Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Yağlar » Aloe vera Yağı Nedir? Aloe vera Yağı Faydaları Nelerdir

Aloe vera Yağı Nedir? Aloe vera Yağı Faydaları Nelerdir

Aloe vera Yağı Nedir? Aloe vera Yağı Faydaları Nelerdir

Yıllar geçtikçe, aloe vera bitkisi(Aloe barbadensis), birçok tıbbi işlevi nedeniyle doğal tıp ve aromaterapinin yanı sıra evde doğal tedavi haline gelmiştir.Jel formunda yaygın olarak kullanılan bu iyileştirici bitkinin birçok sağlığa faydası olan esansiyel bir yağ olarak da kullanılabilir.

Aloe vera Yağı Nedir?

Kendi başına  aloe yağı gerçek, saf bir yağ değildir. Aloe vera bitkisinin yağda bekletilmesi hazırlanır. Bu bitkisel yağ, temel olarak özütlendiği aloe’nin özelliklerini içerir. Bununla birlikte, bir taşıyıcı yağ ile birleştirildiği için, besin özellikleri arttırılabilir veya azaltılabilir.

Aloe vera’nın sağladığı sağlık yararlarının çoğu su tutucu, etli yapraklardan ekstrakte edilen besin açısından zengin jelden gelir.

Aloe vera sıcak, kurak ortamlarda büyür. Daha spesifik olarak, Kuzey Afrika, Kanarya Adaları, Akdeniz bölgesi, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı bölgelerde yaygın olarak bulunur.

Eski Mısırlılar bitkiyi; enfeksiyonlar, kızarıklıklar ve yanıklar için tedavi olarak değerlendirdiler ve “ölümsüzlük bitkisi” olarak adlandırdılar. Araplar, Yunanlılar ve İspanyollar gibi diğer uygarlıklar, terlemeyi azaltmaya ve vücut kokusunu ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için aloe vera kullandılar. İspanyollar sık ​​sık hastaları tedavi etmek için aloe vera kullandılar.

Aloe Vera Yağı Neye Yarar

Aloe vera kozmetik, yiyecek ve içecek endüstrisi tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Dudak balsamı, losyonlar ve diğer cilt bakımı tedavileri gibi kişisel bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır . Tabii ki, aloe vera bitkisinin kendisi de popüler bir cilt bakım maddesidir. Bazı insanlar kaşıntıyı hafifletmek, yaraların iyileşmesini hızlandırmak ve nemlendirici olarak yağını kullanırlar. Aloe vera yağı diğer kullanımları şunlardır:

  • Masaj yağı. Acıyı ve iltihabı rahatlatma yeteneğinden.
  • Aromaterapi yağı . Aromaterapistler genellikle iyileştirici ve gençleştirici aktivitelerini kullanmak için aloe vera yağını diğer taşıyıcı yağlarla karıştırırlar ve uygularlar.
  • Saç bakım ürünü . Kuru saç derisi ve kepek tedavisine yardımcı olacak bir saç kremi olarak kullanılabilir .
  • Böcek ısırıkları için tedavi . Bu bitki yağı, arılar, eşek arıları ve böcek ısırıklarının neden olduğu şişme, iltihaplanmaya yardımcı olmak için de kullanılabilir.
  • Diş bakım ürünü . Aloe veradaki besin maddelerinin periodontal hastalıkların tedavisinde yardımcı olduğu bulunmuştur . Diş etleri ve dişler için bir masaj yağı olarak kullanılır, bu yağ çürük, plak ve hatta diş eti iltihabı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Aloe vera Yağında bulunan vitaminler

Aloe vera jelinin faydalı bileşiklerinin çoğu, üretim aşamasında yağa aktarılır. Jel ve yağdan elde edebileceğiniz besinler şunlardır:

Vitaminler C, A (beta-karoten), E (alfa-tokoferol), B1, B2 ve B6 (kolin ve folik asit)

Mineraller. Aloe vera bitkisinin toprağın besin maddelerini emdiği bilinmektedir. Demir, bakır, magnezyum , kalsiyum, manganez, sodyum ve potasyum sağlayabilir.

Amino asitler. Aloe yağında 20 amino asit ve 8 esansiyel amino asitten 7 tanesi vardır.

Antrakinonlar Antiviral etkileri olduğu gösterilmiştir.( aloe emodin, aluan ve sinamik asit ester gibi)

Arakidonik asit, gamma-linoleik asit ve diğer fitosteroller gibi lipid bileşikleri

Yararlı özelliklere sahip karbonhidrat molekülleri olan polisakkaritler . Tümörler ve kanser, diyabet ve bağışıklık fonksiyonunun potansiyel tedavisi ile ilişkilendirilmiştir.

Aloe vera Yağı Faydaları

Aloe vera yağı faydaları, anti-inflamatuar, anti-bakteriyel, anti-viral, antifungal, ve büzücü aktiviteye sahiptir. Aloe vera jeli gibi, aloe yağı da cilt sağlığını destekleme yeteneği ile bilinir. Antioksidan özellikleri sayesinde cildin güneş yaanığından hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur . Küçük kesik ve yaraların tedavisinde yardımcı olmak için aloe vera kullanmak da tavsiye edilir.

Aloe yağı cildinizi esnek ve sıkı tutmanıza yardımcı olabilir. İnce çizgilerin, kırışıklıkların ve çatlak izlerinin ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olabilir . Bugün aloe vera, sedef hastalığı, egzama ve döküntüler gibi yaygın cilt problemlerini gidermek için kullanılmaktadır. Yatıştırıcı doğası, uçukların ve zonaların neden olduğu ağrının tedavi edilmesine ve rahatlatılmasına yardımcı olur .

Aloe vera da etkili bir saç bakım maddesidir. Kepek ve kuru saç derisini tedavi etmenin yanı sıra, bitki ayrıca saç uzamasını teşvik edebilir.

Ağrılı eklemlerde topikal olarak uygulanması iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca düşük kan şekeri ve kolesterol hastaları kullanabilir.Özellikle şeker hastaları için yararlı olabilir.

Ayrıca aloe vera’yı cilt kanseri tedavisi ve önleme ile ilişkilendiren bir dizi çalışma da vardır.Bir hayvan araştırmasında, cilt üzerine Aloe vera jel kullanımında önemli derecede cilt kanserinin ilerlemesinin yavaşlattığını gösterilmiştir. Ek bulgular ayrıca, aloe vera’nın cildin radyasyondan ve tümör hücrelerinin büyümesinden korunmasına yardımcı olabilecek melaninlerin ve de diğer koruyucu maddelerin üretimini tetiklemesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

Aloe vera Yağı Nasıl Yapılır?

Aloe vera yağı, maserasyon ekstraksiyonu işlemi ile üretilir.Bitki, yüksek sıcaklıklara ısıtılmış taşıyıcı bir yağa batırılır. Bitkinin hücre zarları yırtıldıktan sonra, sıcak yağ bitkinin besinlerini ve özünü emer. Bir süre sonra, bitki bileşenlerini çıkarmak için karışım filtrelenir.

Aloe vera durumunda, aloe jeli içeren sapları ve yaprakları yumuşatılır. Ürün infüzyon yağına benzer ve yüzde 100 aloe vera değildir. Öyle bile olsa, bu uçucu yağ, jel karşılığı kadar faydalıdır. Aloe vera jeli üzerinde bulunan yağın bir avantajı daha uzun raf ömrü olmasıdır (yaklaşık sekiz ila 10 ay.)

Aloe vera Yağının Yan Etkileri

Cildinizde aloe yağı kullanmak istiyorsanız, bir ürün seçerken titiz olmak en iyisidir. Unutmayın, cildiniz çok emicidir ve ona uygulanan her şeyi emer( kimyasallar ve suni maddeler dahil). Ürünün organik olup olmadığını her zaman kontrol edin. Bu, ürünün ekstraksiyon işlemi sırasında eklenmesi muhtemel tehlikeli maddeler ve katkı maddeleri içeriyorsa size zarar verecektir.

Bazı insanlar sindirimsel faydaları için ağızdan aleovera suyu  , jeli ve yağı almayı önermektedir . Bu ürünler tüketim için güvenli olduğu kanıtlansa bile, bunları alırken dikkatli olmanız veya profesyonel tavsiyelere uymanız gerekir. Bazı kişilerde ishal, mide bulantısı ve kusmaya neden olabilirler, bu nedenle lütfen dikkatli kullanınız.

Aloe yağı kullanırken, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden, her zaman dikkatli olunuz. Aloe’ye karşı alerjik bir reaksiyon olup olmadığını kontrol etmek için, bir cilt testi yapabilirsiniz. Aloe vera bileşikleri laksatifler, diyabet ilaçları ve diüretikler gibi belirli ilaçlarla reaksiyona girebilir.

Bitki tarafından indüklenen ishal, vücudunuzun bazı ilaçların gücünü etkileyebilecek potasyum seviyelerini azaltabilir. Herhangi bir bitkisel yağda olduğu gibi, aloe vera yağı kullanmadan önce, özellikle herhangi bir ilaç kullanıyorsanız ve hamile veya emziriyorsanız, deneyimli bir aromaterapi pratisyenine veya hekime danışın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz