Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Argan yağı Nedir ? Argan Yağı Faydaları

Argan yağı Nedir ? Argan Yağı Faydaları

Argan yağı Nedir ? Argan Yağı Faydaları

Argan yağının sağlığa faydaları arasında iltihapla mücadele, kalp sağlığının iyileştirilmesi, zihinsel sağlık sorunları riskinin azaltılması, sindirim sağlığının iyileştirilmesi, kilo kaybı ve yağ oksidasyonunun desteklenmesi, bilişsel performansın iyileştirilmesi ve kanserle mücadele yer almaktadır. Diğer yararları arasında cilt neminin korunması, saç onarımı, cilt kanseri ile mücadele ve yaşlanma lekelerinin tedavisi sayılabilir.

 

Argan yağı nasıl kullanılır ? Argan yağı, geleneksel olarak yemek pişirme ve kozmetik ürünlerinde olduğu gibi bazı ilaçlarda da kullanılmaktadır. Bu yağı tüketmenin faydaları, çeşitli cilt bakımı avantajlarının yanı sıra çeşitli sağlık ve zindelik iyileştirmelerini de kapsar.Ayrıca  argan yağı ile ilgili çok az yan etki veya sağlık sorunu vardır.

 

Argan Yağı Nedir?

 

Argan yağı, Argan bitkisinin çekirdekleri ve tohumlarında bulunan yağdır. Argan yağı yüksek miktarda ‘temel’ yağ asidi içerir.Bu yağlar vücudun kendisi için üretemediği yağlardır. Argan yağı neye iyi gelir , nerde kullanılır ?

 

Argan Yağı Sağlığa faydaları

 

 1. İltihaplanmaya karşı korur

 

Argan yağındaki yüksek ALA konsantrasyonu en iyi sağlık yararlarından biridir. Bu bir Omega-3 yağ asididir . ALA ve diğer Omega-3 yağları vücuttaki iltihapla mücadelede faydalı bir etkiye sahiptir. Beyin dokularındaki iltihabı azaltmak, yaşlanma sırasında dejeneratif beyin hastalığına yakalanma olasılığını azaltır. Bu, Alzheimer hastalığı ve demans riskinin azalması anlamına gelir.

 1. Genel Kalp Sağlığını İyileştirir

 

Uzun vadede, Omega 3 yağlarının uygun şekilde alınması, kan dolaşımındaki çeşitli yağların konsantrasyonlarını önemli ölçüde artırarak kalp sorunları riskini azaltabilir. Yağlar her zaman kan dolaşımında olacak ve bazı temel işlevleri yerine getirecek, ancak aşırı kolesterol veya trigliseritler (Hiperlipidemi) ciddi kalp sorunlarına neden olabilir. Diyetteki Omega 3 yağları “kötü” kolesterol ve trigliseritleri azaltırken, “iyi” kolesterolleri artırır.

 

 1. Akıl sağlığı sorunları riskini azaltır

 

Omega-3 tüketimi, genel ruh halinizi iyileştirirken aynı zamanda risk ve semptom depresyonu ile de mücadele edebilir. 25 yaşın altındaki insanların yaklaşık ¼ ü bir noktada depresyon yaşadığı için, Omega-3 yağlarını arttırmanın önemi hepimizin göz önünde bulundurması gereken bir şeydir .

 

 1. Sindirim Sağlığını Geliştirir

 

Yağlar ayrıca, sindirim sisteminin sağlığını yıllar boyunca geliştirmek için de kullanılmıştır Argan yağı, sindirim sisteminin sağlığı ve düzenliliği üzerinde olumlu etkileri olan çeşitli yağlar içerir. Yağ, sindirim işlemi sırasında elyafa bağlanır ve gıdaların uygun şekilde işlenmesi ve atılması için gereklidir.Sindirim sistemine yerleştirilen bu yağın stresi azaltabileceği ve bağırsak bakteri profilini iyileştirebileceği anlamına gelir.

 

 1. Kilo Kaybı ve Yağ Oksidasyonu

 

Kateşinler yeşil çay gibi argan yağında da bulunur.Argan yağında bulunan EGCG, yağ oksidasyonu ve yağ kütlesinin azalması üzerinde olumlu etkileri olan bu bileşiklerin en önemli ve etkili olanıdır.

 

 1. Metabolizma ve Bilişsel Performans

 

EGCG ve diğer kateşinlerin, mucize bileşikler olmasa da, kolesterol profili, dolaşım, metabolizma ve zihinsel performans gibi diğer sağlık belirteçleri üzerinde bazı olumlu etkiler sağlayabileceğini gösteren çalışmalar da vardır.

 

 1. Argan yağı büyük antioksidanlar içerir

Kafeik asit güçlü bir antioksidandır ve vücuttaki iltihaplanma sürecini azaltabilir, sağlık hissini iyileştirebilir ve çeşitli diğer hastalıklar için risk faktörlerini azaltabilir . Kafeinle tamamen ilgisiz olmasına rağmen hafif bir uyarıcıdır . Öncelikle, Argan yağında bulunan kafeik asidin, kanser hücrelerinin in vitro saldırganlığını azalttığı,bununla birlikte, bir antioksidan olarak, kansere neden olabilecek hücre hasarı olasılığını azalttığı bilinmektedir.

 

 1. Kanser ve Yaşlanma Tehlikeleri ile Mücadele

 

Gama-Tokoferol, kanser ve dejeneratif organ yetersizlikleri gibi kronik hastalıkların gelişmesine katkıda bulunabilecek hücre hasarına karşı koruyan güçlü bir kemo-koruyucu ve antioksidan maddedir . Bu bileşik Argan yağında diğer benzer yağlardan çok daha fazla bulunur Gama-TP ayrıca, kanın lipid profilini iyileştirdiği için kalp krizleri, kalp hastalığı ve ateroskleroz (atardamarların plak tarafından tıkanması) tehdidine karşı da koruyucudur.

 

 1. Cilt Bakımı ve Nemlendirici

 

Argan yağının cilde faydaları ; argan yağı cilt durumunun tedavisinde ve uygun cilt sağlığının korunmasında uzun zamandan beri kullanılmaktadır.Argan, bazı durumlarda romatizmalar ve küçük yanıkların yanı sıra hava ve iklim hasarından koruyan nemlendirici bir ajandır. Yanık tedavisinden sonra cildin eski durumuna gelmesinde argan yağı etkilidir.

 

 1. Cilt Kanseri ve Yaşlanma ile Savaşır

 

Argan yağının doğal kimyasal bileşimi cilt melanomlarının ve diğer erken evre öncüllerinin cilt kanseri gelişimine karşı savaşabilir. Bunun ötesinde, aslında yaşlılık lekeleri, izler, hafif dermatit ve klasik akne salgınlarının görünümünü azaltabilir.

 

 1. Argan yağı Saçları onarır ve güçlendirir

 

Saç için argan yağı oldukça faydalıdır.Argan yağı saçların durumunu iyileştirmek ve bölünmüş uçlara karşı korumak için doğrudan saça uygulanabilir.  Buda saçların güçlenmesine ve hızlı uzamasına yardımcı olur.Argan yağı saç uzatırmı sorusuna en iyi cevap düzenli kullanmaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz