Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Çaylar » Alıç Çayı Nedir? Alıç Çayı Faydaları

Alıç Çayı Nedir? Alıç Çayı Faydaları

Alıç Çayı Nedir? Alıç Çayı Faydaları

Alıç meyveleri dünya çapında iyi bilinmektedir.Birçok insanın bilmediği şey ise alıç çayının sağlığa faydaları, o kadar fazlaki biz en önemlilerini paylaştık.

Alıç çayı, kan basıncını düşürmeyi, kan lipidini azaltmayı, sağlıklı sindirimi desteklemeyi, saç büyümesini teşvik etmeyi, kan akışını arttırmayı ve cilt sağlığını desteklemek gibi.

Alıç Çayı Nedir?

Alıç meyvesi, Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika bölgelerine özgüdür ve yüzyıllar boyunca geleneksel olarak kullanılmıştır.Olduğu gibi tüketilir veya demlenir. Ayrıca yapraklarından da çayı yapılmaktadır.

Alıç Çayı Faydaları

  1. Alıç Çayı Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Olur

Hipertansiyon, yerleşik bir hastalıktan çok önce, Alıç meyvelerinin geleneksel olarak yetiştirdiği bölgelerde yaşayan insanlar, çayı içiyorlardı ve hiç bilmeden gelişmiş kan basıncı yaşıyorlardı.

Birkaç yüzyılda hızlı ileri ve yapılan araştırmalar, meyvelerden demlenen çayın, kan basıncındaki azalmaya yardımcı olarak kan damarlarını genişletme yeteneğine sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca geleneksel Çin tıbbında yüksek tansiyon için bir çare olarak da kullanılır.

  1. Kan Yağlarını Azaltabilir

Alıç çayı tüketmek, toplam kolesterol seviyelerini ve ayrıca günümüz reçeteli ilaçlarının en iyisinin bile elde edemediği bir başarı olan trigliseritleri azaltmaya yardımcı olabilir.

 

  1. Alıç Çayının Kalp İçin Faydaları

 

Alıç yaprağının faydaları  en önemlisi, hafif kalp yetmezliği olan kişilerde kalp fonksiyonuna ve kardiyovasküler verime yardımcı olmaktır. Kalp yetmezliği olan kişiler, kas bileşenlerinden birine zarar verdiği için, kalbin bölümlerinden kan pompalamada genellikle zorluk çekerler.

Yapılan çalışmalar, kalp yetmezliği olan ve alıç meyveleri kullanan, takviye formunda veya çay olarak tüketilen kişilerde umut verici faydalar gözlemledi.

 

Çayın sürekli kullanılmasından sonra nefes darlığı, halsizlik, uyuşukluk ve çarpıntı gibi semptomlarda yapılan iyileştirmeler görülür. Reçeteli ilaçlara ek olarak genellikle güvenli kabul edilir ve ilişkili kardiyovasküler ataklardan ölüm riskini azaltmaya bile yardımcı olabilir.

 

  1. Alıç Yaprağı Çayı Doğal Sakinleştirici ve Yatıştırıcı

 

İnsanlar çayları sakinleştirmeyi düşündüklerinde, muhtemelen ilk akla gelen papatyadır. Bununla birlikte alıç meyvelerinden yapılan bir çay da çok etkilidir, bu da kaygının hafifletilmesine ve sinir sisteminin uyarılabilirliğinin azaltılmasına yardımcı olur.

  1. Sağlıklı Sindirim’i destekler

Alıç meyveleri, sadece bakteriler için besleyici olarak değil aynı zamanda kabızlık riskini azaltma konusunda da kendisini ödünç veren makul miktarda lif sağlar.

Alıç çayı da hazımsızlık semptomlarını azaltmak veya ağrılı gastrik ülserleri hafifletmek için uygun olabilecek mide boşalma oranını hızlandırıyor.

 

  1. Saç Büyümesini Teşvik Edin

Alıç meyveleri aslında doğal saç büyüme formüllerinin ortak bir bileşenidir, çünkü tüketim (veya kafa derisine uygulama), foliküller yıllarca uykuda kalsa bile saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Bazen kan akışını arttırmak ve foliküllerini uyuklarından uyandırmak, tamamen kellik yaşamayan erkeklerde saç büyüme sürecini bir kez daha başlatmak için yeterlidir.

 

  1. Alıç Kan akışını arttırır Ve Kalp sağlığı için çok iyidir

Alıç meyvesi çayı veya alıç yaprağı çayı ayrıca kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur ve kalp yetmezliğini yönetmeye yardımcı olması için mükemmel bir adjuvan görevi görür. Kalp yetmezliği olan kişilerde, kalp kaslarına kan akışını tıkayan koroner arter tıkanıklıklarının bir sonucu olarak, göğüs ağrısı olarak bilinen, genellikle anjina pektoris görülür.

Alıç meyvesinin takviye veya çay şeklinde düzenli olarak tüketilmesi / verilmesi, kalp kaslarına kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur, bunun neden olduğu ağrıyı hafifletir.Alıçın faydaları arasında en önemlisi kalp yetmezliğine olan faydalarıdır.

 

  1. Cilt Sağlığını Destekler

Alıç çayı, zarar veren serbest radikallerin nötralizasyonuna katkıda bulunan birçok antioksidan vitamin ve bileşik kaynağıdır.

Alıç çayı tüketmek veya hatta meyve çayını yüzünüze uygulamak bile önemli faydalara sahiptir ve hızlandırılmış yaşlanma belirtilerini azaltabilir. Anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle, bazen egzama ve sedef hastalığı gibi durumları yönetmek için de kullanılır.

  1. Astımlı Atak Sıklığının Azaltılmasına Yardımcı Olabilir

Alıç çayı, bağışıklık ve solunum fonksiyonlarını geliştiren ve buna bağlı olarak astım ataklarının sıklığının veya şiddetinin azalmasına katkıda bulunan birçok doğal polifenol kaynağıdır. Haftada birkaç kez çay içmeyi deneyin ve ataklarınızın sıklığının azaldığını görün.

  1. Alıç Çayı Zararları

Alıç çayı son derece faydalı olsa da, moderasyon da çok önemlidir. Yüksek dozlar, kalp ritmi, baş dönmesi veya düşük tansiyon ile ilişkilendirilmiştir. Alıç çayının (pozitif inotrop olarak da bilinir), digoksin (negatif inotroplar olarak bilinir) gibi tersini yapan ilaçlarla birleştirilmemesi çok önemlidir.

Alıç Çayı Nasıl Yapılır

Uzmanlar alıç yapraklarının meyvesinden daha faydalı olduğunu söylemektedir. Alıç Çayı yapmak için 1 tatlı kaşığı alıç yaprağını 1 fincan suda 10 dakika bekletin ve süzün. Bu şekilde tüketin. Kalbinize dost arıyorsanız alıç çayı tüketin….

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz