Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Ağız Yaraları Nedenleri,Belirtileri ve Tedavisi

Ağız Yaraları Nedenleri,Belirtileri ve Tedavisi

Ağız Yaraları Nedenleri,Belirtileri ve Tedavisi

Ağız yaraları oldukça yaygındır ve çoğu insanın hayatlarında mutlaka bir kere olsun başına gelirAğız yaraları, yanaklar, dil, dudaklar, diş eti çizgisi, ağzınızın çatısı ve hatta boğazınızın üst kısmı (ağzınızın bir parçası olarak kabul edilir) dahil olmak üzere ağzın herhangi bir yerinde oluşabilir.

Ağız yaralarının yeri veya sebebi ne olursa olsun, her zaman acı verici olmasıdır. Bununla birlikte, çoğu insan tarafından bilinmeyen, bunların birçok farklı türü olduğudur.

Ağız İçi Yara Çeşitleri

Birkaç farklı ağız yaraları vardır. Yaygın türleri şunlardır

Acıyan yara

Bu tür yaralar tipik olarak yüksek stres dönemlerinde, gözlenir. Yemek yemeyi ve dişleri fırçalamayı zorlaştıran, ancak kendi kendini sınırlayan ve genellikle yaklaşık yedi gün içinde düzelen akut ağrının ortaya çıkmasına neden olur.

Uçuk

Soğuk yaralar öncelikle uçuk kopmalarına bağlanır, çoğunlukla dudaklarda görülür ve kabarcıklar oluşturabilir veya çok iltihaplı görünebilir.

Bununla birlikte, uçukların olmaması durumunda, örneğin viral enfeksiyonlardan iyileşmenin izlenmesi veya diğer grip benzeri semptomlarla birlikte soğuk algınlığı meydana gelir.Soğuk yaralar, daha sonra patlayan ve ateş veya şişmiş lenf düğümleri ile ortaya çıkabilen sıvı dolu bir kabarcık da geliştirebilir.

Gingivostomatitis Bebeklerde ağız yarası

Bu yaralar genellikle dişlerini kaybetmeye başlayan çocuklarda görülür ve diş eti çizgisinin bulunduğu yerde bulunabilir. Görünüşleri sıklıkla kanser yaralarına benzer, ancak çoğu zaman flulike semptomları ile birlikte ortaya çıkarlar.

Bu yaraları yaşayan çocuklar da, ağrıyla başa çıkamadıkları için, yemek yerken iştahsızlık veya görünürde rahatsızlık hissi gösterebilirler.

Ağız Yarası Neden Olur

Ağız yaralarının birkaç nedeni vardır; bunlar ciddi olabilir ve çabucak hayati tehlike yaratabilir. Bunlar şunları içerir:

Kazara Travma

Hiç yemekleri çiğnerken ağzınızı veya yanağınızı yanlışlıkla ısırdınız mı? Bu görünüşte masum bir kaza, ağız ağrısının gelişmesine ve bunun sonucunda günlerce acı çekmenize neden olabilir.

Hasar ayrıca takma dişlerdeki, diş tellerindeki tahriş ve hatta sağlam bir diş fırçasının kullanılması sonucu da ortaya çıkabilir.

Uçuk virüsü

Herpes simpleks virüsü, başta dudaklarda olmak üzere uçuk gelişmesine neden olur. Bu yaralar kırmızı ve iltihaplı görünür ve sızıntı yapabilir veya kabuk yapabilir.

Bağışıklık Sistemi Bastırma

Ağız yaraları, çok fazla stres altındaki kişilerde veya bir hastalık süresinin ardından bağışıklık sistemleri baskılanan bireylerde daha sık görülür. Kortizol hormonu ayrıca yüksek baskı ve düşük uyku senaryoları ile çakışan kanser yaraları olduğunu bildiren immün baskılanmaya da katkıda bulunur.

Beslenme Eksiklikleri

Ağız yaraları, özellikle protein veya B vitaminlerinden biri söz konusu olduğunda, beslenme yetersizliklerinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. C vitamini eksikliği, bu durumda diş etleri ve yanaklarda, bazı mukozalarda ülser ve kanamaya neden olan bir hastalık olan scurvy gelişimine de katkıda bulunabilir.

Bağırsak hastalığı

Bunlar arasında asit reflü veya irritabl barsak sendromu veya Crohn hastalığı gibi durumlar bulunur.

Pamukçuk

Oral pamukçuk çocuklarda en sık görülen, ancak aynı zamanda bağışıklık sistemi zayıflamış erişkinlerde de görülür. Mantar Candida albicans neden olur ve dil, diş etleri veya yanakları kapsayan beyaz bir film olarak görünür. Lezyonlar ayrıca mantarların yol açtığı enflamatuar hasarın bir sonucu olarak gelişebilir.

İlaç Yan Etkileri

Bazı reçetesiz veya reçeteli ilaçların kullanılması, bağışıklık sistemi baskılanması sonucu, mukoza zarlarının bütünlüğünü tehlikeye sokan veya ayırt etmeden hücreleri öldürme üzerindeki sert etkilerinin bir sonucu olarak ağız yaralarının oluşma riskini artırabilir.

Otoimmün Bozuklukları

Lupus, sedef hastalığı veya romatoid artrit gibi birçok durum, bağışıklık sisteminin baskılanmasına veya vücudun birincil savunma mekanizmasını kaybettiği dereceye kadar aşırı uyarılmaya katkıda bulunur. Bağırsaklarda yaşayan probiyotik bakteriler de kültürlerini önemli ölçüde azaltıp patojenlerin daha fazla enfeksiyona yol açmasını sağlar.

Ağız Yaraları Belirtileri

Ağız yaraları, gözle görülür şekilde tanımlanmış semptomlar ve beklenmeyen diğer hastalıkları gösterebilir. Bunlar şunları içerir:

Yanakların, Dudakların veya Sakız hattının Yerinde Görünür Ülserasyon.

Birçok ağız yara tipi ağızdaki mukoza zarlarının aşınmasına neden olarak, beyazımsı veya kırmızı renkte görünen iltihaplı bir lezyon ile sonuçlanır.

Yeme, İçme veya Diş Fırçalama Sırasında Ağrı

Ağızda beyaz yara

İltihaplı ağız ülserleri, ister sıcak ister soğuk sıvılar, fiziksel temas, ister çiğneme eyleminden olsun, uyarıcılara karşı çok acı verici ve hassastır.

Flulike Belirtileri

Ağız yaralarının bazı belirtileri, grip, ateş veya iltihaplı lenf bezlerine benzer semptomlarla birlikte ortaya çıkabilir.

Ağız yaralarının tedavisi

Ağız yaraları gelişen çoğu insan, 10 vakadan 7’sinin normal yara olduğu düşünülmektedir ve tıbbi yardım gerektirmez.Bununla birlikte, daha ciddi yara belirtileri ortaya çıkarsa, altta yatan durumu ele almak önemlidir.

Yaygın tedavi yöntemleri

Besin takviyesi

Bazı ağız yara tipleri beslenme yetersizliğinden kaynaklandığı için, B vitaminleri, C vitamini veya protein şeklinde takviye yapılması, sonraki yaraların önlenmesinde ve hızlı iyileşmede önemlidir.

İyi Ağız Hijyen

Ağız hijyeni kesinlikle ağız yaraları ile ilişkilendirilmese de, ağız temizliği önemlidir.

Bakteriyel yoğunluğu azaltmak için  düzenli olarak ağız temizliği yapmanın, iyileşme sürecine yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Alkol ve Tütün Kullanımından Kaçının

Bu rekreasyon maddelerinin her ikisi de, ağız yaralarının gelişmesine katkıda bulunur.Alkol ve sigaradan uzak durun.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz