Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » A Vitamini nedir ? A Vitamini Faydaları A vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

A Vitamini nedir ? A Vitamini Faydaları A vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

A Vitamini nedir ? A Vitamini Faydaları A vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

A Vitamini Faydaları

A vitaminin iyi bir göz sağlığı için faydalarını duymayan yoktur. Fakat diğer yararları da önemlidir. A vitamini kemik gelişimi ve gücü için gerekli olan besinlerden biridir. A vitamini yüklü bir beslenme haftalar içinde gözlerinizin ve kemiklerinizin durumunu iyileştirebilir. Günlük tüketilirse, A vitamini yaşa bağlı kemik problemlerine neden olan faktörlere karşı bir kalkan olarak çalışmaya başlar.

A Vitamininin sağlığa faydalarından bazıları idrar taşlarının önlenmesi, sağlıklı kemiklerin sağlanması, kas büyümesinin teşvik edilmesi, hasarlı doku ve hücrelerin doğal olarak onarılması ve çoğaltılması, vücudun yaşlanma sürecinin geciktirilmesi ve kızamık tedavisine yardımcı olmasıdır. Diğer yararları arasında akne tedavisi, bağışıklık sistemini güçlendirmek, vücuttaki yüksek kolesterol seviyesini düşürmek ve iyi cilt durumunu iyileştirmek yer alır.

A vitamini nedir?

A vitamini iki çeşittir; Hayvansal ürünlerde bulunan retinoid ve bitkilerde bulunan beta-karoten. Kanser hücrelerinin ve serbest radikallerin yok edilmesi gibi çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde yardımcı olabilecek antioksidanlar bakımından yüksektir. En iyi göz sağlığı için gerekli bir besin maddesi olarak bilinen A vitamini bağışıklık sisteminiz için eşit derecede etkilidir.

A vitamini hangi besinlerde bulunur

A vitamini nelerde var sorusuna aşağıdaki besinler en belirgin olanlarıdır.

Yumurta sarısı

Çedar peyniri

Süt

Tereyağı

Turunçgiller

Yulaf ezmesi

Mango

Papaya

Kayısı

Havuç

Patates

Balkabağı

Bezelye

A Vitamini (Retinoid) ‘nin Sağlığa Faydaları

 

 1. A vitamini Göz Sağlığını Korur

Gözleriniz narindir ve bu nedenle ekstra özen ve koruma gerektirir. A vitamini, gözlerin hoş ve nemli olmasını sağlayarak, zayıf görme yeteneğini tedavi ettiği bilinmektedir. Ayrıca düzenli olarak A vitamini tüketiminin sizi gece körlüğünü engelleyen gece görüşünü geliştirdiği açıktır. Göz uzmanlarına göre, retinol gözlerinizde “görsel mor” un gelişmesine yardımcı olan tek besindir. A vitamini, yaşa bağlı göz sorunları olan katarakt ve maküler dejenerasyon risklerini azaltma potansiyeline sahip olduğunu bilmek sizi çok mutlu edecektir.

 1. A vitamini Üriner Taşları Önler

Üriner taşlar sıkıntılı bir sağlık sorunudur.Bununla birlikte, sağlık komplikasyonlarından uzak durmanın etkili bir yolu, A vitamini yönünden zengin bir diyet tüketmektir. Vücudunuz da kalsiyum fosfat üreterek idrar taşı oluşturan faktörlere karşı bir kalkan olarak çalıştığı bilinmektedir. A Vitamini ayrıca idrar yollarını, idrar taşlarının tekrar oluşma ihtimalini en aza indirecek şekilde tutar.

 1. A vitamini Sağlıklı Kemikler İçin Gereklidir

Bilim adamları düzenli olarak A vitamini tüketiminin kemikler ve dişler için de etkili olduğunu buldular. Diğer besinler ile birleştirildiğinde, A vitamini diş yüzeyinin altında dentin adı verilen katı bir tabaka oluşturur. Bu katman dişlerinizi çeşitli ağız sağlığı sorunlarına karşı güçlendirir.

 1. Avitamini Kas Büyümesini Destekler

Doğru bir beslenme uygun kas gelişimini sağlar. A vitamini birçok sağlık yararı içerdiğinden, daha iyi kas büyümesini teşvik etmek başka bir sağlık yararıdır. Çocukların ve büyümekte olan gençlerin doğru kas büyümesi için, kaslardaki kas distrofisinin gelişmesini önlemeye yardımcı olacak bol miktarda A vitamini içeren gıda maddelerini beslenmelerine dahil etmek önemlidir.

 1. Avitamini Doku Onarımına Yardımcı Olur

Vücudunuz doğal olarak dokuları ve hücreleri üretir, ancak işlem için besinlere ihtiyacı vardır. Yeterli besin maddesi olmadan, bu işlem gerçekleşemez ve vücudunuz yeni dokular üretemez. Bu nedenle, A vitamini, bu doğal süreci yenileriyle etkili bir şekilde değiştirir.

 1. A vitamini Eksikliği Kızamık Hastalığını Teşvik Eder

Kızamık nadir değildir ve sıklıkla ortaya çıkan bir hastalıktır.Çocuk uzmanları, A vitamini eksikliği olan çocukların kızamık avına uğradığını öne sürüyorlar. Bu nedenle çözüm, A vitamini içeren gıda maddelerini diyetlerine dahil etmektir. Bu vitaminin yeterli miktarda ishal ve kızamık ile birlikte gelen ateşi hafifletir.

 1. A vitamini Yaşlanma Geciktirir

İnce çizgiler ve kırışıklıklar görülmesi yaşlandıkça yaygındır. Bu yaşlanma belirtilerini azaltmak için bir dizi tedavi ve ürün olmasına rağmen, A vitamininin yapabileceğini yapamazlar. Bu yüzden güzellik uzmanları A vitaminine güveniyor. İnce çizgileri ve kırışıklıkları azaltarak yaşlanmayı geciktirdiği söyleniyor. Doğal olarak nem içerdiğinden cildinizi nemli tutar. Cildiniz bu nemi emdiğinde, tekrar gençleşir.

 1. Akne Tedavisi İçin A Vitamini

Aşırı sebum üretimi, iyileşmesi aylar alabileceği için sivilceye neden olur. A vitamini takviyesi alarak ciltte sebum üretimini sınırlar.Vitamin içerisindeki antioksidanlar, ölü cilt hücrelerini gençleştirir ve akne oluşumunu önler.

 1. Bağışıklık sistemini güçlendirir

A vitamini bir bağışıklık güçlendirici olarak çalışır. Güçlü bir bağışıklık sistemi bulaşıcı bakterileri uzak tutar, ancak işlevselliğini korumanız gerekir. Günlük olarak A vitamini tüketmenin, hastalığa neden olan antijenlerle savaşan lenfositik tepkileri arttırdığı söylenir. Mukus zarlarını nemli tutmak için gerekli özelliklere sahiptir. Bu nemli mukus zarı daha iyi bağışıklık sağlar ve beyaz kan hücrelerinin aktivitesini arttırır. Bu işlem aynı zamanda vücudunuzdaki mikrop ve bakterilerin geçmesinide önler.

 1. Yüksek Kolesterol İçin

Yüksek kolesterol ile ilişkili çok sayıda ciddi sağlık sorunları var. Bu nedenle beslenme uzmanları A vitamini yüklü beslenmeleri önermektedir, çünkü yüksek kolesterol seviyelerini düşürür. Ayrıca kan akışının düzgün olmasını sağlamak için arterleri genişlettiği de bilinmektedir. A vitamini, kanın pıhtılaşma olasılığını da azaltabilir.

 1. Cilt İçin A vitamini

Tüm vitaminlerin cildin durumunu iyileştirdiği bilinmektedir.A vitamini cildinizin sağlığı için gerekli olan antioksidanlar ve iyileştirici özelliklere sahiptir. A vitamini bakımından zenginleştirilmiş diyet, cilt rengini iyileştirerek doğal bir ışıltı verir.

 

A vitamininin faydaları sıralamakla bitmez.En önemli faydalarını paylaştık.Aşırı derecede A vitamini eksikliği yaşıyorsanız bir uzmana gözükmenizde fayda var.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz