Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Güzellik ve Bakım » Ağız Kokusuna Doğal Çözüm

Ağız Kokusuna Doğal Çözüm

Ağız Kokusuna Doğal Çözüm

Ağız Kokusuna Doğal Çözüm

Kötü nefes,sizi kötü hissettirecek bir durumdur. Yanlış ağız hijyeni buna neden olabilir, ancak başka nedenler de olabilir. Bazen sorun ağzınızda bile olmayabilir. Ağız kokusu olarak da bilinen bu durum, ilaçlar, boğazınız veya burnunuzla ilgili problemler,beslenme bozuklukları ve diş eti ve dişlerden kaynaklı problemlerden kaynaklanabilir.

Diğer nedenler arasında dilinizde bakteri üremesi olabilir. Ağız kokusu çok utanç verici olabileceğinden, bu durumu tedavi etmek sosyal yaşamınız için çok önemlidir. Kötü nefes size genetiğin bir parçası olarak da gelebilir. Durum ne olursa olsun buna göre sorunla başa çıkmanız gerekir.

 

Ağız Kokusuna Bitkisel Çözüm

 

1. Tarçın

Bu aromatik bitki, bakteri büyümesini engelleyerek kötü kokuları örtme gücüne sahiptir. Antimikrobiyal özellikleri sayesinde ağzınızdaki bakteri sayısını azaltır. Bakterilerle aktif bir bileşik bağı olan ve bakterilerin çoğalmasını engelleyen sinnamik aldehit içerir.

Yapmanız gereken tek şey, bir bardak sıcak suya üç tatlı kaşığı tarçın karıştırmak ve daha sonra karışıma bir çay kaşığı rezene tohumu eklemektir. Yaklaşık on dakika bekletin. Bu çayı günde yaklaşık iki kez için. Sıvıyı gargara yapabilirsiniz. Gargaradan sonra, sıvıyı tükürün ve ağzınızı su ile durulayın.

2. Tuzlu Su

Tuzlu su, ağız kokusuna neden olan mikropların büyümesini engeller. Bunu, tuzlu su asitliği olduğu için ağzınızın pH’ını alkalize ederek yapar. Enfeksiyonlara yol açabilecek bakteri birikimini önler. Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz ekleyin. Çözeltiyi ağzınızda çalkalayın ve tükürün. Günde iki kez tekrarlayın.Sonuçları yaklaşık bir hafta içinde göreceksiniz.

3.Elma Sirkesi

Elma sirkesinin faydaları, saymakla bitmez. Elma sirkesi dilinizin altındaki bakterileri öldürerek ağız kokusundan kurtulmanıza yardımcı olabilir, çünkü hafif asidiktir ve umut verici anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Ağız kokusundan kurtulmak için bir çorba kaşığı elma sirkesini birbardak ılık su ile karıştırın. Gargara yapın ve tükürün. Tükürdükten sonra dişlerinizi diş ipi ile temizleyin.

4. Yeşil Çay

Yeşil çay ağız sağlığınız için harikadır, çünkü ağzınızdaki koku üreten bakterilerle savaşabilir. Ağzınızdaki asitlik ve bakteri seviyesini düşürerek çürükleri bile önleyebilir. Günde iki veya üç kez yeşil çay için.

5.Karanfil

Karanfil Güney Asya’da diş çürümelerini ve ağız kokusunu doğal olarak iyileştirmek için kullanılmaktadır. İçinde bulunan doğal yağ, kötü nefesle savaşan güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca diş eti iltihabını da kontrol edebilir.

Faydaları için bir bardak su kaynatın ve altı karanfil ekleyin. On dakika bekletin ve suyu bir bardağa süzün. Birkaç damla elma sirkesi ekleyin ve bu çayı günde bir kez için. Hızlı bir düzeltme için birkaç karanfil çiğneyebilirsiniz.

6. Aloe Vera

Bitkinin özü hem antibakteriyel hem de antifungaldir. Sadece klorheksidin ağız gargarası olarak ağzınızdaki plakayı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kolajen üretimini artırabilir ve daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir. Biraz su kaynatıp biraz Aloe Vera jeli ekleyerek aloe vera gargarası yapabilirsiniz. Suyu soğumaya bırakın ve karışıma biraz nane ekleyin.

7. Maydanoz

Maydanozu yemeğinizi süslemenin bir yolu olarak düşünebilirsiniz, ancak kötü nefese karşı çok güçlü bir ilaçtır. Alkalidir ve ağız kokusunu tedavi edebilir. Kokuyu nötralize eden ve bir anti-mutajen görevi gören klorofil ile doludur. Her gün taze maydanozu çiğneyin bu kokuyu kesecektir veya sadece maydanoz dallarını karanfille kaynatın. Sıvıyı bir fincana süzün ve soğuduktan sonra gargara yapın.

8. Çay Ağacı Yağı

Bu ekstraktın çeşitli hastalıkları doğal olarak iyileştirmede özel bir yeri vardır. Çay ağacı yağının antibakteriyel özellikleri onu ağız kokusuna karşı iyi bir aday yapar. Sadece ılık suya iki çay kaşığı yağ ekleyin ve gargara olarak kullanın. Üç dakika boyunca ağzınızın etrafında çalkalayın ve tükürün. En iyi sonuçlar için işlemi günde iki kez tekrarlayın.

 

9. Su

Su hayattır; Vücudunuzun düzgün çalıştığından emin olmak için her gün iyi miktarda su içmeniz hayati önem taşır. Dehidrasyon birçok soruna neden olabilir ve ağız kokusu bunlardan biridir. Bakteri aktivitesinin en aza indirildiğinden emin olmak için günde en az sekiz bardak su için.

10. Kekik Çayı

Kekik çayı eski zamanlardan beri ağız kokusundan kurtulmak için kullanılmıştır. Ottan çıkarılan uçucu yağ, kötü nefesi ortadan kaldırırken bakterileri ve mayayı öldürür. Bir bardak suda on veya on beş kekik yaprağı kaynatıp kekik çayı yapın. On dakika bekletin. Çayı bir bardağa süzün ve yudumlayın.

11. Cep Sodası

Kabartma tozu veya cep sodası ağzınızın pH seviyesini dengeleyebilir ve bakteri üremesini engelleyebilir. Dişlerinizi beyazlatmak için de kullanabilirsiniz. Ağız kokusundan kurtulmak için iki çay kaşığı kabartma tozu bir bardak ılık suya karıştırın. Ağzınızı günde en az iki kez çözelti ile durulayın.

12. Yağ Çekme

Yağ çekmek ağzınızı temizlemenin eski bir yoludur. Plakları çıkarır, dişleri beyazlatır ve ağzınızdaki bakterilerden kurtulur. Bu yöntemi denedikten sadece 14 gün sonra harika sonuçlar elde edeceksiniz. Bir çorba kaşığı hindistan cevizi veya susam yağı alın ve gargara yapın Yaklaşık 20 dakika boyunca bunu yapın ve tükürün ve dişlerinizi genellikle yaptığınız gibi fırçalayın. Bunu günde bir kez yapın.

13. Çemen Tohumu

Çemen tohumu, nezle enfeksiyonuyla savaşabilir. Ağız kokusuna neden olan nadir bir durumdur. Enzimleri düzgün bir şekilde çözen ve ağız kokusunu önleyen tükürük üretebilir. Tek yapmanız gereken bir bardak kaynar suya iki çay kaşığı çemen tohumu eklemek. Beş dakika bekletin ve sıvıyı bir bardağa süzün. Ağız kokusu gidene kadar her gün ağzınızı yıkayın. Hatta problemden kurtulmak için tohumu günde beş dakika çiğneyebilirsiniz.


14. Salatalık


Salatalık ağız kokusuna doğal çözüm denecek bir sebzedir. Dilimlerini ağzınıza yerleştirmek, ağız kokusu ve diş eti hastalığına da yol açabilecek mikropların oluşumunu ortadan kaldırmanın yanı sıra bakterilere neden olan kötü kokuyu ortadan kaldırarak ağız kokusundan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

 

 

Sonuç

Kötü nefes, insanlarda yaygındır ve sinir bozucu bir şeydir. Sosyal ve kişisel ilişkinizi ve hatta benlik saygınızı etkileyebileceğinden mümkün olan en kısa zamanda kurtulmanız gerekir. Ağzınızın sorunu geliştirmesini önlemek için dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın. Ağız kokusuna bitkisel tedavi denemeden önce, doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz