullanılır.

 

Kan şekerini düzenler

Ashwagandha, şeker arzusunu bastırmaya yardımcı olan kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabilir.

Kanser tedavisi ve önlenmesi

Araştırmalar ashwagandha’nın kanser tedavisi ve önlenmesi için umut verici bir alternatif olabileceğini gösteriyor. Ashwagandha, endokrin, kardiyak ve merkezi sinir sistemleri üzerinde olumlu etkiler gösteriyor gibi görünüyor. Vücudunuzun kendi tiroid hormonlarını üretmesine yardımcı olabilecek bir bitkidir.

Erkek doğurganlığı

Ashwagandha erkek libidolarını geri kazanmak, iktidarsızlığı tedavi etmek ve erkek doğurganlığını artırmak için kullanılır. Güney Asya’da erkek cinsellik toniği olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Ashwagandha üzerine yapılan araştırmalar , bitki özlerinin muhtemelen testosteron benzeri bir etki uygulayarak olgunlaşmamış sıçanların seminifer tübülleri üzerinde doğrudan spermatogenik bir etkiye sahip olduğu sonucuna varmıştır. Aynı zamanda potansiyel bir hipoglisemik, diüretik ve hipokolesterolemik ajan kaynağı olabilir.

Stresi azaltır

Ön çalışmalar, bitkinin stres, yavaş tümör büyümesi, anksiyete ve uykusuzluğun olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Ashwagandha genellikle ambalaj üzerinde önerilen dozlarda güvenlidir. Yüksek dozlarda, Creatine benzer steroidal aktiviteye sahip olabilir.

Antioksidan özellikler

Ashwagandha geleneksel olarak serbest radikaller olarak bilinen yıkıcı moleküller ile ilişkili sinir dokusu hasarı ile ilişkili çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanıldığından, bazı araştırmacılar bitkinin antioksidan özelliklere sahip olabileceğini tahmin etmişlerdir. Serbest radikal hasarı normal yaşlanmada ve epilepsi, Parkinson hastalığı ve Alzheimer hastalığı gibi nörolojik koşullarda rol oynar.

Ashwagandha Yan Etkileri – Kış Kirazı Yan Etkileri

Barbitüratların etkilerini artırabilir, yatıştırıcılarla birlikte kullanımından kaçınılmalıdır. Merkezi sinir sistemi depresan veya sakinleştirici olarak, bitki ılımlı olarak kullanılmalıdır.

Latin İsimleri

Withania somnifera, Physalis flexuosa

Ashwagandha diğer isimleri

Ashwagandha, Kış Kiraz, Ashgandh, Achuvagandi, Amikkira-gadday, Amkulang-kalang, Amukkira-kilzhangu, Amukran-kizhangu, Asagandha, Asana, Asgandh, Asundha, Asvagandhi, Fatarfoda, Hirimaddina-gadday, Hirimaddina-gadday, Hirimaddina-gadday, Hirre , Sogade-beru

Önerilen Özellikler

Bağışıklık sistemini, antioksidanı, gençleştirmeyi güçlendirir. düşük, adaptojen, antibiyotik, afrodizyak, büzücü, antienflamatuar, antioksidan, anti-anksiyete, anti-tümör, immüno-modüle edici, diüretik; narkotik, yatıştırıcı, tonik.

Ashwagandha nelere iyi gelir

Soğuk algınlığı ve enfeksiyonlara, canlılığa, erkek doğurganlığına ve libidoya karşı bağışıklığı artırın. İktidarsızlıkla mücadele eder ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.

Uykusuzluk Tümör büyümesini yavaşlatır. Kaygı kolesterolü azaltır

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz