Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Cinsel Sağlık » Adet Nedir? Adet dönemi belirtileri Nelerdir ? Adet Döngüsü Nedir?

Adet Nedir? Adet dönemi belirtileri Nelerdir ? Adet Döngüsü Nedir?

Adet Nedir? Adet dönemi belirtileri Nelerdir ? Adet Döngüsü Nedir?

Regl nedir? Halk Diliyle Adet nedir ?

Kadınların rahim iç yüzeyinde oluşan damar ve dokuların kan ile birlikte vücuttan atılmasına regl denir.Kabaca kadınların döneminde rahmin den gelen kanın normal sağlıklı kadınlar için vajinadan her ay çıktığı dönemdir.

 

Adet döngüsü nedir?

Adet döngüsü, vücudunuzun her ay hamilelik için hazırlanmasına yardımcı olur. Ayrıca hamile değilseniz bir dönem geçirmenizi sağlar. Adet döngüsü ve periyodu, östrojen ve progesteron gibi hormonlar tarafından kontrol edilir.:

Kadınların iki yumurtalığı vardır ve her birinde bir sürü yumurta vardır. Yumurtalar çok küçüktür.Çıplak gözle görünmezler

Hamile nasıl kalınır.Adet döngüsü sırasında hormonlar yumurtalıklardaki yumurtaları olgunlaştırır yumurta olgunlaştığında, bu bir sperm hücresi tarafından döllenmeye hazır demektir. Bu hormonlar aynı zamanda uterusun kalınlığını ve süngerini de oluşturur. Yani yumurtanız döllenirse, hamileliğe başlamak için vücudunuzda güzel bir yer vardır. Bu astar, vücudumuzdaki hemen hemen her şey gibi doku ve kandan oluşur. Hamileliğin büyümesine yardımcı olacak birçok besin maddesi vardır.

Adet döngüsünün yarısında, hormonlarınız yumurtalıklardan birini olgun bir yumurtayı serbest bırakır, buna yumurtlama denir. Çoğu insan yumurtlarken bunu hissetmez, ancak bazı yumurtlama semptomları alt karnınızda yalnızca bir tarafta hissedebileceğiniz şişkinlik, lekelenme veya küçük bir ağrı şeklinde kendini hissettirir.

Yumurta yumurtalıktan ayrıldıktan sonra, fallop tüplerinden birinden rahminize doğru ilerler.

Adet Belirtileri ; Hamilelik gerçekleşmezse, vücudunuzun uterusunuz daki kalın astarlara ihtiyacı yoktur. Astarınız kırılır ve kan, besinler ve doku vücudunuzdan vajinadan akar. İşte buna bilimsel olarak regl dönemi denir.

Eğer hamile kalırsanız, vücudunuzun astara ihtiyacı vardır.Bu yüzden döneminiz hamilelik sırasında durur.

 

Adet (Regl) ergenlik dönemlerinde ne zaman başlar

Çoğu insan ilk periyotlarını 12 ve 14 yaşları arasında alır, ancak bazı insanlar onları daha erken veya daha geç alır. Tam olarak ne zaman alacağınızı bilmenin bir yolu yoktur, ancak birkaç gün önce PMS belirtilerini (Adet öncesi gereginlik) hissedebilirsiniz.

Periyodunuzu 16 yaşına kadar almazsanız, bir doktora gitmek iyi bir fikirdir.

Adet (Regl) Ne Zaman Biter. Menopoz Ne Zaman Olur?

Çoğu insan, 45 ila 55 yaşları arasında regl olmaz,buna menopoz denir. Menopoz birkaç yıl sürebilir ve bu süre zarfında dönemler genellikle kademeli olarak değişir. Menopoz tamamlandıktan sonra artık hamile kalamazsınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz