Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sağlıklı İçecekler » Ananas Suyu Faydaları

Ananas Suyu Faydaları

Ananas Suyu Faydaları

Ananas suyu faydaları arasında kolesterol seviyesini düşürmek, kemikleri güçlendirmek, yaralanmayı iyileştirmek, eklem ağrısını hafifletmek, erkek doğurganlığını teşvik etmek, anemiyi önlemek, uygun sindirimi sağlamak, kanser riskini azaltmak, kardiyovasküler sağlığı desteklemek, soğuk algınlığı ve öksürüğü önlemek, kolit tedavisi, ve yaşlanma sürecini yavaşlatmak gelir.

Ananas,hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından sevilen meyvelerden biridir. Salatalara ve hatta tatlılara ananas parçaları ekleyebilir veya ideal bir yaz içeceği olan ananas suyu yapabilirsiniz.

Ananas Nedir ?

Parlak sarı iç kısmı ve dikenli dış kısmı ile tropikal bir meyvedir. Tatlı ve ekşi bir tada sahiptir. Sadece ferahlatıcı değil, aynı zamanda büyük sağlık yararları da içeren bu meyve ile lezzetli bir içecek yapabilirsiniz. Taze veya korunmuş ananas sağlık dostudur. Ayrıca, “meyvelerin kraliçesi” olarak bilinir ve dünyada yaygın olarak yetiştirilen üçüncü tropikal meyvedir.

Ananasın besin değeri – Ananas suyunun besin değeri

Diyet lifi 40g

Enerji 52 kalori

Protein 54g

Demir 28 mg

Karbonhidrat 7 g

Kalsiyum 16 mg

Çinko 10 mg

A Vitamini 130 I.U

B1 vitamini 079 mg

B2121 mg mg

B3 Vitamini 489 mg

B6 Vitamini 110 mg

C vitamini 24 mg

 Ananas Suyunun Sağlığa Faydaları

 1. Kolesterolü Düşürür

Soğutulmuş bir bardak ananas suyu, yüksek kolesterol seviyelerini düşürebilir. Kan dolaşımınızdaki ekstra kolesterolü doğal olarak azaltan özelliklere sahiptir. Plazma lipitleri üzerinde önemli bir etkisi vardır. Ayrıca, birçok çalışma ananas suyunun düzenli olarak tüketilmesinin kan basıncını normalleştirdiği ve onu destekleyen faktörleri kontrol ettiği sonucuna varmıştır.

 1. Kemikleri güçlendirir

Ananas suyu daha güçlü kemikler oluşturmak için son derece faydalıdır. Bu tropikal meyve, güçlü kemikler ve dokular sağlayan manganez ile zenginleştirilmiştir. Sadece tek bir porsiyonu günlük olarak gerekli olan% 73 manganez içerir. Burada, katı kemikler için ananas içmenin sadece çocuklar için değil yetişkinler için de etkili olduğu dikkat çekicidir.

 1. Yaralanmayı İyileştirmenin Hızlı Bir Yolu

Ananas suyu, tendon yaralanmaları veya kas yırtıkları söz konusu olduğunda faydalı olabilecek bromelain ile yüklüdür. Bileşenin doku mutasyonlarına neden olabilen malondialdehit seviyelerini düşürdüğü bilinmektedir. Uzmanlara göre, ananas suyu içmek yaraları iyileştirir ve hızlı bir iyileşme sağlar.

 1. Eklem ağrılarını giderir

Anti-inflamatuar niteliklerle zenginleştirilen kas kramplarını ve eklem ağrısını hafifletir. Bu nitelikler ayrıca egzersizlerin veya herhangi bir açık hava etkinliğinin neden olduğu yaralanmalar için idealdir. Ayrıca, meyve suyunda bulunan bromelain artriti tedavi edebilir. Ayrıca, anti-enflamatuar bileşenleri, genellikle artrit belirtisi olarak kabul edilen eklemlerde meydana gelen iltihapla savaşır.

 1. Erkek Doğurganlığını Artırır

Meyve suyunda bulunan manganez enziminin sperm kalitesini arttırdığı bilinmektedir. Bir bardak taze ananas suyu,fazlasıyla yeterli olan 1.3 mg manganez içerir. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, bu enzim sperm hareketliliğini artırabilir olduğunu göstermektedir.

 1. Enerjiyi Artırır

Bir bardak ananas suyu, C vitamini de dahil olmak üzere gerekli bileşenlerle doldur.Ananas suyu, turunçgillerden sonra C vitamini tüketmek için harika bir kaynaktır. C vitamini, B1 vitamini ile birleşerek sadece metabolizmayı arttırmaz, aynı zamanda enerjinizi de arttırır. Bu nedenle, gün boyunca enerjik ve aktif kalmak için her sabah bir bardak ananas suyu için.

 1. Anemiyi Önler

Ananas suyu tüm vitaminlerin yanı sıra, demir bakımından da çok zengindir.Çiğ olarak tüketilirken veya meyve suyu formunda tüketilirken, içinde bulunan mineraller kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna katkıda bulunur. Kandaki daha az kırmızı kan hücresi anemiye neden olur ve bu da sağlık bozukluklarına neden olabilir.

 1. Doğru Sindirimi Sağlar

Lif tüketimi, doğru sindirimin sağlanmasında çok önemlidir. Ananas suyundan iyi miktarda lif alabilirsiniz. Sadece sindirim sisteminizi rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda bağırsak hareketinizi de geliştirir. Birçok çalışma, kabızlığın tedavisinde de etkinliğini kanıtlamıştır.

 1. Kanser Riskini Azaltır

Antioksidanların kanserli hücre riskini uzak tuttuğu bilinmektedir. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, antioksidanlar ve bromelain varlığı kanserli hücreler ve serbest radikallerle savaşabilir. Bromelain enzimi, kanserli hücrelerin büyümesini engelleme potansiyeline sahiptir. Ayrıca, ananas suyu da bağışıklık güçlendirici olarak işlev görür ve çeşitli kanser türlerinin gelişmesini önleyebilir.

 1. Kalp ve Damar Sağlığı İçin

Uygun kalp fonksiyonunu sağlayan mineraller, lif ve vitaminler yüklü olduğu için ananas suyu tüketerek kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirebilirsiniz. Bu bileşenler kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye de yardımcı olur.

 1. Soğuk Algınlığı ve Öksürüğü Önler

Soğuk havalarda ananas suyu içmek sizi grip ve soğuk algınlığı semptomlarından uzak tutabilir. Soğuk algınlığı ve gribe neden olan virüslerle savaşan C vitamini ve bromelain dahil olmak üzere tüm bileşenlere sahiptir. Bu nedenle, bağışıklıklarını artırmak için çocuklarınıza bir bardak taze ananas suyu vermeye başlamanız şiddetle tavsiye edilir.

 1. Kolit Tedavisi

Kolit, kalın bağırsağınızda ve kolonunuzda iltihap oluşmaya başladığı gastrointestinal bir sorundur. Ananas suyu içmek kolit ile uğraşan insanlar için harikalar yaratabilir. Bu tıbbi bozukluk ishale, karın ağrısına ve dehidrasyona neden olabilir. Bir araştırmaya göre, ananas suyu tüketmek, hastalıkla ilişkili iltihabı ve şişliği azaltarak koliti tedavi edebilir.

 1. Yaşlanma Karşıtı

Bol miktarda ananas suyu için ve genç kalın.Çoğu markanın ürünlerinde kullandığı alfa-hidroksi asitler, taze ananas suyunda yaygın olarak bulunur. Bu maddeler ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltarak cildinizi sağlıklı ve genç tutmaktan sorumludur..

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar
 1. Nisa dedi ki:

  Gerçekten ananas suyu çok faydalı

 2. kübra dedi ki:

  ananas suyunun faydaları iyide bir bardak ananas suyu için baya ananas gidiyor bizde o para nerde

Yorum Yaz