Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Ackee Meyvesi Faydaları ve Zararları

Ackee Meyvesi Faydaları ve Zararları

Ackee Meyvesi Faydaları ve Zararları

Karayip mutfağını çok iyi tanıyorsanız, ackee’yi duyma ihtimaliniz oldukça yüksektir.  Ake meyvesi, achee meyvesi, ayee meyvesi olarakda bilinir. Pek çok farklı tropik bölgede yaygın olarak kullanılan ackee meyvesi, hafif tadı, kremsi dokusu ve çırpılmış yumurta görünümüyle bilinir. Ayrıca lif içeriği yüksektir, her porsiyona iyi miktarda A vitamini , lif ve protein içerir.

Bununla birlikte, bu lezzetli meyvenin kendine özgü lezzeti ve etkileyici besin profili nedeniyle sıklıkla tüketilmesine rağmen, aynı zamanda iyi bir tartışma konusu olmuştur ve bazı olumsuz sağlık etkileri ile ilişkilendirilmiştir.Buda ake meyvesinin zararları hakkında bizleri düşünmeye zorluyor. Aslında, bazı durumlarda, bu meyve, henüz olgunlaşmamış halde bulunan birkaç tehlikeli toksin varlığından dolayı zehirli bir meyve olarak kabul edilebilir.

Ackee Meyvesi Nedir?

Ackee ağacı, soapberry ailesine ait olan Batı Afrika’ya özgü bir bitkidir. Bu yaprak dökmeyen ağaç, yaklaşık 30 metre boyunda büyür ve büyük yapraklar, hoş kokulu yeşil çiçekler ve ackee, achee veya ayee meyvesi olarak bilinen armut biçimli bir meyve üretir.

Meyve yavaş yavaş olgunlaşmaya başladığında, yeşilden kırmızıya, portakaldan turuncuya döner ve görünümünde sahanda yumurtalara benzeyen yumuşak, kremsi beyaz bir etle kaplı üç büyük tohum üretir.

 

Meyveler sadece süper lezzet verici değil rer porsiyonda iyi miktarda protein , lif ve A vitamini sağlar. Bununla birlikte, sağlık üzerindeki çeşitli olumsuz etkilerle de ilişkilidir ve bazı durumlarda bile toksik olabilir.

 

Ackee Beslenme Değerleri

Akne beslenme profili, iyi miktarda lif ve protein içerir. Aynı zamanda, A vitamini, demir ve kalsiyum gibi bir dizi önemli mikro besin içerir.

1/2 bardak Ackee meyvesi yaklaşık olarak aşağıdakileri içerir:

  • 140 kalori
  • 11 gram karbonhidrat
  • 4 gram protein
  • 9 gram yağ
  • 2 gram diyet lifi
  • 500 uluslararası birim A vitamini (yüzde 10 DV)
  • 1,08 miligram demir (yüzde 6 DV)
  • 40 miligram kalsiyum (yüzde 4 DV)

 

Ackee Meyvesinin Yararları ve Zararları

Ackee, birkaç önemli vitamin ve mineralde yüksek olan besleyici bir meyvedir. Diyetinize güvenli ve sağlıklı bir katkı olabilir. Bununla birlikte, özellikle meyvenin çiğ ve olgunlaşmamış olarak tüketilmesi durumunda dikkate alınması gereken bazı endişeler de vardır. İşte bilmeniz gerekenler.

 

Ackee, iki gramı tek bir yarım fincan porsiyona sığdıran mükemmel bir elyaf kaynağıdır. Bu, özellikle sindirim sağlığı söz konusu olduğunda, inanılmaz derecede önemlidir. Araştırmalar , lif alımınızı artırmanın bağırsak ülseri, hemoroit, kabızlık, divertikülit ve gastroözofageal reflü hastalığı gibi sindirim sorunlarının tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermektedir .

 

Sadece bu değil, aynı zamanda lifli gıdalar yoluyla lif alımınızı artırmak, sağlığın diğer yönlerini de etkileyebilir. Aslında, bazı araştırmalar daha yüksek miktarda lif alımının kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürürken kan şekerini dengeleyip insülin duyarlılığını arttırdığını gösteriyor.

 

Ayrıca, ackee iyi miktarda protein içerir. Araştırmalar, yüksek proteinli bir diyetin izlenmesinin kan şekeri seviyelerini düşürdüğünü ve diyabetli kişilerde genel kan şekeri kontrolünü iyileştirebileceğini göstermektedir . Bu arada, lif, zaman içindeki normal kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olmak için kan dolaşımındaki şeker emilimini yavaşlatır .

Protein ve lif kombinasyonu, kilo kaybı söz konusu olduğunda da faydalı olabilir. Lif , vücutta yavaşça hareket eder ; bu da, yeme isteği duymanıza engel olur. Öte yandan, proteinin iştahı azaltmak için midenin boşalmasını yavaşlattığı ve daha uzun süre daha iyi hissetmenizi sağladığı görülmüştür . Ackee’yi diğer protein yönünden zengin, yüksek lifli gıdalarla birleştirmek, açlığı en aza indirmek ve kilo kaybını artırmak için yararlı bir strateji olabilir.

 

Lif ve protein içeriğine ek olarak, A vitamini açısından da zengindir. A Vitamini göz sağlığını artırabilir ve görme kaybının önde gelen nedenlerinden biri olan maküler dejenerasyon gibi koşullara karşı koruyabilir . Bir çalışmaya göre , C vitamini, E vitamini, çinko ve bakır gibi diğer mikro besleyicilerin yanı sıra, A vitamini içeren bir multivitamin ile desteklenmiş kişiler, altı yılda gelişmiş maküler dejenerasyon gelişme riskini yüzde 25 azalttı.

 

A vitamini ayrıca bağışıklık işlevi söz konusu olduğunda çok önemlidir. Aslında, bu önemli yağda çözünen vitamindeki bir eksiklik , bağışıklık hücrelerinin işlevini değiştirebilir ve bozabilir . Bu potansiyel olarak hastalık ve enfeksiyon duyarlılığını artırabilir .

Ackee’nin Zararları nelerdir. Ackee Ne Kadar Zehirli? Ackee seni öldürebilir mi?

Olgunlaşmamış meyvelerde yüksek miktarda hipoglisin A ve B , düşük kan şekeri, kusma, zayıflık ve hatta koma veya ölüm gibi bir dizi ciddi semptomlara neden olabilecek iki toksin bulunur. Bu duruma bazen “Jamaika kusması hastalığı denir” ve sadece olgunlaşmamış meyve tüketildiğinde ortaya çıkar.

Bildirilen ackee zehir vakalarının sayısı ve meyvelerin çözülmemesi ile ilgili tehlikeler nedeniyle, Bugün, ABD’de sadece konserve veya donmuş ackee ürünlerine izin veriliyor. taze ackee ithalatına hala izin verilmemektedir.

 

Ayrıca ackee meyvesinin kalorik içeriğini akılda tutmak önemlidir. Kilo kaybı için kesinlikle faydalı bir araç olsa da, diğer meyve türlerine göre kaloriler de nispeten yüksektir. Bu, alım ölçülmeden olursa ciddi problemlere yol açabilir.

Yarım fincan porsiyonda yaklaşık 125 miligram ile sodyumda oldukça yüksektir. Bu, özellikle tansiyonu yüksek olanlar için önemlidir . Sodyum alımınızı azaltmak, kan basıncını düşürmenize yardımcı olacak en etkili stratejilerden biridir .

 

Ackee meyvesi hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz bu meyveyi tüketirken mutlaka dikkat etmelisiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz