Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sebze ve Meyvelerinn Şifaları » Arnica Bitkisi Nedir?Arnicanın Faydaları

Arnica Bitkisi Nedir?Arnicanın Faydaları

Arnica Bitkisi Nedir?Arnicanın Faydaları

Arnica Nedir – Arnika Nedir ?

Arnica, Orta Avrupa ve Rusya, Kuzey Amerika ve Kanada’da dağ ormanlarında ve meralarda yetişir. Kurutulmuş çiçek başları ve köksap bitkisel olarak kullanılır ve ilk olarak İsviçreli dağcılar tarafından boğaz ve ağrıyan bacakların tedavisine yardımcı olmak için kullanıldı. 

Mide üzerindeki tahriş edici etkisi nedeniyle nadiren dahili olarak kullanılır. Arnika maddeyi içerir.Kökler, güçlü antimikrobiyal etkiye sahip (biyositler olarak da bilinir) doğal olarak oluşan bir grup bileşikten biri olan Timol türevlerini içerir. Timol, penisilin gibi yaygın antibiyotiklere karşı bakteri direncini bile azaltabilir.

 

Arnica Bitkisinin Faydaları – Arnika bitkisinin faydaları

Burkulma kaynaklı acıyı, kas ağrılarını ve çıkıkları hafifletmek için kullanıldığında oldukça etkilidir.Hemen uygulanırsa, kılcal damarların kanamasını durdurarak çürük oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

 Tıkanmış kanı işleyen beyaz kan hücrelerinin aktivitesini uyararak ve sıkışmış sıvıları eklemlerden ve kaslardan ve çarpılmış ve çürük dokudan dağıtarak çalışır. Ayrıca anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir ve bunlar ağrıyı ve şişmeyi azaltmanın yanı sıra yara iyileşmesini geliştirmeye yardımcı olur.

Bir grup ragbi oyuncusu üzerinde yapılan çalışmalar da farklı morarmaları tedavi ettiği görüldü.

Anti-oksidan enjeksiyonlar, spor kompresleri, ağrı kesiciler ve iyileşmeyi hızlandırdığı düşünülen K vitamini ile Arnica kremi ve hapları gibi çeşitli morarma tedavileri kullanıldı.

 

Hemen hemen tüm durumlarda, Arnica kremi ​​çürükleri ve şişmeyi tedavi etmede etkili olsa da, haplar şoku da tedavi eder ve deriden emilmesine gerek olmadığından daha hızlı rahatlama sağlayabilir.

Arnika genellikle C Vitamini ve bioflavonoidler birlikte alınır, çünkü bunların her ikisi de kılcal damarları darbelere karşı daha da güçlendirir.

Sıcak su 15 ml Arnica ekstresi eklenmesinin, ayaklar için rahatlama sağlar. Saç derisine uygulanan Arnika saç büyümesini teşvik ettiği bilinmektedir

Arnica tarihsel bir çare olsa da, modern bilim oynadığı rolün sadece morlukları azaltmakla sınırlı olmadığını göstermiştir. Artan kanıtlar, vücudun cerrahi ağrılarını, diş ağrısını ve eklem ağrılarını hafiflettiğini göstermektedir. Diş hastaları üzerinde yapılan araştırmalar, arnika’nın tedaviden sonra ağrı ve kanamayı kontrol etmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Arnika yağı faydaları

Arnica bitkisinden elde edilen arnica yağı ağrıyan dizlere ve eklemlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Ağrılı bölgeye masaj yolu ile sürülüp ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Bunun yanında bir pamuğa sürülüğ ağrıyan dişe tampon yapabilirsiniz. Diş ağrısını hafifletmeyede yarar.

Düşme ve darbe kaynaklı morluklara arnika yağı sürebilir ve hızlı tedavi sağlayabilirsiniz.

Arnika zararları – Arnica zararları

Arnika yenilerek tüketilmesi mide ye tahriş verir. Genellikle topik olarak uygulanır.Arnica kremleri bu yüzden meşhurdur. Yeme yolu ile almayınız veya doktorunuzdan bilgi alınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz