Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Ardıç Yağı Faydaları

Ardıç Yağı Faydaları

Ardıç Yağı Faydaları

Ardıç yağı nedir ?, Ardıç yağı şaşırtıcı kokusuyla Avrupa’da yaygın olarak yetişen yaprak dökmeyen bir çalıdır. Ardıç esansiyel yağının, alkollü içeceklere eklenmesinin yanı sıra birçok sağlık yararı vardır. Uçucu yağ ardıç meyvesinden ve çalı odunundan buhar damıtımı ile elde edilir.

Yağın ana bileşenleri Para cymene, terpineol; beta pinen, Myren, Alfa-Terpinen, Gama-Terpinen, Alfa-Pinen ve Karyofilen.Bunlar vücudu mikroplara ve virüslere karşı koruyan mükemmel bir antiseptik bileşenlerdir

 

Ardıç Yağının Sağlığa Faydaları

 

1.Ardıç yağının cilde faydaları

Cildin sağlıklı bir ışıltı tutması için oksijenasyon gereklidir. Ardıç yağı cilt yüzeyinin altındaki dolaşımın artması, cildin biraz kırmızı renk almasını sağlar. Bu sadece sağlıklı bir parıltı ortaya çıkarmaz, aynı zamanda oksijeni arttırır. Kan dolaşımı vücudun sağlığını birçok yönden iyileştirebilir ve hastalık ve yorgunluk şansını azaltabilir.

 1. Uyarıcı etkiye sahiptir

Ardıç yağının uyarıcı etkisi, yorgunluk, depresyon ve anksiyetenin üstesinden gelmeye yardımcı olur. Ardıç esansiyel yağının, sağlıklı bir sinir sistemi fonksiyonunu destekleyen ve beyindeki nöronların aktivitesini kolaylaştıran bir ekzokrin ve endokrin bezinden salgılanmasını arttırdığı gözlenmiştir. Beyindeki sağlıklı bir nöron aktivitesi onu tetikte tutar ve zihinsel bozuklukların ve hafıza kaybı problemlerinin başlamasını önler.

 1. Tonik Olarak Çalışır

Ardıç esansiyel yağı bir tonik görevi görür, cildin, dokuların, kasların ve vücudun çeşitli kısımlarının tonlanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda sindirim, boşaltım ve solunum sistemlerine yardımcı olur. Bir tonik olarak, esansiyel yağ vücudun hem içten hem dıştan korunmasına yardımcı olur.

 

 1. Yaraların Tedavisinde Etkilidir

Ardıç esansiyel yağı, doğum sırasında bir kadının yaşadığı yaralanmalar için yararlı olduğu kanıtlanan güçlü bir antiseptik özelliğine sahiptir, çünkü doğum sırasında birçok zorluk yaşanabilir.Eski insanlar ardıç yağını çabuk iyileşmeyi teşvik etmenin ve yaralarını enfeksiyonlardan ve bakterilerden korumanın bir yolu olarak kullandılar.

Açık bir yara bakteri tarafından saldırıya maruz kalmaya karşı çok hassastır, bu da sizin tetanoz semptomları geliştirmenize neden olabilir. Ardıç esansiyel yağı yaraları sepsis ve diğer enfeksiyonlardan korur. Yağın ayrıca iç yaralar üzerinde çok olumlu etkileri vardır ve yaranın etkilenmemesini sağlayarak hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir.

 1. Artrit Önleme ( Kas ve Eklem ağrılarına oldukça faydalıdır )

Enflamasyon çeşitli hastalıklara yol açabilir; Eklem ağrıları ve artrit, iltihaplanma sonucu ortaya çıkan en yaygın hastalıklardır. Dermatit, akne ve egzama gibi cilt koşulları da iltihaplıdır ve hem diyet hem de topikal uygulamalar için ardıç yağlarının kullanımıyla sakinleştirilebilir.

Vücutta ürik asit ve biriken toksinler aşırı şiddetli iltihaplara neden olur, ardıç esansiyel yağı iltihabı yatıştırmaya yardımcı olan ve toksinler ile ürik asidi vücuttan atmaya yardımcı olan temizleme özelliklerine sahiptir. Ardıç yağı, gut, artrit, taş ve romatizmanın önlenmesinde faydalı olmuştur. Oksijenlenmeyi vücuttaki tüm hayati organlarda tutarlı tutan yeterli kan dolaşımını teşvik eder.

 

50 gr kırkkilit otunu kaynamış suda bekletin soğuduktan sonra ağrılı bölgeye sürün.Daha sonra ardıç yağı ile masaj yapın. Düzenli olarak günde iki kez tekrarlayın.Tüm eklem ağrıları, kas ağrıları ve diz ağrılarından kurtulacaksınız.

 1. Kramp Yatıştırıcıdır

Kramplar ani ve tüm vücutta huzursuzluk ve rahatsızlığa neden olur. Vücudun yaşadığı spazmlar nöbet belirtileri ve daha büyük sorunların belirtileri olabilir. Ardıç yağı antispazmodiktir ve bu nedenle krampların tedavisinde etkilidir. Olumlu etkileri kas krampları ve mide krampları ve benzeri diğer komplikasyonları vardır. Ayrıca, PMS ve ishal ile ilişkili semptomları hafifletmeye de yardımcı olabilir. Vücudun hemen hemen tüm bölgelerinde krampları rahatlatır ve spazmodik kolerayı tedavi etmek için kullanılmaktadır.gfx tool ayar

 1. Sıkılaştırıcı Özelliklere Sahiptir

Ardıç esansiyel yağının büzücü nitelikleri onu mükemmel bir dezenfektör yapar. Hijyeninizin korunmasına yardımcı olabilir. Ardıç yağı kullanmak, diş ağrısını tedavi etmeye ve sağlıklı bir ağız boşluğunu sürdürmeye yardımcı olabilir. Ardıç esansiyel yağı, sivilce riskini azaltmak için gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olur ve ayrıca taşıyıcı bir yağ veya cilt bakım kremi ile cilde uygulanabilir. Ardıç yağı ayrıca kan damarlarının daralmasına neden olur ve bu da kan damarlarında kanama riskini önler.

 1. Gaz Emilimi Sağlar

Bağırsak gazları ölümcüldür ve yukarı doğru hareket ederlerse kalp krizine neden olabilir ve kan basıncını artırabilir. Bu gazlar son derece zararlıdır ve bazı durumlarda ölüme neden olabilir. Karminatif bileşikler vücudun bu gazlardan derhal kurtulmasına ve sindirim sistemini iyileştirmesine yardımcı olur. Aynı zamanda daha fazla gaz oluşumunu da önler. mobil pubg gfx

 1. Kan Arıtma

Temiz ve sağlıklı bir kan akımı yeterli oksijenlenmeyi sağlar. Ardıç yağı, toksinler, kirleticiler, ağır metaller ve zararlı hormonlardan kanı temizler. Toksinlerle dolu kan, hayati organlara uygun besinlerin gitmesini engelleyerek terminal hastalıklarına neden olabilir. Ardıç yağı, kan damarlarını temizlemeye yardımcı olur ve şişkinliği ve su tutmasını önler. Doğru besin akışı eksiklikleri azaltır ve genel olarak sağlıklı bir beden ve zihin sağlar.

 1. Diüretik

Ardıç yağı doğada idrar söktürücüdür, bu sık sık idrara çıkma sağladığı anlamına gelir. Bu su tutma gövdesini rahatlatır ve böbrek yetmezliklerinin yönetilmesine yardımcı olur. Sık idrara çıkma, vücuttaki toksinleri ve genel olarak safra kesesi ve böbreklere çok zararlı olan aşırı protein ve ya kalsiyum birikimini ortadan kaldırır. Bu özellik ayrıca aşırı yağ idrarla kaybedildiğinden ve su ağırlığı da azaldığından, kilo vermek isteyenler için faydalıdır.

 1. Sağlıklı Mide

Ardıç yağı kan dolaşımını temizler ve sağlıksız yağların bağırsaktan emilimini önler. Düzenleyici özellikleri, midenin ishal, kabızlık, gazlar ve benzeri gibi diğer mide sorunlarının önlenmesi ile birlikte sağlıklı bir bağırsak hareketini sürdürmesine yardımcı olur.

 1. Ardıç yağı romatizma ya iyi gelir

Romatizmal ağrılar için sorunlu bölgeye ardıç yağı sürerek ağrılardan kurtulabilirsiniz.Ayrıca ardıç yağı bel fıtığı için faydalıdır.

Son olarak ardıç yağı zayıflatırmı sorusuna uzmanlar yanıt arıyor.kesin kanıtlar oluşunca buradan paylaşacağız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz