Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Yağlar » Adaçayı Yağı Faydaları-Acı elma Yağı Faydaları

Adaçayı Yağı Faydaları-Acı elma Yağı Faydaları

Adaçayı Yağı Faydaları-Acı elma Yağı Faydaları

Adaçayı Yağı Faydaları ( Acı elma yağı Faydaları )

Adaçayı yağı halk dilinde acı elma yağı olarak da bilinir.Son zamanlarda adaçayı yağı bebeklerde gaz gidermek için oldukça popüler oldu. Aşağıda adaçayı yağı faydaları listelenmiştir.Ayrıca bakınız adaçayı faydaları ve zararları

Antidepresan etkileri

Anti-enflamatuar etkiler

Gelişmiş sindirim

Antibakteriyel etkiler

Stres rahatlama

Gelişmiş dolaşım

Adaçayı yağı nasıl yapılır

Adaçayı yağı, Adaçayı yapraklarının buhar damıtı ile yapılmaktadır. Eski usullerde adaçayı yağı zeytin yağı içerisinde 6 ay bekletilerek yapılmaktaydı.

 

Adaçayı yağının sağlığa yararları

 

Aşağıda, acı elma yağının sağlığa yararlarının bir listesi bulunmaktadır.

 

Adaçayı Yağı Bebeklerde Gaz Giderici Olarak Kullanılır

Acı Elma yağı bebeklerde gaz giderici olarak kullanılabilir. Yeni doğan bebeklerde acı elma yağı nasıl kullanılır ? Acı elma yağını bebeklerin ayak topuklarına sürerek ve sırt bölgesine çok az sürüp masaj yaparak kullanabilirsiniz. Kesinlikle bebeklere acı elma yağı içirmeyin.Kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışın.

 

Antidepresan etkileri

 

Farelerde yapılan araştırmalarda çeşitli farklı uçucu yağların antidepresan ve stresle mücadele etkileri incelenmiştir. Çalışmalar, test edilen tüm yağlardan, adaçayı yağının en güçlü anti-stres etkisine sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Adaçayı yağının, depresyon yaşayan insanlar için etkili bir tedavi olabileceği ve yağın etkisinin, kendini iyi hissetme hormonu dopamin ile yakından bağlantılı olduğu bilinmektedir.

 

Kan basıncını düşürücü ve kaygı önleyici etkiler

 

Teneffüs edilerek alınan adaçayı yağının kan basıncını önemli ölçüde azalttığını ve gevşemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

 

Anti-enflamatuar etkiler

 

Adaçayı yağı derideki iltihabı ve ateş nedeniyle oluşan iltihabı azaltır ve zehirli maddenin kan dolaşımına girmesini önler . Midede, bağırsaklarda ve tahliye yollarındaki iltihabı iyileştirmeye yardımcı olur.

 

Geliştirilmiş zihinsel işlev

 

Adaçayı yağı gelişmiş bellek, daha fazla uyanıklık ve potansiyel Alzheimer hastalığı ile savaştığı bilinmektedir.

Anti-depresan ve stres önleyici etkilerini de oldukça fazladır.

 

Antibakteriyel etkileri

 

Adaçayı yağı da dahil olmak üzere birçok esansiyel yağın antibakteriyel özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Adaçayı esansiyel yağının ayrıca kusma, ishal,mide krampları ve dışkıda kan problemlerini önemli ölçüde azalttığı ve bakteri hücrelerine birkaç farklı yoldan saldırdığı görülmüştür.

 

Diğer araştırmalar ayrıca, adaçayı yağının bazı kimyasal bileşenlerinin mantar önleyici etkilere sahip olduğunu da göstermiştir.

Adaçayı yağı nasıl kullanılır

 

Araştırmalar, adaçayı yağının solunduğunda, ağız yoluyla alındığında ve doğrudan vücudun iltihaplı bölgelerine uygulandığı zaman pozitif etkileri bulduğunu ortaya koydu. Yüzde 100 esans yağı seçtiğinizden emin olmalısınız.

 

Cilt için ada çayı yağı nasıl kullanılır : hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı yağlarla adaçayı yağını karıştırın ve doğrudan yaralı bir bölgeye sürün veya cildinize masaj yapın. Ruh halinizi iyileştirmek için bir kova banyo suyuna 10 damla adaçayı esans yağı ekleyin. Yaralı bir bölgeye sürüldüğünde doğrudan antiseptik, antienflamatuar ve anestezik bir etkisi olabilir.

 

Adaçayı yağı ağız yolu ile nasıl alınır : Sakinleştirici etki için adaçayı yağı, yiyeceklere veya salatalara yaklaşık 1 ila 2 damla yüzde 100 uçucu yağ ekleyin veya diş etlerinde iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmak için 25-50 mikrolitre (veya 1/2 damla) bir ila üç kez günlük ağızdan alınabilir.

Ada çayı yağı nerde bulunur sorusu çok sorulmaktadır.Kimi diğer adının acı elma yağı olduğunu bilmeden mağazalardan boş dönmektedir. Acı elma yağı veya adaçayı yağı olarak hemen hemen tüm aktarlarda bulabilirsiniz.

 

Bu kullanımların tümü güvenli ve faydalı olabilir. Adaçayı yağı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Adaçayı Yağı Nasıl Yapılır

Adaçayı yağı buhar damıtma yöntemi ile yapılmaktadır. Evde adaçayı yağı yapmak için belirli bir tesisat kurmanız gerekmektedir. Yağ yapımı iki şekilde olmaktadır.Daha doğrusu yağlar ikiye ayrılır. Sabit yağlar ve uçucu yağlar olmak üzere iki şekildedir.Sabit yağlar örneğin zeytin yağı gibi, bu tür yağlar sıkılarak yapılır. Uçucu yağlar örneğin gül, lavanta , adaçayı yağı gibi yağlar buhar damıtımı ile yapılır. Uçucu yağlar buharda bekletilen bitkinin özünün buhara karışarak daha sonra soğutulması ve ayrıştırması ile elde edilir. Yapımı biraz zordur. Bu konu ile ilgili çok yakında sizlere ayrıntılı bilgi veriyor olacağız..

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar
  1. Adaçayi yagi nasil yapilir video varmi

  2. Leyla dedi ki:

    Ben bebegim için kullanıyorum gerçekten çok faydalı herkese öneririm

Yorum Yaz