Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Anason yağı Nedir? Anason Yağı Faydaları

Anason yağı Nedir? Anason Yağı Faydaları

Anason yağı Nedir? Anason Yağı Faydaları

Anason yağının faydaları oldukça fazladır.Vücuttan fazla gaz almayı, burun tıkanıklığını tedavi etmeyi, vücudu gevşetmeye, sindirimi teşvik etmeyi, enzimlerin ve hormonların salgılanması için uyarıcı görevi görmesini, spazmı rahatlatmasını ve sağlıklı cildi teşvik etmesini içerir. Diğer yararları arasında saç büyümesini teşvik etmek, kalp sağlığını desteklemek, enfeksiyonları önlemek, ağrıyı azaltmak ve ağız sağlığını geliştirmek yer almaktadır.

 

Anason Yağı Nedir? Anason yağı nasıl yapılır

 

Anason yağı, anason bitkisinin kurutulmuş meyvelerinden, tıbbi ve mutfak özellikleri için Mısır’a özgü bilinen en eski bitkilerden biridir. Anason yağı nasıl elde edilir ? Anason bitkisinin buhar damıtma ile elde edilir.

 

Bilimsel adı Pimpinella anisum olarak bilinen anason esans yağı, küçük miktarlarda kullanıldığında sakinleştirici bir his sağlayan karakteristik bir aromaya sahiptir ve şu anda her türlü solunum ve sindirim sorunlarına ve genel vücut sağlığında rahatlama sağlamak için kullanılmaktadır.

 

Anason Yağının Faydaları

 1. Aşırı gaz ve huzursuzluğu giderir

 

Aşırı gaz üretimi zararlı değil, utanç verici olabilir ve geçici rahatsızlıklara neden olabilir. Anason esansiyel yağı bir gaz giderici madde olarak hareket edebilir ve küçük gaz kabarcıklarının yüzey gerilimini azaltarak ve kolayca atılma için bir araya toplanmalarını sağlayarak vücudun fazla gazı çıkarmasına yardımcı olabilir. Anason esansiyel yağı geleneksel tıp da bebeklerde kolik tedavisi ve gaz çıkarmada kullanılır.

 

 1. Tıkanıklığı tedavi eder

 

Anason esansiyel yağı, burun tıkanıklığının tedavisinde yardımcı olabilir ve burun boşluğundaki kan damarlarının daralmasına yardımcı olabileceği için solunum bozuklukları tedavisinde yardımcı olabilir. Anason esansiyel yağı ayrıca solunum yolunda biriken balgam veya mukozayı, özellikle solunduğunda, göğüs tıkanıklığı, nefes alma sorunları veya öksürüğün yanı sıra sinüzit ile ilişkili diğer genel rahatsızlıkları giderir.

 

 1. Vücudu rahatlatır

 

Anason yağı, doğal bir yatıştırıcı ajan olarak etkili bir şekilde hizmet etmesini sağlayabilecek önemli bileşenlere sahiptir. Kullanıldığında, vücudu rahatlatabilir ve öfke, depresyon, anksiyete ve ya stres gibi sinir bozukluklarını önleyebilir. Anason esansiyel yağı da uyku kalitesini artırabilir, böylece vücut yenilenmiş ve enerjilendirilmiş olur.

 

 1. Sindirim Destekler

 

Anason yağı, bağırsak hareketliliğini arttırmaya yardımcı olabilir. Bu esansiyel yağ ayrıca sindirim sistemi bozuklukları için doğal bir çare olabilir, çünkü gastrik asit sekresyonu, peristalsis ve pH gibi aktivitelerini aktif olarak düzenleyebilir.

 

 1. Uyarıcı Olarak Çalışır

 

Anason yağı, vücuda yarar sağlayan bazı uyarıcı özelliklere sahip olabilir. Bu esansiyel yağ hem enzimlerin hem de hormonların dolaşımını ve salgılanmasını uyarabilir, böylece hormonların dengesizliklerinden kaynaklanan belirli hastalıkları önler.

 

 1. Spazmları hafifletir

 

Dışarıdan kaslara uygulanan anason esansiyel yağı, bu spazmları yatıştırmaya yardımcı olurken ağız yoluyla tüketim, bağırsakların ve diğer iç organların spazmlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

 1. Sağlıklı bir cilt teşvik

 

Anason esansiyel yağı, cildin ihtiyaç duyduğu ve yatıştırıcı aromasıyla birleştiği önemli besinleri içerir, cildin sağlıklı, parlak ve genç görünmesini sağlar Anason yağı, cildin daha pürüzsüz ve yumuşak görünmesini sağlamak için nemlendiriciler ve losyonlarla karıştırılabilir ve koyu lekeler, sivilce ve hatta kırışıklıklar için çare olarak kullanılabilir.

 

 1. Sağlıklı Saç Büyümesini Destekler

 

Anason esansiyel yağı, mikrobiyal büyümeyi ortadan kaldırma kabiliyeti ve kafa derisi enfeksiyonlarını bebekliklerinde durdurma gibi bazı hayati özellikler içerdiğinden saç büyümesi üzerinde olumlu bir etkisi olan doğal bir yağdır. Bu esansiyel yağ, zarar görmüş saçları onarabilir ve hacmini artırabilir ve kepeğin yönetimine yardımcı olmak için kalınlığı arttırmak ve kafa derisine masaj yapabilir.

 

 1. Kalp sağlığını teşvik edebilir

 

Kalp, vücudun büyük bir organıdır, kan pompalamaktan ve farklı organlara ve sistemlere besin sağlamak onun en büyük görevlerindendri.Anason yağı, kalp problemlerini etkili bir şekilde tedavi edebilen doğal bir ilaç olarak kullanılabilir, çünkü kan basıncını kontrol edebilir veya düzenleyebilir, kalp atışı ve kalp sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilecek kan şekeri seviyelerini normalleştirir. Rastgele takviye almaları tavsiye edilmediğinden, anason yağını bir uzmana danışarak kullanın.

 

 1. Enfeksiyonları Önler

 

Açık yaralar enfeksiyonlara karşı hassastır, iyileşme sürecini kolaylaştırmak için düzenli olarak temizlenmelerini gereklidir. Anason esansiyel yağı, yara yüzeylerinde mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonları önlemek için antiseptik olarak kullanılabilir ve sepsis ve genel iyileşmeye katkıda bulunur.

 

 1. Bağırsak parazitlerini öldürebilir

 

Bağırsak kurtları, vücuttan besinleri emmesini engellediklerinden ve çoğaldıklarında kritik enfeksiyonlara neden olabileceğinden, elimine edilmediklerinde sağlığa zararlı olabilirler. Anason esansiyel yağı hem bağırsak kurtlarını hem de olgunlaşmamış larvalarını ortadan kaldırarak sağlıklı bağırsakları desteklemenin doğal bir yolu olabilir.

 

 1. Anason esansiyel yağı adet ağrısı azaltır

 

Anason esansiyel yağı, kadınlarda hormon üretimini ve genel homeostazını artırabilen bileşenler içerir. Karın bölgesine uygulandığında, bu esansiyel yağ, uterus kaslarının kasılmalarını azaltabilir, böylelikle sağlıklı adet akışını arttırırken adet ağrısından ve kramplardan rahatlama sağlar.

 

 1. Ağız Sağlığını Destekler

 

Ağız kokusu olarak daha iyi bilinen halitoz, belli gıdaları tüketmekten, sindirime, süt intoleransına ve vücuttaki bazı kimyasalların parçalanmasına kadar çeşitli faktörlerin neden olduğu utanç verici bir durumdur, profesyonel ilişkileri mahvedebilir ve aşağılık kompleksi oluşturabilir.Harika aroması ile anason esansiyel yağı, ağız kokusunu gidermek için temiz ağız temizliği ve diş ipi de dahil olmak üzere iyi ağız hijyeni için bir çare olarak kullanılabilir. Anason ayrıca, ağızda kötü kokulu metabolitlerin üretimine katkıda bulunan mikropları elimine eden antibakteriyel potansiyele sahiptir.

 

 1. Epilepsi tedavisine yardımcı olur

 

Anason esansiyel yağı, sinir iletimini ve kas spazmlarını yavaşlatarak vücudu sakinleştirebilecek ve epileptik atakları azaltabilecek sedatif bileşenler içerir.

 

 1. Enflamasyonu azaltır

 

Düzenli olarak anason esansiyel yağı kullanılması,genellikle ağrıyla sonuçlanan iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir .Bir taşıyıcı yağ ile karıştırıldıktan sonra, vücudun iltihaplı kısmına masaj yapıldığında,iltihaplı eklemlere ve kaslara giden kan akışını artırabilir, böylece şişme, kızarıklık ve ağrıyı azaltabilir. Aynı zamanda sinir aracılığı ile oluşan ağrının uzun süre boyunca baskılanmasına yardımcı olan kendi analjezik özelliklerine de sahiptir.

 

Rakı yapımında kullanılan anason yağı ile anlattığımız yağ farklıdır.Rakıya nekadar anason konur bilmiyoruz.Bu konuda çok soru geliyor. İşimiz sağlık bilginize…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz