Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Alternatif Tıp » Adaçayının Faydaları Ve Zararları

Adaçayının Faydaları Ve Zararları

Adaçayının Faydaları Ve Zararları

Salvia officinalis, ya da yaygın olarak adaçayı olarak bilinir, Güney Avrupa ve Akdeniz kaynaklı bir bitkidir. Geleneksel tıpta ve yüzyıllardır mutfağınızda kullanılan küçük, her zaman yeşil, çok yıllık bir bitkidir. Adaçayı yağı kurutulmuş yapraklarından damıtılarak elde edilir ve mükemmel çay yapmak için adaçayı yaprakları kullanılır.

Adaçayı birçok tıbbi özelliğe sahiptir. Bir uyarıcı, bir idrar söktürücü ve balgam söktürücüdür, antienflamatuar, antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve aynı zamanda bir iştah arttırıcı görevi görür. Aşağıda adaçayı çayının sağladığı sağlık yararları hakkında daha fazla bilgi bulunmaktadır.

Antioksidan etkisi

Adaçayı, serbest radikallerin aktivitesini inhibe eden, yaşlanmadan sorumlu olan ve kanser ve kalp hastalığına neden olabilen antioksidanlar bakımından zengindir . Bu nedenle, adaçayı iyi bir kanser önleyicidir. Zaten kanserden muzdaripseniz, adaçayı çayı içmek kanserin yayılmasını yavaşlatabilir.

Şeker hastalığı

Adaçayı çayı farelere infüzyonunu içeren ve karaciğer hücreleri üzerindeki etkilerini izleyen bir çalışma, adaçayı, kan şekeri seviyesini düşürerek tip 2 diyabetin önlenmesinde bir besin takviyesi olarak kullanılabileceğini göstermektedir.

Adaçayı çayının, şeker hastalığından muzdarip insanlar için çok önemli olan insülin üretimini uyardığı da söylenir. Adaçayı çayı kesinlikle bir tedavi olmasa da, buna karşı mücadelede yeterli bir ek ve müttefiki olduğunu kanıtlayabilir.

Kolesterol seviyeleri

En az dört hafta düzenli adaçayı çayı tüketiminden sonra, LDL aka vücuttaki kötü kolesterol seviyesi düşecektir.

Saç uzaması

Bazıları saç derisine adaçayı çayı ve elma sirkesi karışımı uygulayarak saç dökülmesini engellemektedir, bu iddianın hala sağlam bir bilimsel desteği yoktur.

Emzirme sorunları

Adaçayı emziren annelerde süt verimini arttırdığı düşünülür, bu yüzden fazla süt içen veya bebeklerini emzirmek isteyen annelere sık sık tavsiye edilir.

Karaciğer sağlığı

Henüz yeterli bilimsel kanıt bulunmamasına rağmen, adaçayı karaciğer sağlığını koruduğu düşünülmektedir. Hayvanlar ve laboratuvar hücre kültürleri üzerinde yapılan çalışmalar, su yerine adaçayı çayı uygulamanın, 14 gün sonra karaciğerde antioksidanların miktarında yüzde 24 artışa yol açtığını ve önemli bir karaciğer antioksidanı olan glutatyonun tükenmesinin yüzde 62 oranında önlendiğini göstermiştir.

Menopoz

Gönüllü kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma, adaçayı çayının menopozal ateş basmalarını azalttığını göstermiştir. Katılımcılara sekiz hafta boyunca günde bir kez adaçayı yaprağı takviyesi verildi. Dört hafta sonra, sıcak basmaların yoğunluğunda yüzde elli bir düşüş kaydedildi. Sekiz hafta sonra, şiddetli sıcak basmaların tamamen ortadan kalkması ile birlikte, yüzde 64’lük bir düşüş kaydedildi.

Kaygı gidericidir

Adaçayı çayının kişilerde endişe ve stresi azalttığına inanılır. Düzenli tüketim iyileştirilmiş uyanıklık ve sakinlik sağlar.

Cilt sorunları

Adaçayı, birkaç cilt sorununa yardımcı olabilir. Adaçayı çayı içmek aşırı terlemeye yardımcı olur. Saçınızı onunla yıkamak kuru saçı ve kuru saç derisini rahatlatır. Cilde uygulamak, böcek ısırıklarının neden olduğu kaşıntı, şişme ve batmaya yardımcı olur.

Enfeksiyonlar

Adaçayı çayı mükemmel bir antibakteriyel, antiviral, antifungal, antienflamatuar ve antiseptik bir ajandır. Adaçayı çayı içmek, apse ve enfekte diş etleri gibi diş enfeksiyonlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Burun, boğaz ve kulak enfeksiyonları kullanımından faydalanabilir ve enfekte kesikler veya çizikler çay içmenin bir sonucu olarak belirgin iyileşmeler görebilir.

Aynı zamanda toksin gideriminde de yardımcı olur. Tüm bunlar, böbreklerin, karaciğerin, idrarın ve sindirim yollarının ve temel olarak bu tür enfeksiyonlara duyarlı diğer tüm organ ve sistemlerin fonksiyonlarının genel olarak iyileşmesine yol açar.

Astım

Adaçayı çayı içmenin solunum yollarında spazmodik etkisi vardır. Ondan yayılan buhar, solunum sisteminin kaslarındaki gerginliği azaltmaya yardımcı olmak için solunabilir. Bu, burun pasajlarının açılmasına ve ağız ve burundan akciğerlere doğru giderken kasların gevşemesine yardımcı olacaktır.

Ayrıca öksürük, hırıltı, nefes darlığı ve göğüste sıkışma gibi astım semptomlarını da hafifletir.

Alzheimer hastalığı

Uzun bir süre boyunca adaçayı düzenli olarak tüketmenin, Alzheimer hastalığının erken evrelerinde insanlarda öğrenme, hafıza ve bilgi işlemeyi geliştirdiğine inanılmaktadır.

Adaçayının yan etkileri ve dikkat edilmesi gerekenler

Adaçayı, cilt uygulaması veya içerek tüketmek olsun, küçük miktarlarda ve kısa süreli kullanımlarda genellikle güvenlidir. Bununla birlikte, uzun süreli kullanım veya yüksek dozlarda kullanım çok tehlikeli olabilir. Bazı türlerde büyük miktarlarda zehirli olan thujone adlı bir kimyasal bulunur. Nöbetlere ve böbreklere ve karaciğere zarar verir.

Adaçayı çayı rahim kasılmalarına, nöbetlere, baş dönmesine, hızlı kalp atışlarına ve kan şekeri seviyesinin düşmesine neden olabilir. Bu nedenle, hamileyseniz, şeker hastalığınız veya kalp rahatsızlığınız varsa çok dikkatli olmalısınız. Günlük rutininizde adaçayı çayı içmeden önce doktorunuza danışın

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz