Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Diyet ve Beslenme » Akşam Yemeğinin Zayıflamadaki Etkisi

Akşam Yemeğinin Zayıflamadaki Etkisi

Akşam Yemeğinin Zayıflamadaki Etkisi

Vücudun metabolizması akşam saatlerine doğru yavaşlamaya başlar. Bu yüzden akşam saatlerinde çok fazla yemek yememeliyiz. Genellikle ızgarada pişirilmiş et, çorba, salata veya sebze yemekleri gibi midede çabuk sindirilebilen besinler tüketilmelidir. Fakat Türk toplumunun özelliği olarak ve adet ve göreneklerimizden dolayı akşam yemeklerini çok fazla ve ağır tüketiyoruz.

Akşam yemeğini yedikten sonra vücut fazla hareket etmediği için yediklerimizin hepsi sindirilemiyor ve fazla olanlar yakılamıyor. Birde akşam yemeğinin üzerine atıştırmak için hızlı hızlı yediğimiz zaman bu durum işin içinden çıkılamaz bir hale dönüyor. Ve bu yediğimiz yemekler bize geri yağ olarak dönüyor.

Açıkçası sağlıklı beslenmenin birincisi sabah kahvaltısı ikincisi ise akşam yemeğidir.Akşam yemekleri yağsız ve sağlıklı yemeklerden seçilmelidir. Genellikle sebze ağırlıklı yemekler zayıflama ve fit kalma konusunda size fayda sağlayacaktır.

Ara Öğünler Akşam Yemeğini Etkiliyor

Diyet yaparken altın nokta olarak söylenen doğru öğünde doğru besinleri tüketmek gerekiyor. Gün içerisinde hiçbir öğünü pas geçmemenin önemi akşam yemeğinde ortaya çıkıyor. Çünkü yemek yemediğiniz her bir öğün daha sonraki öğünün yiyeceklerini arttırır. Bu da ara öğünlerin yenmemesi, akşam yemeğinin çok fazla tüketilmesi anlamına gelmektedir.

Genellikle halkımızın yaptığı en büyük yanlış, sabah ve öğlen yemeklerini yemeyip sadece akşam yemeği yemesidir. Doğru yapmanız gereken davranış ise, tüketeceğiniz besinleri parçalara bölmek ve bunların arasından yüksek kalori içerenleri akşama bırakmamaktır.

Hala akşam yemeklerinde istediğimi yerim diyorsanız, mutlaka yemekten sonra yürüyüş veya egzersiz yapmaya özen gösterin. Çünkü gün içinde her öğün yemekten sonra hareket halindeyiz ama akşam yemeğinden sonra dinlenme halindeyiz.Bunun için akşamları hareket ve egzersiz şarttır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz