Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Ahududu Yağı Faydaları

Ahududu Yağı Faydaları

Ahududu Yağı Faydaları

Ahududu, süper lezzetli olmasının yanı sıra inanılmaz derecede sağlıklı bir meyvedir.

Hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan antioksidanlar, salmonella gibi zararlı mikropları önleyen antimikrobiyal bileşikler, akne ve sedef hastalığı gibi cilt durumlarını gidermeye yardımcı olan vitaminler, cildin genç görünmesini sağlamaya yardımcı olan yaşlanma önleyici bileşikler ve çok daha fazlası ahududu meyvesinde vardır.

Ahududu yağı meyvenin konsantre yararlarını içerir. Uzun ömürlü ve kullanımı çok kolaydır.

 

Ahududu yağı faydaları

 

Kırmızı ahududu yağının en yaygın yararlarından bazıları şunlardır:

 

Göz hastalığı önlenmesine yardımcı olur

Kanserin önlenmesine yardımcı olan antioksidanlar içerir

Besleyici bir cilt nemlendirici ve vitamin dolu

Yaşlanma karşıtı bileşiklerle doludur

Güneşe maruz kalan cildi korumaya ve yatıştırmaya yardımcı olur

Yağlı cildi yeniden dengeler ve akne flarevpslerini azaltır

Egzama eğilimli cildi yatıştırır

Sedef cilt tahrişinde rahatlama sağlar

Rosacea ( Gül hastalığı ) eğilimli cildi nazikçe nemlendirir

Dişeti iltihabına neden olan ve şiddetlendiren bakteri ve mikroplarla savaşır

Zengin yağ asitleri kaynağıdır

 

Soğuk preslenmiş kırmızı ahududu yağı, doğal bir E Vitamini (tokoferol), A Vitamini (karotenoidler) ve doğal antioksidanlar kaynağıdır.

Kırmızı ahududu antioksidan ellagik asidi içerir . Bu bileşik, çeşitli kanser türlerinin tedavisi için önleyici ve terapötik faydalar göstermiştir .

 

Araştırmalar, kırmızı ahudududaki antioksidanların toplandıktan, depolandıktan, dondurulduktan ve hatta reçel haline getirildikten sonra da güçlü olduklarını göstermiştir.

 

Kırmızı ahududu onbir antosiyanin içerir.Antosiyaninler, meyve ve sebzelerde renkli pigmentlerin üretilmesinden sorumlu olan bileşiklerdir. Ahudu’yu bu kadar kırmızı yapan şey onlardır.

 

Bu serbest radikal temizleyiciler, bağışıklık sistemi düzenleme, iltihap önleme ve DNA hasarından korunma gibi birçok sağlık yararına sahiptir.

 

Ahududu yağı, salmonella ve E.coli gibi zararlı bakterilerin gelişimini durduracak kadar güçlü antimikrobiyal bileşikler içerir.

Ek olarak, bu bileşikler dirençli virüs suşlarının tedavisinde antibiyotiklerin etkinliğini arttırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

Ahududu yağının sağlığa faydaları

 

  1. Kanser önleme

 

Ahududu yağında bulunan ellagik asidin kanserin önlenmesinde, ayrıca kanserli hücrelerin büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olduğu bulunmuştur.

 

  1. Göz hastalığının önlenmesi

 

Ahududu yağı lutein ve zeaksantin içerir. Bu bileşikler göz hastalığının önlenmesinde faydalıdır.

 

  1. Cilt bakımı

 

Ahududu tohumu yağı, bir kez tatbik edildiğinde neredeyse anında kaybolan hafif, biraz meyvemsi bir kokuya sahiptir.

Yüksek vitamin A ve E konsantrasyonları nedeniyle vücut ve yüz nemlendiricilerinde bir bileşen olarak kullanılır. Bu vitaminler cilt hücrelerinin bakımı ve onarımı için gereklidir.

Yağ, cildin doğal nemini kaybetmesini önleyen bir lipit bariyeri oluşturarak çalışır. Nemi korumak, cilt hücrelerinin genç ve dolgun görünmesini sağlar.

 

  1. Yaşlanma karşıtı

 

Cildin erken yaşlanmasına neden olan en önemli etkenler güneşten gelen UV, hastalık, sigara ve içkidir.

Ahududu tohumu yağı, A vitamini ve E Vitamini bakımından zengin karotenoidlerle doludur. Bu bileşik birçok yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılır.

 

A Vitamini, yaşlanmayı geciktirici popüler bir antioksidan ve bileşendir. Çünkü nem ekler, kırışıklıkların görünümünü azaltır ve cilt dokusunu pürüzsüzleştirir.

 

E Vitamini, yaşlanma karşıtı endüstrideki övgüye değer başka bir antioksidandır. Hücrelerin oksidatif hasardan korunmasına yardımcı olur ve kollajen yapısının korunmasına yardımcı olur.

 

  1. Güneşten korunmak için ahududu yağı

 

Çok fazla güneşin erken yaşlanmamıza neden olduğunu ve farklı cilt kanserlerine yol açabileceğimizi hepimiz biliyoruz.

Güneşten korunma sağlayan, tüm kimyasal kremler olmadan doğal bir ürün arıyorsanız ahududu yağını mutlaka denemelisiniz.

Güneşten korunmaya ek olarak, ahududu yağı, güneşten yanmış cildin onarımına yardımcı olmak ve yeni cilt hücrelerinin yeniden büyümesine yardımcı olmak için kullanılmaktadır.

 

  1. Akne ve sivilceleriniz için ahududu yağı

 

Sivilce ve akneler için sert temizleyiciler kullanıyorsanız (yağ azaltan krem,maske vb.) cildinizi doğal neminden arındırıyor olabilirsiniz.Sırf bu sebepten kuru cilde sahip olabilirsiniz.

 

Ahududu yağı, cildinizin doğal yağ seviyesinin dengelenmesine yardımcı olabilir.Ahududu yağı yağsızdır. Nemek yağsızdır derseniz. Hindistan cevizi yağı gibi diğer yağların aksine, komedojenik değildir ve gözeneklerinizi tıkamaz.

Ahududu yağı, cildinizin kendi nemini korumasına, sebum seviyelerini dengelemesine ve hatta sivilce izlerinin görünümünü azaltmasına yardımcı olur.

 

  1. Egzama

Egzama hem çocuklarda hem de yetişkinlerde hafif ila şiddetli cilt iltihabına neden olur.Ahududu yağı nemlendirici ve yatıştırıcıdır. Tahriş edici değildir ve tamamen doğaldır. İltihaplı cildi sakinleştirmek ve hafif nemlendirme sağlamak için kullanılabilir.

 

  1. Sedef hastalığı.

 

Sedef hastalığı tedavisi, bir insanın yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Tedavi genellikle, iltihaplanma ve tahrişi azaltmayı, kuru kaşıntılı cildi rahatlatmayı amaçlar.

Ahududu yağı etkili bir yumuşatıcıdır Ayrıca, nemlendiricidir, cilt dokusunda ve pürüzsüzlüğünde etkilidir ve mikroplarla mücadelede iyidir. Bu, hasarlı hücreleri yenilemeye, yara izini önlemeye veya en aza indirmeye yardımcı olur.

 

  1. Rosacea ( Gül hastalığı için ahududu yağı )

 

Gül hastalığından muzdarip olursanız, bu durumun ne kadar stresli ve bulaşıcı olduğunu anlayacaksınız.

Rosacea, cildin rengini değiştirmesine ve yüzünde, göğsünde, saç derisinde ve kulakların kırmızlaşmasına neden olan tedavi edilemezse ciddi bir hastalıktır.

Ahududu yağı gözenekleri tıkamadığı için hücrelerde doğal su tutulmasını teşvik etmemektedir. Bu cildin daha genç bir görünüm kazanmasını sağlar ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltır.

 

  1. Diş eti iltihabı

 

Meyveler önemli miktarda zayıf organik asit içerir. Ahududu tohumu yağında bulunan asitler istilacı hücrenin duvarlarını zayıflatarak ve içeriğini tahrip ederek mikropları inhibe eder.

 

Ahududu yağı ağızda bulunan zararlı bakterileri yok etmede faydalı olabilir . Ayrıca plak birikintileri tarafından tahriş olmuş ağrılı ve iltihaplı diş etlerinin iyileşmesine yardımcı olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz