Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Nedir » Alkolik Karaciğer Sirozu Nedir ? Karaciğer Sirozu Belirtileri ve Tedavisi

Alkolik Karaciğer Sirozu Nedir ? Karaciğer Sirozu Belirtileri ve Tedavisi

Alkolik Karaciğer Sirozu Nedir ? Karaciğer Sirozu Belirtileri ve Tedavisi

Alkolik Karaciğer Sirozu Nedir?

Karaciğer vücudun önemli bir işini yapan önemli bir organdır. Kandaki toksinleri filtreler, proteinleri parçalara ayırır ve vücudun yağları emmesine yardımcı olmak için safra oluşturur. Bir insan on yıl boyunca alkol aldığında , vücut karaciğerin sağlıklı dokusunu yara dokusuyla değiştirmeye başlar.Bu duruma alkolik karaciğer sirozu denir

Hastalık ilerledikçe ve sağlıklı karaciğer dokusunun daha fazlası skar dokusu ile yer değiştirdiğinde, karaciğeriniz düzgün bir şekilde çalışmayı durduracaktır.

Alkolik karaciğer sirozu, alkol içmeye bağlı en gelişmiş karaciğer hastalığıdır. Hastalık ilerlemenin bir parçası. Yağlı karaciğer hastalığı ile başlayabilir, sonra alkolik hepatit ve daha sonra alkolik siroza ilerleyebilir. Bununla birlikte, bir kişi, alkolik hepatit olmaksızın alkolik karaciğer sirozu geliştirebilir.

Alkolik Karaciğer Sirozu Belirtileri

Alkolik karaciğer sirozu belirtileri genellikle bir kişi 30 ila 40 yaşları arasında olduğunda gelişir. Vücudunuz hastalığın erken aşamalarında karaciğerin sınırlı işlevini telafi edebilecek. Hastalık ilerledikçe, semptomlar daha belirgin hale gelecektir. Sirozlu karaciğer resmi paylaştık.

 

Alkolik karaciğer sirozu belirtileri diğer alkol ile ilgili karaciğer bozukluklarına benzer. Alkolik karaciğer sirozu belirtileri ;

 

 • Sarılık
 • Karaciğeri dolaşan damardaki kan basıncını arttıran portal hipertansiyon
 • Aşırı cilt kaşıntısı

Alkolik Karaciğer Sirozu Nedenleri?

 

Tekrarlanan ve aşırı alkol kullanımından kaynaklanan hasarlar alkolik karaciğer sirozuna yol açar. Karaciğer dokusu skar başladığında, karaciğer daha önce olduğu gibi işe yaramıyor. Sonuç olarak, vücut gerektiği kadar protein üretemez veya kandaki toksinleri süzemez.

Karaciğer sirozu çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, alkolik karaciğer sirozu doğrudan alkol alımı ile ilgilidir.

Kadınlar ayrıca alkolik karaciğer hastalığı için daha risklidir. Kadınlar, alkol partiküllerini parçalamak için midelerinde çok fazla enzime sahip değildir. Bundan dolayı, daha fazla alkolik karaciğere ulaşabilir ve skar dokusu yapabilir.

Alkolik karaciğer hastalığı da bazı genetik faktörlere sahip olabilir. Örneğin, bazı insanlar, alkolün ortadan kaldırılmasına yardımcı olan enzimlerde bir eksiklikle doğarlar. Obezite , yüksek yağ içeren bir diyet ve hepatit C’ye sahip olmak da bir kişinin alkolik karaciğer hastalığına yakalanma olasılığını artırabilir.

Doktor nasıl alkolik karaciğer sirozu tanısı koyabilir?

Doktorlar, alkolik karaciğer sirozu tanısını önce bir tıbbi öykü alarak ve bir kişinin içme tarihini tartışarak teşhis edebilirler. Bir doktor ayrıca siroz teşhisini doğrulayan bazı testleri de yürütecektir. Bu testlerin sonuçları şunları gösterebilir:

 

 • Anemi (çok az demir nedeniyle düşük kan seviyeleri)
 • Yüksek kan amonyak seviyesi
 • Yüksek kan şekeri seviyeleri
 • Lökösitoz (büyük miktarda beyaz kan hücresi)
 • Bir örnek biyopsiden çıkarıldığında ve laboratuarda çalışıldığında sağlıksız karaciğer dokusu
 • Aspartat aminotransferaz ( AST ) düzeyini gösteren karaciğer kan enzim testleri alanin aminotransferaz ( ALT) ‘ nın iki katıdır.
 • Düşük kan magnezyum seviyeleri

Düşük kan potasyum seviyeleri

 • Düşük kan sodyum seviyeleri
 • Portal hipertansiyon

Doktorlar ayrıca sirozun geliştiğini doğrulamak için karaciğeri etkileyebilecek diğer koşulları da öğrenmeye çalışacaktır.

Alkolik Karaciğer Sirozu Neden Olur?

Alkolik karaciğer sirozu ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu dekompanse siroz olarak bilinir. Bu komplikasyonların örnekleri arasında şunlar bulunur:

 • Asit veya mide sıvı birikmesi
 • Ensafolapati veya zihinsel karışıklık
 • Kanama varisleri olarak bilinen iç kanama
 • Cilt ve gözlerin sarı renkte olmasını sağlayan sarılık

Bu olanlar ile daha şiddetli siroz formu genellikle hayatta kalmak için bir karaciğer nakli gerektirir. Karaciğer nakli yapılan dekompanse alkolik karaciğer sirozu olan hastaların yüzde 70’inde bir beş yıllık sağ kalım oranı vardır.% 30 luk kısım bu nakillerden sonra hayatını kaybetmektedir.

Alkolik Karaciğer Sirozu Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorlar tedavi ile bazı karaciğer hastalığı türlerini tersine çevirebilir, ancak alkolik karaciğer sirozu genellikle tersine çevrilemez. Bununla birlikte, doktorunuz hastalığın ilerlemesini yavaşlatacak ve semptomlarınızı azaltabilecek tedaviler önerebilir.

Tedavinin ilk adımı, kişinin içmeyi bırakmasına yardımcı olmaktır. Alkolik karaciğer sirozu olan kişiler sıklıkla alkol bağımlısı olurlar, eğer hastanede kalmadan çıkmaya çalışırlarsa ciddi sağlık problemleri yaşayabilirler.

Bir doktorun kullanabileceği diğer tedaviler şunları içerir:

 • İlaçlar: Diğer ilaçlar doktorlar, kortikosteroidler, kalsiyum kanal blokerleri, insülin, antioksidan takviyeleri ve S-adenosil-L-metionin (SAMe) reçete edebilir.
 • Beslenme Danışmanlığı : Alkol kötüye kullanımı yetersiz beslenmeye yol açabilir.
 • Ekstra protein: Hastalar genellikle, beyin hastalığının gelişmesi olasılığını azaltmaya yardımcı olmak için bazı formlarda ekstra protein gerektirirler .
 • Karaciğer Nakli : Bir kişi, karaciğer nakli için bir aday olarak kabul edilmeden önce en az altı ay boyunca ayık olmalıdır. Yani nakil için dahi en az 6 ay alkol kullanılmaması gereklidir. Bu hastalar için çok önemlidir.

Alkolik Karaciğer Sirozunda Görünüm

Görünümünüz genel sağlığınıza ve siroza bağlı herhangi bir komplikasyon geliştirmiş olup olmadığınıza bağlı olacaktır. Bir kişi içmeyi bıraktığında bile hastalık normal seyrinde devam edebilir.

Alkol bütün kötüklerin anasıdır atasözünden yola çıkarak aşırı alkol kullanımının sağlığınıza oldukça zararı vardır.Bu zararlar ölümle dahi sonuçlanmakta ölüm olmayan durumlarda dahi kişinin bütün hayatını etkiliyecek tedavi aşamaları olmaktadır.

Özellikle kadınlar alkolik karaciğer sirozuna yakalanma olasılığı oldukça fazladır. Uzun ve sağlıklı bir yaşam istiyorsak alkolden uzak durmalıyız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz